FORMULA 1

Ο Ρόσμπεργκ είναι εδώ!

Στην πολ ποζίσιον για τον μεγάλο τελικό του τίτλου στο Άμπου Ντάμπι ο Νίκο Ρόσμπεργκ, καθώς ο Λιούις Χάμιλτον με μικρά οδηγικά λάθη έμεινε στη δεύτερη θέση.

Με δύο διαδοχικούς εκπληκτικούς γύρους στο Άμπου Ντάμπι ο Νίκο Ρόσμπεργκ κατέκτησε την πολ ποζίσιον για το μεγάλο τελικό της Formula 1 στη Yas Marina του αραβικού Εμιράτου, με διαφορά τεσσάρων δεκάτων του δευτερολέπτου από τον αντίπαλό του για τον τίτλο Λιούις Χάμιλτον!

Ο Γερμανός έμεινε στη 4η μόλις θέση στη δεύτερη περίοδο λόγω ενός οδηγικού λάθος, αλλά δεν επέτρεψε σε αυτό να του χαλάσει την ψυχολογία: στο Q3 απάντησε γρήγορα με έναν εξαίρετο γύρο στο 1:40.6 και στην τελευταία του προσπάθεια με έναν άρτιο στο 1:40.4!

Ο Χάμιλτον, αντίθετα, και στις δύο περιπτώσεις πλήρωσε μικρά οδηγικά του λάθη στα φρένα. «Αναμφίβολα δεν έκανα τους καλύτερους γύρους που μπορούσα, αλλά το αυτοκίνητο μου έδινε φανταστική αίσθηση», είπε ο Άγγλος.

Η Williams φάνηκε αρχικά να απειλεί τη Mercedes, φτάνοντας σε απόσταση λίγων δεκάτων στην πρώτη προσπάθεια, αλλά τελικά οι Βάλτερι Μπότας και Φελίπε Μάσα περιορίστηκαν στη δεύτερη σειρά της εκκίνησης, περίπου δύο δέκατα μακριά από τον Χάμιλτον.

Σε σχηματισμό, η Red Bull κατέλαβε την τρίτη σειρά της εκκίνησης, με τους Ντάνιελ Ρικιάρντο και Σεμπάστιαν Φέτελ, καθώς ο αντικαταστάτης του πρωταθλητής στην ομάδα το 2015, Ντάνιιλ Κβίατ, πήρε ένα ακόμη αναπάντεχα καλό αποτέλεσμα με την 7η θέση, στο κόκπιτ της Toro Rosso.

Ο Τζένσον Μπάτον ήταν ο μοναδικός οδηγός της McLaren που προκρίθηκε στη δεκάδα, παρότι η McLaren τον έβγαλε για την τελευταία του προσπάθεια στο Q3 δίχως καύσιμα και τον κάλεσε εσπευσμένα πίσω στα πιτς (!) και άφησε πίσω του τις δύο απογοητευτικές Ferrari των Κίμι Ράικονεν και Φερνάντο Αλόνσο.