ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Οι Πάρκερ και Ντε Κολό σκόραραν, η Γαλλία κέρδισε

Με τον Τόνι Πάρκερ να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι και τον Μπορίς Ντιαό να αγγίζει το triple double η Γαλλία κέρδισε δύσκολα με 76-75 την Σερβία διπλασιάζοντας τις νίκες της στο Ολυμπιακό τουρνουά (vid)

Το... ντέρμπι της Ευρώπης βάφτηκε στα χρώματα της Γαλλίας! Με τον Τόνι Πάρκερ να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι και με τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να δίνει λάθος πάσα και στη συνέχεια να αστοχεί στο τελευταίο σουτ οι "τρικολόρ" έφτασαν στη νίκη με 76-75 διπλασιάζοντας έτσι τα θετικά αποτελέσματα στο τουρνουά. Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι οι Γάλλοι ευτύχισαν να δουν τον Νάντο Ντε Κολό να σταματάει στους 22 πόντους, ενώ ο Μπορίς Ντιάο "άγγιξε" το triple double σκοράροντας 11 πόντους, μοιράζοντας 9 ασίστ και κατεβάζοντας 9 ριμπάουντ.

Αγριεμένοι ξεκίνησαν τον αγώνα οι Γάλλοι που με πρωτεργάτες τους Νικολά Μπατούμ και Νάντο Ντε Κολό έτρεξαν ένα επιμέρους 18-4 (στο 4'). Αν και άργησε η Σερβία κατάφερε να βρει ρυθμό με τον Μίλος Τεόντοσιτς κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να τρέξει ένα επιμέρους 11-4 πλησιάζοντας στο 15-22 (στο 7').

Στη δεύτερη περίοδο ήταν η ώρα του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να... συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να επέλθει ισορροπία στο ματς με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το εύθραυστο 36-40 (στο 20').

Με τον ρυθμό να είναι πεσμένος και τους παίκτες να υποκύπτουν εύκολα στο λάθος, οι μεγάλες διαφορές είχαν εξαλειφθεί από το παιχνίδι κι οι δύο ομάδες ήταν μόνιμα σε κοντινή απόσταση. Οι "τρικολόρ" όντας πιο αποτελεσματικοί κατάφερναν να διατηρούν τα ηνία (41-46 στο 23'), όμως αδυνατούσαν να αυτή την αποτελεσματικότητα να τη συνδυάσουν και με πειστική εμφάνιση. Αυτό το... Γαλλικό κενό εκμεταλλεύτηκαν οι Σέρβοι που με ένα επιμέρους 9-3 στα τελευταία δύο λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου κατάφεραν να προηγηθούν με 60-57 (στο 30').

Στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν τον αγώνα βρέθηκαν και οι Ντίβατς, Τζόκοβιτς και Πάσπαλιε

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πάντα ήταν ρευστά με την Σερβία να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (73-70 στο 36') και να δίνει μάχη για να μπορέσει να "χτίσει" πάνω σε αυτό. Τελικά στο τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες μπήκαν με το σκορ στο 75-74 κάτι που άφηνε ανοικτά όλα τα σημεία. Στα 32 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Τόνι Πάρκερ με το χρόνο να πιέζει σκόραρε για το 75-76 κάτι που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, καθώς ακολούθησε μία λάθος πάσα του Μπογκντάνοβιτς, ένα άστοχο λέι απ του Μπατούμ και ένα μακρινό άστοχο τρίποντο από τον Μπογκντάνοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-40, 60-57, 75-76.

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 10 (2), Σιμόνοβιτς 9 (1), Μπογκντάνοβιτς 10 (3), Μάρκοβιτς 7 (1), Κάλινιτς 4, Νέντοβιτς 5 (1), Μπίρτσεβιτς, Ραντούλιτσα 16, Γιόκιτς 2, Στίματς 5, Γιόβιτς 5 (1), Μάτσβαν 2.

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Ερτέλ 5, Μπατούμ 11, Ντιο, Λοβέρν 12, Καουντί, Πάρκερ 6, Πιετρούς 1, Ντε Κολό 22, Ντιαό 11 (9 ριμπ., 9 ασ.), Ζελαμπάλ 5, Γκομπέρ 3.