ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Τριάδα ο Δούκας, εύκολα ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΔΟΥΚΑΣ - ΧΑΝΘ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΔΟΥΚΑΣ - ΧΑΝΘ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Δούκας επιβλήθηκε με 31-26 επί της ΧΑΝΘ και ανέβηκε στην τρίτη θέση της Handball Premier. Αναλλοίωτο δίδυμο στην κορυφή Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ.

Ο Δούκας εκμεταλλεύτηκε το αυριανό (21/1) ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Διομήδη και με τη νίκη του απέναντι στη ΧΑΝΘ με 31-26 ανέβηκε προσωρινά στην τρίτη θέση της Handball Premier. Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή το προβάδισμα στο ματς και είχαν τις απαντήσεις στην αντεπίθεση της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Δούκας κατάφερε να "χτίσει" μία διαφορά τεσσάρων τερμάτων την οποία διατηρούσε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία και έφτασε στο ημίχρονο όντας μπροστά με 17-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν αρκετές φορές μέχρι τα δύο γκολ με τελευταία αυτή στο 55', αλλά παίκτες του Μπρούνα είχαν τις απαντήσεις και έφτασαν στη νίκη με 31-26. Πρώτος σκόρερ για το Δούκα ήταν ο Κεδέρης με 6 τέρματα, ενώ για τη ΧΑΝΘ πέντε είχε ο Τσαμουρίδης.

Καμία αλλαγή δεν είχαμε στις πρώτες δύο θέσεις της Handball Premier, αφού τόσο ο Ολυμπιακός όσο και ο ΠΑΟΚ είχαν εύκολο έργο. Οι ερυθρόλευκοι πέρασαν όπως ήταν αναμενόμενο εύκολα από την Κυψέλη αφού επιβλήθηκαν με 18-32. Ο Πανελλήνιος κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ μέχρι το πρώτο ημίχρονο το οποίο τελείωσε με 11-15. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Ζαραβίνα δέχτηκαν μόλις τρία τέρματα σε είκοσι λεπτά και ουσιαστικά τελείωσαν το ματς. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Κρητικός με εννέα γκολ και για τον Πανελλήνιο από τέσσερα είχαν οι Χαρμπής και Ταουσάνης.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Αερωπό Έδεσσας. Το ματς ήταν κλειστό για 30 λεπτά, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να χτίσει μία διαφορά που του έδωσε εύκολα τη νίκη με 35-25. Έξι τέρματα είχαν οι Πετρίδης και Κέζιτς, ενώ για τους φιλοξενούμενους επτά είχε ο Ντράκσιτς.

Μεγάλο ματς είχαμε στη Θεσσαλονίκη ανάμεσα στο Φοίβο και τον Χηλιώτη. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο με σχετική ευκολία, όμως ένα επί μέρους 6-0 των φιλοξενούμενων τους έβαλε μπροστά στο σκορ με 22-21. Οι παίκτες του Πελεκίδη απάντησαν με ένα δικό του 6-2 για να προσπεράσουν με 27-24, αλλά οι παίκτες της ομάδας της Δράμας δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν σε 28-28 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Τελικά οι γηπεδούχοι με τέρματα των Καβουσανάκη και Ταμεσίδη πήραν τη νίκη με 30-29. Οι δυο τους ήταν και οι πρώτοι σκόρερ για τον Φοίβο, ενώ ο Τουνγκελίδης είχε 15 γκολ για τη Δράμα!

Στη Βέροια ο ΓΑΣΚ άντεξε για περίπου ένα ημίχρονο, ωστόσο στη συνέχεια ο Φίλιππος πάτησε το πόδι στο γκάζι και απέκτησε ένα προβάδισμα ασφαλείας το οποίο διατήρησε και διεύρυνε μέχρι το τέλος φτάνοντας σε μία εύκολη νίκη με 27-22. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Αρσενασβίλι με εννιά τέρματα, ενώ πρώτος σκόρερ για το Καματερό ήταν ο Ακάλεστος με 6.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

Πανελλήνιος - Ολυμπιακός 18-32

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 6-5, 6-10, 9-13, 11-15 (ημ.), 13-18, 13-20, 13-24, 14-26, 16-29, 18-32

Πανελλήνιος (Σπύρος Μπαλωμένος): Λιάλιος 1, Μπαρμπαράκης 1, Ζαφείρης, Οικονόμου, Κουσκουλιάνος 1, Μπαλάσκας Χρ. 1, Νιντερέγγερ, Κολιούλης 2, Κολλύρης 2, Χαρμπής 4, Αντωνιάδης, Ταουσάνης 4, Φίλης, Μπαλάσκας Ε. 2, Τσακούλης, Τσομπανίδης

