ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Συνέχισαν με νίκες οι πρωτοπόροι

Χωρίς μεγάλη έκπληξη συνεχίστηκε η Handball Premier με τον Διομήδη και τον Φίλιππο να συνεχίζουν με νίκες.

Στις 8 νίκες έφτασε το σερί του Φιλίππου Βέροιας που νίκησε 27-22 τον Δούκα στην 18η αγωνιστική της Handball Premier.Στο πρώτο μέρος, μετά το δεκάλεπτο ο Φίλιππος πήρε τον έλεγχο του ματς και με πολλές λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε με 8-5 στο 16' και 10-6 στο 19'. Με ανοιχτή άμυνα και πίεση ο Δούκας πλησίασε 10-9 στο 23'. Στο τελευταίο επτάλεπτο ο Φίλιππος αντέδρασε, βρήκε λύσεις στην πιεστική άμυνα του αντιπάλου και ξέφυγε με 14-10 στο 27' και 17-12 στο 30'.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος κράτησε το προβάδισμά του, παρά την προσπάθεια του Δούκα να επιστρέψει. Με καλές κυρίως άμυνας παρέμεινε μπροστά και στο 46' προηγήθηκε με 24-18. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» μείωσε στο 55' στα τρία γκολ (25-22). Έχασε όμως δυο φορές την ευκαιρία να πλησιάσει περισσότερο και ο Σανίκης έγραψε το 26-22 στο 58'. Ο Τσιλιμπάρης κράτησε την εστία χωρίς γκολ και ο Τριανταφυλλίδης σημείωσε το 27-22 με πέναλτι.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 27-22

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 7-5, 10-7, 12-10, 17-12 (ημχ.), 19-16, 22-18, 24-18, 25-19, 25-22, 27-22

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Χαραλαμπίδης, Μιχαηλίδης, Αποστολίδης 1, Ανανιάδης, Δεληγιάννης 1, Σανίκης 7, Βουτσάς 1, Καρυπίδης 5, Κότσιφας, Δραγκόλας, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης 2, Βεσελίβοβιτς 10.

ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Κιρκίτσος, Τζανιδάκης, Τόμπρος 2, Αϊβαλιώτης, Χατσατουριάν 3, Μανουσέλης 7, Σαμαράς, Μωραϊτης 1, Μισαηλίδης 5, Ντούνης 2, Μπάγιος, Μαγκαφουράκης, Αντωνόπουλος 1, Αραπακόπουλος 1.

Διαιτητές: Δελόγου, Θεοδοσίου Δίλεπτα: 6-4 Πέναλτι: 3/3 - 3/6

Ασταμάτητος ο Διομήδης

Πέρασε και από την Έδεσσα ο Διομήδης Άργους που επικράτησε 36-24 του Αερωπού και έφτασε τις 14 σερί νίκες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν χωρίς τους Μεγαλοικονόμου, Δάσκαλο, Μυλωνά, αλλά δεν είχαν πρόβλημα να ελέγξουν το ματς.

ΑΕΡΩΠΟΣ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 24-36

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 5, Τζουβάρας Θ., Κράλλης, Θεοδωρόπουλος, Δέλιος, Δημάκης 6, Αποστολίδης 3, Λιούμης, Βαφειάδης, Μπάλας 1, Μπαγκέας, Δούγιας 4, Πίτος 1, Κυριακού 4, Τσίκος.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Καρκαλάτος 2, Κρεμαστιώτης 1, Πασσιάς 7, Κοροβέσης, Μούγιτς 7, Άντρεγιτς 2, Ντάσεβιτς 1, Τουνγκελίδης 2, Σαμαράς 4, Σεϊρεκίδης 2, Λοίζος, Παπαδόπουλος 8.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, δίλεπτα: 7-6, πέναλτι: 2/3-3/5

Νίκη του ΠΑΟΚ με ήρωα τον Αλβανό

Ο «δικέφαλος» του Βορρά νίκησε με δύο πέναλτι του Αλβανού στο τελευταίο λεπτό!

