ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Βραζιλία - Ρωσία 74-75

Ο Βιτάλι Φριτζόν με ένα φοβερό buzzer-beater χάρισε τη νίκη στην Ρωσία (75-74) κόντρα στην Βραζιλία σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι! Διαβάστε λεπτομέρειες...

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι η Ρωσία κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Βραζιλίας με 75-74, έπειτα από buzzer-beater του Βιτάλι Φριτζόν!

Οι Ρώσοι με αυτόν τον τρόπο σημείωσαν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδι για το Ολυμπιακό τουρνουά. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πήγε να καταστρέψει μόνη της στο τέταρτο δεκάλεπτο ότι είχε φτιάξει σε ολόκληρο το ματς...

Η Ρωσία διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και βρέθηκε περίπου επτά λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού μπροστά στο σκορ με 63-57. Η Βραζιλία, όμως κατάφερε να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση.

Ο Μπαρμπόσα θα ισοφαρίσει αρχικά σε 63-63, με τον Τέιλορ τρία λεπτά πριν το τέλος να κάνει το 68-65 για τους Βραζιλιάνους. Ο Μπαρμπόσα και πάλι θα πετύχει το 70-65 και ο Σβεντ 1:35'' θα μειώσει σε 72-69. Η Βραζιλία δεν θα μπορέσει να σημειώσει καλάθι, με το Σβεντ και πάλι να κάνει το 72-72, 26 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Ο Χουέρτας με μία πολύ όμορφη προσπάθεια θα δώσει το προβάδισμα 6'' πριν το τέλος στη Βραζιλία για να ευστοχήσει σε ένα εξαιρετικό buzzer-beater ο Βιτάλι Φριτζόν και να χαρίσει στη Ρωσία την τρίτη της νίκη στον δεύτερο όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 32-40, 53-59, 74-75.

Βραζιλία (Ρούμπεν): Μασάδο 1, Τέιλορ 12, Γκαρσία 5(1), Χουέρτας 8, Μπαρμπόσα 16(2), Βαρεζάο 4, Τζιοβανόνι 4(1), Νενέ 8, Σόουζα 8(2), Σπλίτερ 8.

Ρωσία (Μπλατ): Σβεντ 17(2), Μοζγκόφ 18, Φριτζόν 6(1), Καούν 3, Βορόνοφ, Κριάπα 7(1), Μόνια 3(1), Χβοστόβ, Πονκρασόφ 2, Κιριλένκο 19(1).