Ολυμπιακός (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 3, Κρητικός 9, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Μισαηλίδης 3, Σκρόμπιτς 8, Στούμπης 1, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 3, Αλβανός, Παπαδιονυσίου, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος Β., Χάλαρης 2

ΠΑΟΚ – Αερωπός Έδεσσας 35-25

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-4, 7-8, 13-11, 15-13, 19-14 (ημχ.) 23-16, 25-19, 26-20, 30-23, 32-24, 35-25

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ζάγκας, Παλάσκας 5, Τσίλης 2, Νικολαΐδης 4, Κοκώνης 3, Αποστόλου, Πετρίδης 6, Οικονόμου 1, Καλόμοιρος 1, Μασρτορογιάννης 1, Κυπραίος 3, Κολοβός 1, Πέγιοβιτς 1, Κέζιτς 6, Βεσελίνοβιτς 1, Κοτανίδης.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΈΔΕΣΣΑΣ (Πηλαλίδης Γιάννης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 1, Μαυρόπουλος, Τζουβάρας 2, Κράλλης 4, Ανγκέλοφ, Δημάκης 2, Ντράκσιτς 7, Βαφείδης 6, Κυριμλίδης, Κυριακού 3, Λιόφης, Αρβανιτίδης, Τριανταφύλλου, Μησιρλίδης.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΧΑΝΘ 31-26

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 9-6, 12-8, 14-10, 15-11, 17-12 (ημχ.), 17-15, 20-17, 22-19, 26-21, 27-25, 31-26.

ΑΣΕΔ (Κώστας Μπούνας): Μωραϊτης 2, Τόμπρος, Παπαπούλιος 2, Γκέρτσος 2, Νομικός, Μπραουδάκης, Αποστολίδης, Μίτροβιτς 4, Μπάρμπας, Ντούνης, Μπάγιος 4, Ζιβούλοβιτς 5, Νταρσουλάντ 4, Αραπακόπουλος 2, Ζαφειράκης, Κεδέρης 6.

ΧΑΝΘ (Κώστας Τούτσης): Μουρατίδης, Τσιρογιάννης 2, Σπυρόπουλος, Βαρδάκας 2, Ρεμπελάκος 2, Δέσπος 4, Βασιάδης 5, Ιωαννίδης 1, Κουρουμλίδης, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης 5, Μπαλτατζής, Μπόλας, Τσαγκαράκης 1, Μπαϊρλής 4, Τσόγιας.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης- Βήτας, Κόκκινη: 51:10 Αραπακόπουλος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 8-4, Πέναλτι: 3/3-2/4

Φοίβος Συκεών - Χηλιώτης Δράμας 30-29

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 8-4, 9-6, 10-9, 13-12, 17-14 (ημ.), 19-18, 21-22, 23-23, 27-24, 28-28, 30-29.

Φοίβος Συκεών (Δημήτρης Πελεκίδης): Πίτσιος, Μάτσης 3, Καβουσανάκης 7, Μπαλαμός 2, Π. Παπαδόπουλος, Χατζηγιαννίδης, Δεληζάνος 8, Μπόσκος, Κύρτσιος, Μαρκατάτος, Σατραμάνης, Μανωλούδης, Πάτσιας 2, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 8, Χατζηβακαλέκης.

Χηλιώτης ΓΣ Δράμα 86 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Κοτσαμαρίκογλου 3, Κουρτίδης 2, Χαϊτίδης, Τουνγκελίδης 15, Αντάμοβιτς 4, Θωμίδης, Τσιτσίγκος, Φραγκούλης, Κουρουτζίδης 2, Σισμανίδης, Γιαννακόπουλος, Κοβογλανίδης 3, Τσαύλος.

Διαιτητές: Πάτιος, Τσιάνος. Δίλεπτα: 6-2. Πέναλτι: 1/1-4/6. Αποβολές: –

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ 27-22

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Τεο Παυλίδης): Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 2, Κότσιφας, Χαραλαμπίδης 4, Σεϊρεκίδης 5, Κωστακίδης 5, Αποστολίδης, Αρσενασβίλι 9, Γρηγοριάδης, Κουκουτσίδης, Τριανταφυλλίδης, Μπαλτατζής, Παπαδόπουλος, Τζίμπουλας, Καλλιαρίδης, Σιαματάς 2.

ΓΑΣΚ (Παναγιώτης Μεσσήνης): Λαδάκης 3, Σκοδριάνος 1, Καμπουράκης 1, Μελετάκος 4, Ακάλεστος 6, Πιτερός, Ταουσάνης 3, Τότος 2, Μιμήκος, Μαγκαφουράκης, Βορύλλας, Κότσιρας, Κουρέτας 2, Καραμασιώτης, Βλαχοθανάσης.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 3/3-5/7