ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Αγχώθηκε, αλλά νίκησε η Λιθουανία

Η Νιγηρία αποδείχθηκε σκληρό καρύδι για τη Λιθουανία, αλλά η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος (89-80) κάνοντας το 2/2 στο ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ.

Αν και τα... χρειάστηκε, εν τέλει η Λιθουανία έκανε το καθήκον της απέναντι στη Νιγηρία (89-80) για τη δεύτερη αγωνιστική ημέρα του β' ομίλου. Η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (36-41), αλλά η αντίδρασή της στο γ' δεκάλεπτο αρκούσε για να την βάλει σε θέση οδηγού (65-54) και μαζί να της δώσει το προβάδισμα, που διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Έτσι, έκανε το 2/2 και απέκτησε πλέον διαφορά ασφαλείας από την Ισπανία, που νωρίτερα ηττήθηκε για δεύτερη φορά στο Ρίο, από τη Βραζιλία .

Με όπλο τη νίκη στα ριμπάουντ (38 έναντι 29) και την εκπληκτική εμφάνιση των Μάντας Καλνιέτις (21π., 12ριμπ.) και Γιόνας Ματσιούλις, η Λιθουανία έκανε αυτό που έπρεπε και σε συνδυασμό με τη νίκη της στην πρεμιέρα διατηρήθηκε στην κορυφή του β' ομίλου, μεγαλώνοντας έτσι τις πιθανότητες να βρεθεί στην πρώτη δυάδα και να αποφύγει τις ΗΠΑ στο πρώτο νοκ άουτ παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 36-41, 65-54, 89-80.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Καλνιέτις 21 (1 τρίπ., 12 ασ.), Ματσιούλις 21 (3), Σεϊμπούτις 12 (2), Σαμπόνις 8 (7 ριμπ.), Καβαλιάουσκας 2, Γιανκούνας 7, Βαλαντσιούνας 10, Κουζμίνσκας 8 (1), Γκριγκόνις, Καρινιάουσκας.

ΝΙΓΗΡΙΑ: Ούζο 8, Ουμέ 17 (3), Ντιόγκου 29 (3), Έρε 2, Ακονιόν 7 (1), Ογκούτσι 5 (1), Οτζίντε 5 (1), Αμίνου 1, Ιμπέκβε 5 (1).