ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Αποκλείστηκε η Αργεντινή

Η Αργεντινή έμεινε στο 1-1 με την Ονδούρα και έτσι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του ποδοσφαιρικού τουρνουά στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Μόνο νίκη ήθελε στο ματς με την Ονδούρα η Αργεντινή για να καταφέρει να προκριθεί, αλλά δεν τα κατάφερε. Τελικά όμως παρουσιάστηκε κατώτερη του αναμενόμενου με αποτέλεσμα να αποκλειστεί με την Ονδούρα να παίρνει την πρόκριση.

Ο Λοσάνο με πέναλτι άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Λατινικής Αμερικής, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μαρτίνες έφερε το ματς στα ίσια. Το αποτέλεσμα αυτό ήταν καταστροφικό για την Αργεντινή, που έμεινε εκτός διοργάνωσης.

Πρώτη στον όμιλο τερμάτισε η Πορτογαλία μετά το 1-1 με την Αλγερία. Οι Ίβηρες, που πέρασαν στους «8» ως πρώτοι, προηγήθηκαν με το πέναλτι του Πασιένσια στο 25΄, αλλά πέντε λεπτά μετά οι Αλγερινοί ισοφάρισαν με τον Μπενκάμπλια.