Ράλι Καταλονίας: Νικητής ο Meeke, κερδισμένος ο Ogier

Ο Kris Meeke τερμάτισε στην κορυφή στο Ράλι Καταλονίας, ωστόσο ο Sébastien Ogier αναδείχθηκε μεγάλος κερδισμένος, αφού από τη 2η θέση και με την εγκατάλειψη του Thierry Neuville πήρε προβάδισμα τίτλου.

Ο Kris Meeke αναδείχθηκε νικητής στο Ράλι Καταλονίας, ωστόσο ο πραγματικός κερδισμένος του αγώνα ήταν ο Sébastien Ogier, ο οποίος βρέθηκε ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου, μετά από την εγκατάλειψη του Thierry Neuville.

Ο Βρετανός κυριάρχησε στις δύο τελευταίες ειδικές διαδρομές με το Citroën C3 του, μόλις τρεις αγώνες μετά από τον υποβιβασμό του από την ίδια τη γαλλική ομάδα του, έχοντας αντικατασταθεί από τον Andreas Mikkelsen για το Ράλι Πολωνίας.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής τερμάτισε 28 δευτερόλεπτα πιο πίσω, ωστόσο πέρασε στο τέλος τον ομόσταυλό του στην M-Sport, Ott Tänak, αφήνοντας τον Εσθονό στην τελευταία θέση του βάθρου.

Με δύο οδηγούς στο πόντιουμ, η βρετανική ομάδα πλέον αποτελεί το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου των κατασκευαστών (για πρώτη φορά από το 2007) έναντι της Hyundai, η οποία έχασε βαθμούς λόγω της εγκατάλειψης του Neuville με σπασμένη ανάρτηση το πρωί της Κυριακής.

Μάλιστα, με νίκη στον επόμενο αγώνα, στη Μεγάλη Βρετανία (29/10), ο Ogier κατακτά το 5ο σερί πρωτάθλημα, δίχως να περιμένει το τελευταίο ράλι, στην Αυστραλία.