ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Αποτυχία για Βραζιλία, 8άρα η Ν.Κορέα

Η Βραζιλία του Νεϊμάρ έμεινε στο 0-0 με τη Ν.Αφρική στην πρεμιέρα του ποδοσφαίρου των ανδρών, ισόπαλες επίσης Μεξικό με Γερμανία, η Πορτογαλία νίκησε 2-0 την Αργεντινή, ενώ η Ν.Κορέα πέτυχε 8 γκολ και μάλιστα 3 μέσα σε 2 λεπτά! (videos)

Νέα απογοήτευση για την εθνική Βραζιλίας, καθώς ξεκίνησε με ισοπαλία χωρίς τέρματα με τη Νότιο Αφρική τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2016.

Ο Νεϊμάρ ήταν στην τριάδα της επίθεσης μαζί με τους Γκαμπριέλ Ζεζους και Γκαμπιγκόλ, έχασαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά απείλησαν αρκετές φορές και οι Αφρικανοί, οι οποίοι μάλιστα έπαιζαν με 10 παίκτες από το 59'.

Την μεγαλύτερη ευκαιρία την έχασε ο Γκαμπριέλ Ζεζούς, τον οποίο πρόσφατα απέκτησε η Μάντσεστερ Σίτι από την Παλμέιρας. Στο 69' λοιπόν ήταν μόνος στην μικρή περιοχή σε άδειο τέρμα, έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι...

Ισόπαλες με 2-2 αναδείχθηκαν Μεξικό και Γερμανία, με το δεύτερο ημίχρονο να είναι... όλα τα λεφτά. Ορίμπε Περάλτα στο 52' και Ροδόλφο Πισάρο στο 61' έδωσαν δύο φορές προβάδισμα στους Μεξικανούς, για να απαντήσουν για τους Γερμανούς στο 58' ο Σερζ Νιαμπρί της Άρσεναλ και στο 78' ο Ματίας Γκίντερ της Ντόρτμουντ.

Μεγάλη νίκη η Πορτογαλία, 2-0 την Αργεντινή

Τα παιδιά του Κριστιάνο Ρονάλντο νίκησαν τα παιδιά του Μέσι! Δηλαδή η Πορτογαλία επικράτησε της Αργεντινής με σκορ 2-0, έχοντας σκόρερς τους Γκονσάλο Πασιένσια και Πιτέ. Και τις δύο ασίστς έκανε ο Μπρούνο Φερνάντες της Ουντινέζε.

Η Αργεντινή στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει αυτή το σκορ, αλλά "σκαφτό" πλασέ του Χόναταν Καλέρι χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το 1-0 από τον Γκονσάλο Πασιένσια στο 66' θύμισε λίγο το γκολ του Έντερ στον τελικό του Euro 2016, ενώ το 2-0 στο 84' έγινε με μακρινό σουτ του Πιτέ και γκάφα του Χερόνιμο Ρούλι, καθώς η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα της Σοθιεδάδ!

Η Κολομβία προηγήθηκε με το γκολ του Τεόφιλο Γκουτιέρες, αλλά χρειάστηκε την εκτέλεση πέναλτι του Ντόρλαν Παμπόν στο 75' (2-2) για να αποφύγει την ήττα από την Σουηδία, η οποία είχε ισοφαρίσει στο 43' με τον Μίκαελ Ίσχακ και είχε ολοκληρώσει την ανατροπή στο 62' με τον Άστριτ Ατζάρεβιτς.

Η Νότιος Κορέα νίκησε με 8-0 τα Νησιά Φίτζι, κάνοντας ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο. Μέσα σε δύο λεπτά πέτυχε 3 γκολ, καθώς ο Ρίου Σέουνγκ-Γου σκόραρε στο 62' και στο 63', αλλά εν συνεχεία στο 63' σκόραρε και ο Κουν Τσανγκ-Χουν! Σε αυτό το δίλεπτο το 1-0 έγινε 4-0 και αργότερα μπήκαν άλλα τέσσερα γκολ από τους Ασιάτες!

Τέσσερα γκολ ο Ετέμπο

Εντυπωσιακό παιχνίδι ανάμεσα σε Νιγηρία και Ιαπωνία στον Αμαζόνιο. Οι Αφρικανοί επικράτησαν με 5-4 με τον Ετέμπο να σκοράρει τέσσερα γκολ (δυο σε κάθε ημίχρονο), ενώ το σκορ ήταν ήδη 2-2 στο 11ο λεπτό!