Λίγο έλειψε να γίνει σούπερ έκπληξη στο εναρκτήριο ματς της 18ης αγωνιστικής της Handball Premier. Ο Φοίβος Συκεών κρατούσε τη νίκη στα χέρια του ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ, αφού ήταν μπροστά με 25-24 αλλά ο «δικέφαλος» του Βορρά με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Αλέξη Αλβανού κατάφερε να πάρει τους δύο βαθμούς με 26-25.

ΦΟΙΒΟΣ- ΠΑΟΚ 25-26

ΦΟΙΒΟΣ (Ευθύμης Πιπελίδης): Μπέτζιος, Ορφανουδάκης, Καβουσανάκης 2, Τσίριακ 6, Χατζηβακαλέλης, Τσαμεσίδης, Πίτσιος 2, Μέτσης 4, Χατζηαγαπίου 1, Βότσης 4, Μπαλαμός 6, Βασιάδης, Σαουλίδης, Παρασκευαϊδης, Ασίκης, Πατσιάς.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 3, Παλάσκας 2, Τσίλης 6, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης, Κοκκώνης 3, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 3, Αλβανός 7, Τσαναξίδης, Κωστακίδης 1, Τριανταφύλλου, Κεσίδης 1.

"Κλείδωσε" την παραμονή ο Πανελλήνιος

Δύο υπερπολύτιμους βαθμούς στη Θεσσαλονίκη πήρε ο Πανελλήνιος μετά την επικράτηση του με 22-15 επί της ΧΑΝΘ. Οι «Ολυμπιονίκες» πλέον έφτασαν τους 17 πόντους και ουσιαστικά εξασφάλισαν την παραμονή τους στην μεγάλη κατηγορία.

Αντίθετα οι Θεσσαλονικείς έκαναν το έργο της παραμονής τους ακόμη πιο δύσκολο αφού θα χρειαστεί να κάνουν μεγάλες υπερβάσεις για να σώσουν την παρτίδα.

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα ήταν καλύτερη σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε από τους γηπεδούχους που έκαναν σωρεία λαθών και υπέκυψαν σχετικά εύκολα. Είχαν βέβαια την ατυχία να χάσουν από τραυματισμούς από το πρώτο μέρος και τα δύο πλευ μέικερ (Ναουμίδη από το 5΄ και Τσαβδάρη από το 25΄), ωστόσο στην ομάδα του Νίκου Μάντζου δεν υπήρχαν ψυχικά αποθέματα για ανατροπή.

Στο αγωνιστικό μέρος το φαινομενικά ντέρμπι δικαιολόγησε το χαρακτηρισμό του μόνο στο πρώτο 15 λεπτο. Η ΧΑΝΘ προηγήθηκε 3-0 στο 2΄ αλλά στο επόμενο 25λεπτο οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 8-2 σκορ πήραν προβάδισμα με 8-5 και πήγαν στα αποδυτήρια με προηγούμενοι 10-7.

Στο δεύτερο μέρος οι «Ολυμπιονίκες» κράτησαν το προβάδισμα με σχετική ευκολία με διαφορές που κυμαίνονταν στα 3-5 γκολ για να οδηγηθεί η αναμέτρηση στο τελικό 22-15.

ΧΑΝΘ- ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 15-22

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 3-2, 4-4, 4-6, 5-8, 7-10, 7-10 (ημχ.), 9-12, 10-13, 12-15, 12-17, 14-18, 15-22

ΧΑΝΘ (Νίκος Μάντζος): Λαγούδης, Άγγ. Παπαδόπουλος 3, Σπυρόπουλος 1, Σαρηγιαννίδης, Δέσπος 2 , Ε. Ναουμίδης , Ιωαννίδης , Κόντης 3, Αργυρίου 2, Τσαβδάρης 2, Παντελίδης 1, Κεσίδης 1, Μαυρόπουλος, Μπαιρλής , Σ. Ναουμίδης, Σιαματάς

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Δ. Παπαδόπουλος, Κοκολοδημητράκης 1, Κρητικός 6, Μακρυγιάννης, Ζαρλακούτης, Μπαρίκος, Τσακουρίδης 3, Διάρας, Βλαχοθανάσης, Μάτοβιτς 8, Καραστέργιος 1, Τσαουσάνης, Τζάνος, Τσεύλικος, Χαντέλης 3

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 2-4 , Πέναλτι: 1/4-5/7