ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Στην τετράδα και πάλι ο ΔΙΚΕΑΣ

Πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (26-22) ο ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ νίκησε τον Ποσειδώνα Λουτρακίου για την 17η αγωνιστική της Handball Premier.

Οι γηπεδούχοι είχαν δυνατή άμυνα και κατάφεραν να πάρουν διαφορά ασφαλείας στο 25’ όταν μετέτρεψαν το 9-7 (16΄) σε 14-7 με σερί 5-0, κρατώντας παράλληλα την ομάδα του Λουτρακίου χωρίς γκολ για 11 λεπτά!

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Νέας Ιωνίας αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά, η οποία έφτασε στα 10 γκολ (24-14) στο 48'

Ο Ποσειδώνας από την άλλη πλευρά είχε μία πολύ σοβαρή απουσία, αφού ο βασικός πλέι μέικερ και ηγέτης της ομάδας Γιώργος Πέρρος είναι κλινήρης και όπως ήταν φυσικό είχε πολλά προβλήματα στην οργάνωση της επίθεσης.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ζαμπούνης, Κεδέρης, Μελετάκος, ενώ για την ομάδα του Ποσειδώνα οι Κωστακίδης, Τζηράς.

Οι φιλοξενούμενοι στρέφουν τώρα την προσοχή τους στο Κυριακάτικο παιχνίδι με την Βέλγικη Σασιά για τους «16» του Τσάλεντζ Καπ.

IEK ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ- ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 26-22

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-4, 9-6, 12-7, 14-7, 14-9 (ημχ.), 16-9, 18-12, 21-13, 24-15, 25-18, 26-22

ΔΙΚΕΑΣ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Γκέρτσος, Μελετάκος 5, Ζαμπούνης 3, Ζαχάρης, Μπάρμπας, Γκουλέ 1, Κεδέρης 5, Παπακυπριανού 4, Λεωνίδας 1, Κουρέτας, Χελιώτης 1, Χάλαρης 1, Πρσκάλο 3, Παπαδιονυσίου 2.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογιώργος, Κωστακίδης 6, Τζηράς 7, Δομπρής 3, Τοκατζόγλου, Συγγάρης, Καμπούρης, Οικονόμου 1, Τρουμπέτας 2, Ρασπίτσος, Πάβιτς 3, Αλικάκος, Ρουμελιώτης.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 4-6, πέναλτι: 0/1-1/1.