ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Σούπερ Χόσου και Αυστραλές!

Εκθαμβωτική η Χόσου, πήρε το χρυσό και διέλυσε το παγκόσμιο ρεκόρ στα 400μ. μικτή ατομική. Χρυσό μετάλλιο και παγκόσμιο ρεκόρ η Αυστραλία στα 4Χ100μ. ελεύθερο γυναικών. Χρυσό για Χόρτον και Χαγκίνο.

Η αποτυχία της να πάρει έστω ένα μετάλλιο στους Ολυμπιακούς του Λονδίνου "στοίχειωνε" την Κατίνκα Χόσου εδώ και τέσσερα χρόνια. Έχοντας κατακτήσει ενδιάμεσα δύο παγκόσμιους τίτλους, η Ουγγαρέζα κολυμβήτρια ταξίδεψε στο Ρίο ντε Τζανέιρο για να πάρει ρεβάνς, πρωτίστως από τον εαυτό της, και τα κατάφερε με τον πλέον εμφατικό τρόπο.

Η "Iron lady" κολύμπησε χωρίς αντίπαλο στον τελικό των 400μ. μικτή ατομική και τερμάτισε με το εκπληκτικό 4:26.36, διαλύοντας το παγκόσμιο ρεκόρ (4:28.43) που είχε πετύχει η Κινέζα Σιγουέν Γε στις 28 Ιουλίου 2012 στο Λονδίνο. Η Χόσου, η οποία έγινε η δεύτερη κολυμβήτρια από την Ουγγαρία που κατακτά τον Ολυμπιακό τίτλο σε αυτό το αγώνισμα, μετά τη θρυλική Κριστίνα Εγκερσέγκι (1992), θα έχει την ευκαιρία να αυξήσει τη συγκομιδή της σε μετάλλια τις επόμενες ημέρες, αλλά το ρεκόρ στα 400μ. μικτή θα σημαδέψει την παρουσία της στους Αγώνες του Ρίο.

Σε απόσταση σχεδόν πέντε δευτερολέπτων από τη νικήτρια, η Αμερικανίδα, Μάγια Ντι Ράντο, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 4:31.15, σε ένα αγώνισμα όπου οι ΗΠΑ αγνοούν τη νίκη μετά τους Ολυμπιακούς της Σεούλ. Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Μιρέια Μπελμόντε, χαρίζοντας στην Ισπανία ένα μετάλλιο στα 400μ. μικτή, για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης.

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 400μ. μικτή ατομική των γυναικών:

1. Κατίνκα Χόζου (Ουγγαρία) 4:26.36 (Παγκόσμιο ρεκόρ)

Χρυσό και παγκόσμιο ρεκόρ η Αυστραλία στα 4Χ100μ. ελεύθερο

Με ακόμη ένα παγκόσμιο ρεκόρ ολοκληρώθηκε η 1η ημέρα των αγωνισμάτων κολύμβησης στους Ολυμπιακούς του Ρίο. Το πέτυχε η Αυστραλία στα 4Χ100μ. ελεύθερο γυναικών, όπου με 3:30.65 υπερασπίστηκε με επιτυχία τον τίτλο που είχε κατακτήσει πριν τέσσερα χρόνια στο Λονδίνο και ταυτόχρονα βελτίωσε το 3:30.98 που είχε η ίδια χώρα από τις 24 Ιουλίου 2014 στη Γλασκώβη, στους αγώνες της Κοινοπολιτείας.

Στα πρώτα 200μ., όπου για την Αυστραλία κολύμπησαν οι Έμα ΜακΚίον και Μπρίτανι Ελμσλι, οι ΗΠΑ είχαν το προβάδισμα, όμως όταν έπεσαν στο νερό οι αδελφές Μπρόντε και Κέιτ Κάμπελ, όλα τελείωσαν...

Οι Αμερικανίδες πάντως κατάφεραν να πάρουν τη δεύτερη θέση και να σημειώσουν ρεκόρ ηπείρου με 3:31.89, ενώ την έκπληξη έκανε ο Καναδάς, που πλασαρίστηκε τρίτος με 3:32.89, αφήνοντας εκτός βάθρου την Ολλανδία, η οποία στις τέσσερις τελευταίες διοργανώσεις είχε ένα χρυσό και τρία ασημένια μετάλλια.

Ο 20χρονος Χόρτον "εκθρόνισε" τον Σουν Γιανγκ

Στα 20 του χρόνια, ο Μακ Χόρτον είναι ο νέος Ολυμπιονίκης στα 400μ. ελεύθερο. Ο Αυστραλός κολυμβητής ήταν ο μεγάλος νικητής στον τελικό του αγωνίσματος στο Ρίο ντε Τζανέιρο, μετά από συγκλονιστική μάχη με τον Κινέζο, Σουν Γιανγκ, η οποία κρίθηκε στα τελευταία μέτρα της κούρσας. Πιο δυνατός στο φινάλε, ο Χόρτον τερμάτισε σε 3:41.55 και άφησε 13 εκατοστά του δευτερολέπτου πίσω του (3:41.68) τον κάτοχο του τίτλου από το Λονδίνο.

Ο Ιταλός πρωταθλητής Ευρώπης, Γκαμπριέλε Ντέτι, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και πήρε το χάλκινο μετάλλιο με 3:43.49, αφήνοντας εκτός βάθρου τους Αμερικανούς, Κόνορ Ντουάιερ και Κόνορ Τζάεγκερ, αλλά και τον Βρετανό, Τζέιμς Γκάι, που ήταν δεύτερος πέρυσι στο Παγκόσμιο Καζάν. Ο Γκάι μάλιστα οδήγησε την κούρσα στα πρώτα 200μ., αλλά δεν μπόρεσε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και περιορίστηκε στην έκτη θέση.