ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Δεύτερος ο Ιακωβίδης στο Β' γκρουπ της κατηγορίας 85κ.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Θοδωρή Ιακωβίδη. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την 2η θέση στο Β' γκρουπ της κατηγορίας 85κ. με 350 κιλά στο σύνολο και ήταν 12ος ανάμεσα σε 23 αθλητές και στα δυο γκρουπ.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Θοδωρή Ιακωβίδη στο Ολυμπιακό τουρνουά Άρσης Βαρών του Ρίο ντε Τζανέιρο. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την 2η θέση στο Β' γκρουπ της κατηγορίας 85κ. με 350 κιλά στο σύνολο και πέντε επιτυχημένες προσπάθειες, ενώ μετά το φινάλε και του Α' γκρουπ κατετάγη τελικά 12ος.

Έχασε μόνο την τελευταία, όταν έβαλε στη μπάρα 197 κιλά στο ζετέ, με στόχο να ξεπεράσει τον Γάλλο, Τζιοβάνι Μπαρντίς (165 - 192 - 357) και ταυτόχρονα να βελτιώσει το ατομικό του ρεκόρ που ήταν 353 κιλά. Σήκωσε, λοιπόν, διαδοχικά 151, 156 και 160 κιλά στο αρασέ, 186 και 190 στο ζετέ, πριν κάνει την απέλπιδα προσπάθεια στα 197.

Με λιγότερο από ένα μήνα προετοιμασίας, αφού ο Ιακωβίδης και ο προπονητής του Βαλέριος Λεωνίδης πληροφορήθηκαν ότι η Ελλάδα πήρε την Ολυμπιακή πρόκριση στα μέσα Ιουλίου, η παρουσία του στο Ρίο κρίνεται απόλυτα επιτυχημένη.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