ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Γεννημένοι νικητές οι Αργεντίνοι!

Φακούντο Καμπάτσο και Αντρές Νοτσιόνι υπέγραψαν τη μεγάλη νίκη της Αργεντινής επί της Βραζιλίας μέσα στο Ρίο με 107-111, στην δεύτερη παράταση.

Η Αργεντινή έκανε κατάθεση ψυχής, ο Φακούντο Καμπάτσο (33 πόντοι, 11 ασίστ) και ο Αντρές Νοτσιόνι (37 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ήταν οι μεγάλοι ηγέτες και το μεγάλο ματς με τη Βραζιλία είχε χρώμα αλμπισελέστε.

Το τελικό 111-107 γράφτηκε μετά το απίστευτο παιχνίδι που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση και έκανε χιλιάδες οπαδούς των γκαούτσος να πανηγυρίζουν στο Ρίο, την ίδια στιγμή που οι Βραζιλιάνοι και οι Βραζιλιάνες στις εξέδρες ξέσπασαν σε κλάματα... Στο 3-1 το ρεκόρ της Αργεντινής, στο 1-3 πλέον οι διοργανωτές που κινδυνεύουν.

Τι έγινε όμως μέχρι να γραφτεί το 111-107; Διαβάστε τις λεπτομέρειες...

Ο πάγκος το γύρισε...

Η Αργεντινή είχε δυνάμεις στην εκκίνηση του ματς και με τον Αντρές Νοτσιόνι να είναι ασταμάτητος, προηγήθηκε με 14-24 στο 7', 18-29 στο δεκάλεπτο και 19-30 αμέσως μετά το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.

Ομως οι μεγάλοι σε ηλικία παίκτες της χρειάζονταν ανάσες και όσοι ήρθαν από τον πάγκο δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τον ίδιο ρυθμό. Αντίθετα οι παίκτες του πάγκου της Βραζιλίας έκαναν φοβερή δουλειά, με πρώτο και καλύτερο τον Μπενίτε. Με 13 πόντους και 3/4 τρίποντα άλλαξε τη ροή του αγώνα, έχοντας για συμπαραστάτη τον τον Τζιοβανόνι και τον Γκαρσία . Οι γηπεδούχοι, λοιπόν, με επί μέρους 33-12 πήραν για τα καλά την κατάσταση στα χέρια τους και πέρασαν μπροστά με 52-42, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με τους Βραζιλιάνους στο +8 (52-44).

Ο Νοτσιόνι τα έκανε όλα...

Η Βραζιλία είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 26', όταν έκανε το 63-53. Κάπου εκεί η Αργεντινή ξύπνησε και σε αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο το γεγονός ότι ο αρνητικός Τζινόμπιλι πήγε στον πάγκο. Η Αλμπισελέστε... μεταμορφώθηκε αφού έσφιξε την άμυνά της και με οδηγό τον ασταμάτητο Νοτσιόνι έκανε σερί 0-11. Με καλάθι του Καμπάτσο έγινε το 63-64 μέσα σε ενάμιση λεπτό και οι Αργεντίνοι στις εξέδρες... ξεσάλωσαν.

Η Βραζιλία, όμως, απάντησε άμεσα και ξεσήκωσε τους δικούς της οπαοδύς, σαφώς περισσότερους. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 72-67 υπέρ της και στο 35' το σκορ έγινε 79-73. Ο φοβερός Νενέ με έγραψε το 83-75 στο 37' κι εκεί που όλα φάνηκε να τελειώνουν, ο Καμπάτσο με τρίποντο μείωσε σε 83-80. Στα 22' με 2/2 βολές έκανε και το 83-82 και η αγωνία ξεπέρασε κάθε... όριο.

Ο Χουέρτας με 2/2 δικές του βολές έκανε το 85-82, αλλά ο Αντρές Νοτσιόνι με τρίποντο στα 3.9 πριν από το τέλος, έφτασε στους 34 πόντους και το κυριότερο ισοφάρισε σε 85-85 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Μεγάλος Καμπάτσο

Στο έξτρα πεντάλεπτο ανέλαβαν πάλι δράση οι Νένε Ιλάριο και Αλεξ Γκαρσία και η Βραζιλία έκανε το 94-88, αλλά ο Καμπάτσο και ο Νοτσιόνι κράτησαν ζωντανή την Αργεντινή που μείωσε σε 94-93 στο 44' και αμέσως μετά ισοφάρισε σε 95-95 (36'' πριν από το τέλος), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η παράταση αφού Νέτο και Τζινόμπιλι ήταν άστοχοι.

Ο Καμπάτσο με 2/2 τρίποντα έδωσε προβάδισμα με 95-101 στην Αργεντινή, που βρέθηκε και στο +8 αμέσως μετά. Τώρα ήταν η σειρά της Βραζιλίας να γυρίσει το ματς με τον Μπαρμπόσα να σκοράρει και με 9 σερί πόντους να μειώνει σε 105-106. Ο Καμπάτσο όμως με 3/4 βολές έκανε το 105-109 και κάπου εκεί κρίθηκαν όλα. Το τελικό 107-111 γράφτηκε δια χειρός Τζινόμπιλι.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Νέτο 3 (1), Φελίτσιο 2, Μπενίτε 13 (3), Χουέρτας 14, Γκαρσία 14 (2), Τζιοβανόνι 10 (2), Ιλάριο 24 (11 ρ.), Μαρκουίνιος 9, Μπαρμπόσα 11 (1), Λίμα 2, Χετσχάιμερ 5 (1), Λουζ.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Σκόλα 14 (2), Καμπάτσο 33 (4 τρ., 11 ασ.), Τζινόμπιλι 13 (0/8 τρ.), Λαπροβιτόλα, Ντελφίνο, Ντέλια 2, Νοτσιόνι 37 (3/7 δ., 8/12 τρ., 11 ρ.), Ντεκ 2, Μαϊνόντι, Γκαρίνο 10(2).