ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Η έκπληξη του Μπαλάντιν και η... Λεντέκι!

Ο Ντμίτρι Μπαλάντιν από το Καζακστάν, ο οποίος είχε περάσει 8ος από τους ημιτελικούς,κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. πρόσθιο ανδρών. Το χρυσό του Κάιλ Τσάλμερς, η δικαίωση της Μιρέια Μπελμόντε, το... καθάρισε η Λεντέκι.

Με μία τεράστια έκπληξη άνοιξε η αυλαία των τελικών της 5ης ημέρας της κολύμβησης στους Ολυμπιακούς του Ρίο ντε Τζανέιρο. Ο Ντμίτρι Μπαλάντιν από το Καζακστάν, ο οποίος είχε περάσει μόλις όγδοος από τους ημιτελικούς και κολύμπησε στη διαδρομή 8, αιφνιδίασε τα φαβορί και κατέκτησε ένα παντελώς απροσδόκητο χρυσό μετάλλιο, τερματίζοντας σε 2:07.46.

Ο 21χρονος αθλητής, που ως τώρα στην καριέρα του είχε ως σημαντικότερες επιτυχίες κάποιες νίκες σε Πανασιατικούς αγώνες και στην Πανεπιστημιάδα, χάρισε στο Καζακστάν το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο της ιστορίας του στην κολύμβηση.

Τη δεύτερη θέση πήρε ο Αμερικανός, Τζος Πρένοτ, με 2:07.53, με τις ΗΠΑ να παραμένουν χωρίς τίτλο στο συγκεκριμένο αγώνισμα από το 1992. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος Άντον Τσούπκοφ, ο οποίος γύρισε 8ος στα 150μ. (!), αλλά με ένα φανταστικό τελευταίο 50άρι τερμάτισε σε 2:07.70.

Όσο για τους εκπροσώπους της Ιαπωνίας, που είναι πολυνίκης του αγωνίσματος στους Ολυμπιακούς, ο Γιασουχίρο Κοσέκι οδήγησε την κούρσα για 150μ. και μάλιστα σε ρυθμό παγκοσμίου ρεκόρ, αλλά στο τέλος "κλάταρε" και έμεινε πέμπτος, ενώ ο Ιπέι Γουατανάμπε περιορίστηκε στην έκτη θέση και θα κρατήσει για... παρηγοριά το ρεκόρ Αγώνων που πέτυχε στον ημιτελικό (2:07.22). Ακόμη πιο πίσω, στην έβδομη θέση, έμεινε ο Γερμανός παγκόσμιος πρωταθλητής, Μάρκο Κοχ.

Χρυσό με παγκόσμιο ρεκόρ... εφήβων ο Τσάλμερς

Για πρώτη φορά από το 1968 στο Μεξικό, η Αυστραλία πανηγυρίζει το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στα 100μ. ελεύθερο. Το πίστευαν οι Αυστραλοί, αφού ο Κάμερον ΜακΙβόι είχε (μακράν) την καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο, μόνο που ο θρίαμβος ήρθε από αλλού.

Ο 18χρονος Κάιλ Τσάλμερς ήταν αυτός που έφερε τη χώρα του στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, καθώς ήταν ο μεγάλος νικητής του τελικού με χρόνο 47.58, που αποτελεί και παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων. Μάλιστα, ο Τσάλμερς ήταν μόλις έβδομος στα μισά της κούρσας, αλλά έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση στο δεύτερο 50άρι και πήρε τη νίκη.

Μεγάλη έκπληξη ήταν η δεύτερη θέση του Πίτερ Τίμερς, ο οποίος με 47.80 άφησε πίσω του τα μεγάλα ονόματα του αγωνίσματος και χάρισε στο Βέλγιο μόλις το τέταρτο Ολυμπιακό μετάλλιο της ιστορίας του στην κολύμβηση και πρώτο στο συγκεκριμένο αγώνισμα.

Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, ο Αμερικανός, Νέιθαν Εϊντριαν, αρκέστηκε στο χάλκινο μετάλλιο με 47.85, ενώ η μεγάλη απογοήτευση ήταν ο Κάμερον ΜακΙβόι, που έμεινε έβδομος.

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 100μ. ελεύθερο ανδρών:

1. Κάιλ Τσάλμερς (Αυστραλία) 47.58 (Παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων)

Η δικαίωση της Μπελμόντε

Οι κόποι χρόνων, η υπομονή και η επιμονή έφεραν τελικά τη δικαίωση για τη Μιρέια Μπελμόντε. Μετά από αρκετές απογοητεύσεις, η Ισπανίδα κολυμβήτρια έφτασε στον κολοφώνα της δόξας κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. πεταλούδα, στους Ολυμπιακούς του Ρίο ντε Τζανέιρο. Ο τελικός του αγωνίσματος εξελίχθηκε σε μία τρομερή μάχη ανάμεσα σε τρεις αθλήτριες, που πάλεψαν ως τα τελευταία μέτρα για τη νίκη.

Η Μπελμόντε τερμάτισε σε 2:04.85, τρία εκατοστά του δευτερολέπτου μπροστά από την Αυστραλή, Μάντλιν Γκρόουβς, η οποία με 2:04.88 πήρε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ από κοντά ήταν και η παγκόσμια πρωταθλήτρια του Καζάν, η Γιαπωνέζα, Νατσούμι Χόσι, που τερμάτισε τρίτη (όπως και το 2012 στο Λονδίνο) με 2:05.20.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μέχρι σήμερα η Ισπανία είχε κατακτήσει μόλις ένα χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στην κολύμβηση, με τον Μάρτιν Λόπεθ Θουμπέρο στα 200μ. ύπτιο, το 1992 στη Βαρκελόνη.