Ετέμπο 580

Οι σημαντικότερες συνθέσεις

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Ουέβερτον, Ζέκα, Μαρκίνιος, Ροντρίγκο Κάιο, Ντόουγκλας Σάντος (84' Ουίλιαμ), Τιάγκο Μαΐα, Φελίπε Άντερσον (60' Λουάν), Ρενάτο Αουγκούστο (67' Ραφίνια), Γκαμπριέλ Ζεζούς, Νεϊμάρ, Γκαμπιγκόλ.

ΝΟΤΙΟΣ ΑΦΡΙΚΗ: Κούνε, Μομπάρα, Μαθόχο, Κοέτζι, Μεκόα, Μοτούπα, Μβάλα, Μαζούκου (58' Μόρις), Μοντίμπα, Ντόλι, Μοθίμπα (70' Ντσαγκάζε).

*κόκκινη κάρτα 59' Μβάλα

ΜΕΞΙΚΟ: Ταλαβέρα, Αμπέγια, Μόντες, Σαλσέδο, Χόρχε Τόρες, Μάικλ Πέρες, Έρικ Γκουτιέρες, Ροδόλφο Πισάρο (81' Σισνέρος), Λοσάνο (83' Γκουσμάν), Μπουένο, Περάλτα (74' Έρικ Τόρες).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Χορν, Τόλτζαν, Γκίντερ, Σέλε, Κλόστερμαν, Λαρς Μπέντερ, Σβεν Μπέντερ, Γκορέτσκα (28' Νιαμπρί), Μπραντ, Μαξ Μάιερ (89' Κρίστιανσεν), Σέλκε (84' Πέτερσεν).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Μπρούνο Βαρέλα, Φερνάντο Φονσέκα, Έντγκαρ Ιέ, Τόμπιας Φιγκεϊρέδο, Ρικάρντο Εσγκάιο, Τομάς Ποντστάβσκι, Αντρέ Μαρτίνς (76' Τιάγκο Σίλβα), Σέρζιο Ολιβέιρα (71' Πιτέ), Μπρούνο Φερνάντες, Σαλβαδόρ Άγκρα, Γκονσάλο Πασιένσια (81' Τιάγκο Ιλόρι).

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ρούλι, Μαγκαγιάν (64' Παβόν), Χιανέτι, Κουέστα, Σότο, Ασκασιμπάρ, Μαουρίσιο Μαρτίνες, Χοσέ Λουίς Γκόμες, Κριστιάν Εσπινόσα (72' Λο Σέλσο), Κορέα (79' Χιοβάνι Σιμεόνε), Καλέρι.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Ιράκ - Δανία 0-0

Ονδούρα - Αλγερία 3-2 (13' Κιότο, 33' Μαρσέλο Περέιρα, 79' Λοσάνο / 68' Μπεντεμπκά, 85' Μπουνετζάχ)

Βραζιλία - Νότιος Αφρική 0-0

Μεξικό - Γερμανία 2-2 (52' Περάλτα, 61' Πισάρο / 58' Νιαμπρί, 78' Γκίντερ)

Πορτογαλία - Αργεντινή 2-0 (66' Γκονσάλο Πασιένσια, 84' Πιτέ)

Σουηδία - Κολομβία 2-2 (43' Ίσκχακ, 62' Παμπόν / 17' Τεόφιλο Γκουτιέρες)

Φίτζι - Νότιος Κορέα 0-8 (32', 63' και 90' Ρίου Σέουνγκ-Γου, 62' και 63' Κουν Τσανγκ-Χουν, 72' πέν. Σον Χέουνγκ-Μιν, 77' και 90' Σουκ Χίουν-Γιουν)

Νιγηρία - Ιαπωνία 5-4 (6' Ούμαρ, 10', 42', 51', 66 Ετέμπο / 9' Κορόκι, 11' Μιναμίνο, 70' Ασ'ανο, 95' Σουζούκι)

*προκρίνονται στα προημιτελικά οι 2 πρώτοι κάθε ομίλου

**στην ισοβαθμία κριτήριο είναι η διαφορά τερμάτων και μετά καλύτερη επίθεση (μετά κλήρωση απο FIFA)

Μεξικό - Γερμανία 2-2

Πορτογαλία - Αργεντινή 2-0