ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Το έκανε εύκολο ο Ολυμπιακός, 26-18 την ΑΕΚ

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΟΣΦΠ - ΑΕΚ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
ΚΥΠΕΛΛΟ / ΟΣΦΠ - ΑΕΚ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε εύκολα με 26-18 κόντρα στην ΑΕΚ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου στο χάντμπολ ανδρών όπου και θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Όλοι περίμεναν να δουν ντέρμπι στην αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ στα προημιτελικά. Οι αήττητοι ερυθρόλευκοι υποδέχτηκαν τους κιτρινόμαυρους των επτά συνεχόμενων νικών, όμως οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης.

Με τον Τσιλιμπάρη να κατεβάζει ρολά και τους Τζηρά και Στούμπη να δίνουν πολλά τέρματα από τα εξτρέμ ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 26-18 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Οι παίκτες του Ζαραβίνα ήταν πιο συγκεντρωμένοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και με όπλο τους την άμυνα έφτασαν στη νίκη. Ουσιαστικά ντέρμπι είχαμε μόνο στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης με το σκορ να είναι στο 5-5. Στα υπόλοιπα 20 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα επί μέρους 12-3 και ξέφυγε με εννιά τέρματα (17-8).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τσιλιμπάρης κατέβασε ρολά και δεν άφησε σε κανένα σημείο του αγώνα την ΑΕΚ να επιστρέψει στον αγώνα. Αντίθετα, οι ερυθρόλευκοι βρήκαν λύσεις και από την περιφέρεια με τον Κανδύλα και τον Κρητικό να βρίσκουν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Πρώτο σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Τζηράς με έξι τέρματα, ενώ από πέντε είχαν οι Σανίκης και Στούμπης. Από την ΑΕΚ έξι είχε ο Χόγκας, όλα όμως από τη γραμμή του πέναλτι.

Θυμηθείτε το LIVE του αγώνα.

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 26-18

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 8-5, 10-5, 14-6, 17-8 (ημ.), 18-8, 19-10, 21-12, 24-13, 25-15, 26-18

Οι σκόρερ των ομάδων

Ολυμπιακός: Τζηράς 6, Σανίκης 5, Παπαδιονυσίου 1, Κανδύλας 4, Στούμπης 5, Κρητικός 4, Μισαηλίδης 1

ΑΕΚ: Βραζάλιτσα 4, Λόκεν 3, Χόγκας 6, Ζαμπούνης 2, Μυλωνάς 2, Αργυρού 1

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ EUROKINISSI)
ΚΥΠΕΛΛΟ / ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Πέρασαν εύκολα τα φαβορί

Δεν είχαμε κάποια έκπληξη στα υπόλοιπα τρία ματς των προημιτελικών του Κυπέλλου. Στο άλλο ντέρμπι της ημέρας ο ΠΑΟΚ πέρασε από το Άργος εκμεταλλευόμενος το καλό του ξεκίνημα στο ματς. Ο δικέφαλο του Βορρά με πρωταγωνιστή τον Κώστα Κοτανίδη κατάφερε να μπλοκάρει τους γηπεδούχους και να προηγηθεί με 10-4 στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας έτσι στη νίκη με 21-15.

Στα άλλα δύο ματς όπου είχαμε ομάδες της Handball Premier να αντιμετωπίζουν συλλόγους της Α2 τόσο ο Δούκας όσο και ο Αερωπός Έδεσσας κατάφεραν να επιβληθούν κόντρα στον Νηρέα και τον Φαίακα Κέρκυρας αντίστοιχα και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ ΤΩΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΕΩΝ

Διομήδης Άργους - ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV 15-21

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 1-1, 2-2, 2-6, 3-7, 4-10 (ημχ.) 7-12, 8-15, 11-16, 11-17, 12-18, 15-21

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης, Σάτον 6, Κρεμαστιώτης, Αργυρού 3, Αναγνωστόπουλος, Σμυρνιώτης, Χειβιδόπουλος 1, Τσάτσας, Ρουσόπουλος 2, Χαντέλης, Νικηφόρου 1, Άρσιτς, Γιόσμου 1, Δάσκαλος 1.

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 6, Τσίλης, Νικολαΐδης 1, Κοκώνης 3, Πετρίδης 5, Μαστορογιάννης 2, Πέγιοβιτς, Κέζιτς 2, Κυπραίος 1, Κολοβός, Δέλιας, Βεσελίνοβιτς 1, Κοτανίδης.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Συρεπίσιος, Δίλεπτα: 0-7, Πέναλτι: 5/6-4/4, Κόκκινη κάρτα: Κέζιτς 57.02 (τρία δίλεπτα)

ΑΟ Νηρεύς- ΑΣΕ Δούκα 16-28

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 0-6, 1-8, 2-10, 4-15, 6-1 6 (ημ), 7-19, 9-21, 11-22, 13-25, 14-26, 16-28

ΝΗΡΕΑΣ (Μανώλης Γκούφας): Ζαλώνης 4, Στρούζας, Αποστολίδης 6, Στεφανίτσης 1, Χατσατουριάν, Σταύρου, Μπακόπουλος, Βαλαβάνης 1, Καλογερόπουλος, Ζαχαριάς 1, Καραδήμας, Αποστολόπουλος 1, Κελεπούρης, Παπαϊωάννου 1, Πάνου 1, Κακαβόγιαννης

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κώστας Μπούνας): Μωραϊτης 6, Τόμπρος 2, Παπαπούλιος 2, Γκέρτσος, Νομικός 5, Αποστολίδης, Μίτροβιτς, Μπάρμπας, Μπάγιος 5, Ζιβούλοβιτς 3, Τζανιδάκης 1, Νταρσουλάντ 1, Αραπακόπουλος, Ζαφειράκης 2, Κολλύρης, Κεδέρης 1

Διαιτητές: Tσάκωνας, Κουτσός, Δίλεπτα: 3-4. Πέναλτι: 2/3-2/7

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ-ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 19-25

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 1-7, 3-8, 3-12, 4-13, 9-14 (Ημίχρονο), 10-17, 11-18, 13-19, 13-22, 15-23, 19-25

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Σοφία Κακαρούγκα): Δούκας, Νάστος, Κατσακιώρης, Κορακιανίτης 2, Ριγανάς 6, Βάγιας 1, Δάσκαλος 2, Κουλούρης, Πάλλας 1, Γκόγκας 2, Παγωνίδης 1, Δελλής, Κόντης 2, Κατσαρός 2, Τσόνας, Τόμσον.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Ιωάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Π. Τζουβάρας 1, Μαυρόπουλος, Θ. Τζουβάρας 3, Κράλλης 2, Τοϊτος, Ανγκέλοφ, Δημάκης 1, Ντράσκιτς 4, Βαφείδης 4, Κυριακού 10, Λιόφης, Αρβανιτίδης, Τριανταφύλλου.

Διαιτητές: Βήτας-Σκλαβενίτης. Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 2/3-1/1.