ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Συνέχισαν με νίκες τα φαβορί

Φίλιππος Βέροιας, Stoiximan.gr ΠΑΟΚ, Διομήδης και ΑΕΚ συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους στην Handball Premier.

Δίχως κάποια έκπληξη συνεχίστηκε η Handball Premier. Τα φαβορί είτε εύκολα είτε δύσκολα πήραν τη νίκη με την ΑΕΚ να παίρνει τη πιο δύσκολη από αυτές κόντρα στον Ποσειδώνα Λουτρακίου.

Πάτησε… γκάζι μετά το 27’

Την 4η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο stoiximan.gr ΠΑΟΚ που επικράτησε 38-23 του Φοίβου Συκεών μπροστά σε 700 άτομα στο «Σπίτι του Χάντμπολ» της Μίκρας.

Ο Φοίβος στάθηκε καλά μέχρι το 27’ (11-10), αλλά στην συνέχεια ο «δικέφαλος» του Βορρά ανέβασε ρυθμούς και «καθάρισε» το ματς με ένα σερί 5-0 σε τέσσερα λεπτά που διαμόρφωσε το σκορ σε 16-10 στο 31’. Μελανό σημείο ο τραυματισμός (πρώτη εκτίμηση διάστρεμμα) στο πρώτο ημίχρονο του πλέι μέικερ Θοδωρή Πετρίδη

Stoiximan.gr ΠΑΟΚ- ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 38-23

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-4, 5-5, 8-7, 11-9, 15-10 (ημχ.), 19-12, 23-13, 28-16, 30-18, 35-20, 38-23

stoiximan.gr ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 4, Παλάσκας 8, Τσίλης 8, Νικολαϊδης 5, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 1, Αλβανός 3, Τσαναξίδης 2, Κωστακίδης 4, Καραγκιοζόπουλος, Τριανταφύλλου, Κεσίδης 3, Νάση, Ρωμανίδης.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Ευθύμης Πιπελίδης): Παπαγεωργίου, Τσίριακ 5, Βασιάδης, Καβουσανάκης 1, Μέτσης 1, Μπαλαμός 4, Ντούλματζης, Πίτσιος 2, Σαουλίδης 3, Σιμιτσής, Τσαμεσίδης 3, Χατζηαγαπίου 3, Βότσης 1, Πατσιάς, Χατζηβακαλέλης, Μπέτζιος.

* Εννιά γκολ σημείωσε ο Γκατφί και μαζί με τον Μπακαούκα οδήγησαν την ΑΕΚ στη νίκη

Τέταρτη νίκη για την ΑΕΚ

Με εντυπωσιακή την δεξιά της πλευρά, από την οποία πήρε 18 γκολ με τους Γκατφί και Μπακαούκα να σκοράρουν από 9 τέρματα, η ΑΕΚ επικράτησε 31-28 του Ποσειδώνα Λουτρακίου.

Η «Ένωση» έλεγχε το παιχνίδι από την αρχή με τον Ποσειδώνα ωστόσο να μην το παρατάει και να είναι κοντά στο σκορ με κορυφαίο τον Κωστακίδη (6 γκολ). Για πρώτη φορά η διαφορά πήγε στο +4 (24-20) στο 47’, ενώ στο 55’ φάνηκε ότι το παιχνίδι τελείωσε όταν το σκορ έγινε 28-23.

Όμως μέσα σε δύο λεπτά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 28-26 και κέρδισαν δίλεπτη αποβολή. Η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη έδειξε ψυχραιμία και με τέρμα του Μπακαούκα «καθάρισε» την υπόθεση νίκη.

«Είμαι ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές. Στην επίθεση βρήκαμε λύσεις και είχαμε κάποια τρεξίματα. Στο α’ ημίχρονο δεχθήκαμε αρκετά γκολ από τις γωνίες, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε ασυνεννοησία στην άμυνα. Στα τελευταία πέντε λεπτά δείξαμε αδικαιολόγητη χαλάρωση με αποτέλεσμα να ξαναμπεί στο ματς ο Ποσειδώνας, αλλά τελικά κρατήσαμε το προβάδισμα», σχολίασε ο τεχνικός της ΑΕΚ Γιάννης Αρβανίτης.

ΑΕΚ- ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 31-28

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 7-5, 9-7, 10-9, 14-13 (ημχ.) 17-14, 19-16, 22-19, 24-22, 28-24, 31-28

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 9, Δούγιας 2, Γεωργιάδης 1, Φάμπατς, Δημοσθένους 2, Νικολαϊδης 3, Αργυράκης, Χατσίκας 3, Αντωνιάδης, Γκατφί 9, Γρηγοριάδης, Φίλης, Στούμπης 2, Κολιούλης, Μπαλάσκας, Πλεχ.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Κωστακίδης 6, Πέρρος 6, Τζηράς 6, Δομπρής 3, Ρασπίτσος, Οικονόμου 4, Τρουμπέτας 2, Τοκατζόγλου, Καμπούρης, Συγγάρης, Παπαδιονυσίου Κ., Βασιλειάδης 1, Ρουμελιώτης.

* Παραμένει πρώτος ο Φίλιππος

Μεγάλο διπλό για τον Φίλιππο δια χειρός Καρυπίδη

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς παρέμεινε ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος σημείωσε την 5η νίκη του στο πρωτάθλημα. Οι Βεροιώτες με μεγάλο πρωταγωνιστή και πρώτο σκόρερ (11 γκολ) τον Σάββα Καρυπίδη επικράτησαν 29-18 του Δούκα.

Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» άντεξε στον ρυθμό του αγώνα για ένα ημίχρονο, αφού με την έναρξη του δευτέρου (35’) οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα τεσσάρων γκολ (10-14), το οποίο ανέβασαν στα 7 τέρματα (12-19) στο 40’

Παράλληλα ο Φίλιππος έσπασε την κακή παράδοση που τον ήθελε να μην κερδίζει (πέντε ήττες- ισοπαλία) από το 2009 στην Αθήνα τον Δούκα.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 18-29

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Κρανάκης): Μωραϊτης 1, Τόμπρος 2, Αιβαλιώτης 1, Χατσατουριάν 2, Κάλλης, Μανουσέλης 1 , Σαμαράς , Μαγκαφουράκης, Αντωνόπουλος 1, Μπραουδάκης, Μισαηλίδης 5 , Ντούνης 1, Μπάγιος 2, Πάνου, Αραπακόπουλος 1, Τριανταφυλλίδης 1.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Κώστας Τούτσης): Κότσιφας, Ζλατάνος, Ευαγγελόπουλος, Χαραλαμπίδης, Αποστολίδης, Βεσελίνοβιτς 5, Παπαδόπουλος 2, Δραγκόλας 2, Παντελίδης, Δεληγιάννης 1, Μιχαηλίδης 2, Μαστορογιάννης 3, Καρυπίδης 11, Μπαντής 3.

Αγχωτική νίκη για τους «Λύκους»

Η έκπληξη της αγωνιστικής λίγο έλειψε να συμβεί στη Νέα Κίο με τον Αερωπό Έδεσσας να παίζει στα ίσια τον Διομήδη Άργους, ο οποίος πήρε με δυσκολία το δίποντο στο φινάλε με 27-25.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του. Ο Διομήδης ήταν μπροστά 24-23 στα τελευταία δύο λεπτά με τους φιλοξενούμενους να χάνουν δύο ευκαιρίες να ισοφαρίσουν, την δεύτερη σε αιφνιδιασμό στο 59:10.

Ο Διομήδης το εκμεταλλεύτηκε και πέτυχε γκολ στο 59:40 με τον Σεϊρεκίδη που ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη του.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ - ΑΕΡΩΠΟΣ 27-25

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 2, Καρκαλάτος 1, Κρεμαστιώτης 3, Πασσιάς 5, Σιαματάς, Κοροβέσης, Άντρεγιτς 4, Ντάσεβιτς, Τουνγκελίδης, Σαμαράς 1, Σεϊρεκίδης 2, Μυλωνάς 4, Λοΐζος, Δάσκαλος 1, Παπαδόπουλος 5.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Τζουβάρας Π. 5, Γιόσμου 3, Βλάχος 3, Κράλλης 2, Θεοδωρόπουλος, Δέλιος, Δημάκης 4, Αποστολίδης Π. 5, Πίτος, Κυριακού 3, Πουρδάνης, Μπαγέας

«Εφτάψυχοι» οι Ολυμπιονίκες

Με εξαιρετικούς τους Παπαπούλιο (7 γκολ), Μάτοβιτς (9 γκολ) και Τζανακάκη κάτω από τα δοκάρια, ο Πανελλήνιος νίκησε 28-24 την ΧΑΝΘ στο κλειστό της Κυψέλης και έφτασε τους 8 πόντους στο πρωτάθλημα.

Οι «Ολυμπιονίκες» έδειξαν μεγάλο πάθος και θέληση και δεν πτοήθηκαν από τις τρεις κόκκινες κάρτες σε Κρητικό, Στούμπη, Ζαραβίνα.

Αντίθετα η ΧΑΝΘ έχασε πολλά σουτ από τα έξι μέτρα και δεν είχε συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία, παρότι βρέθηκες αρκετές φορές με παίκτη ή παίκτες παραπάνω.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ- ΧΑΝΘ 28-24

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Παπαπούλιος 7, Κρητικός 4, Στούμπης, Μακρυγιάννης, Μάτοβιτς 9, Τσακουρίδης, Χειβιδόπουλος 5, Γερουλάνος, Βλαχοθανάσης, Κουτρουμπής, Καραστέργιος, Τζάνος, Χαντέλης 2, Βασιλόπουλος, Παπαδιονυσίου 1.

ΧΑΝΘ (Νίκος Μάντζος): Λαγούδης, Παπαδόπουλος Α. 5, Σπυρόπουλος 1, Σαρηγιαννίδης 1, Παπαδόπουλος Ν., Δέσπος 10, Παπαδόπουλος Χ., Παπαδόπουλος Α., Κόντης 5, Ορφανουδάκης, Αργυρίου 1, Κουπαρανίδης, Κεσίδης 1, Μαυρόπουλος, Μπαϊρλής, Ναουμίδης.

Τρίτη νίκη για την ομάδα της Νέας Ιωνίας στην Handball Premier

Χωρίς να δυσκολευτεί ο ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ επέβαλλε από την αρχή του αγώνα τον ρυθμό του και επικράτησε 38-20 του Αρχελάου Κατερίνης στο κλειστό της Νέας Ιωνίας. Η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη έφτασε στου 8 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά ο Αρχέλαος παρέμεινε τελευταίος χωρίς πόντο.

ΙΕΞ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ-ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 38-20

ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Λαδάκης, Ταουσάνης 2, Γκέρτσος, Μελετάκος 6, Ζαμπούνης 3, Μπάρμπας, Κεδέρης 9, Παπακυπριανού 5, Λεωνίδας 2, Κουρέτα 2, Χελιώτης, Χάλαρης 6, Πρσκάλο, Αλικάκος 3, Λιόλιος

ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Σωκράτης Σκούφας): Παπαδόπουλος, Τριανταφύλλου 5, Ξεφτέρης, Χρυσός, Δράντζιου, Ξώνης 1, Ράπτης 1, Ράντος 6, Εγγλέζος 1, Ραντζέλοβιτς 3, Χαραλαμπίδης 3, Καραγιάμπας