ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Από το +29 στο... θρίλερ η Λιθουανία

Η Λιθουανία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο υπέρ της +29 (58-29) έχοντας 21/29 σουτ εντός πεδιάς όμως επικράτησε δύσκολα της διοργανώτριας Βραζιλίας με 82-76.

Η Λιθουανία που, κατά τα λεγόμενα του Λίνας Κλέιζα , μπορεί να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο, έκανε το τέλειο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη διοργανώτρια Βραζιλία.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας πήγε στα αποδυτήρια με double-score (29-58), έχοντας 72% στα σουτ εντός πεδιάς (21/29) και κορυφαίους τους Ματσιούλις (10π.), Καλνιέτις (9π., 6ασ.), Σεϊμπούτις (8π.) και Γιανκούνας (8π., 5ριμπ.) σε αυτό το διάστημα!

Παρ' όλα αυτά, η "σελεσάο" αντέδρασε στη συνέχεια ενώ η άμυνα του Νέτο στον Καλνιέτις δημιούργησε προβλήματα στη Λιθουανία που είδε τους γηπεδούχους να μαζεύουν τη διαφορά στα τελευταία λεπτά. Μάλιστα ο Μαρκίνος μείωσε σε 76-80 στα 13" για το τέλος ωστόσο η Βραζιλία δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το come-back.

Για τους νικητές, ο Μάντας Καλνιέτις είχε 16 πόντους και 8 ασίστ, ο Γιανκούνας πρόσθεσε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ ο άλλοτε γκαρντ της Κύμης, Βάιντας Καρινιάουσκας έπαιξε 3'56", έχοντας 1 αμυντικό ριμπάουντ. Σε ό,τι αφορά τον Βαλαντσιούνας, ο Λιθουανός σέντερ είχε μόλις 6 πόντους και 3 λάθη αφού φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 29-58, 52-70, 76-82.

Βραζιλία (Μανιάνο): Νέτο 14 (1), Φελίσιο 4, Μπενίτε 2, Χουέρτας 5, Γκαρσία 4, Τζιοβανόνι, Χιλάριο 11, Μαρκίνος 7 (1), Μπαρμπόσα 21, Λίμα4, Χετσχέιμερ 4.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Καλνιέτις 16 (2), Ματσιούλις 10 (2/8 τρίπ.), Σεϊμπούτις 11 (3), Σαμπόνις 10, Καβαλιάουσκας 6, Γιανκούνας 15 (1), Γιαβτόκας, Βαλαντσιούνας 6, Κουζμίνσκας 8 (1), Γκριγκόνις, Καρινιάουσκας.