ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Σαν σε προπόνηση ο ΠΑΟΚ, 52-17 τον Αρίωνα

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΠΑΟΚ - ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΠΑΟΚ - ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ MOTIONTEAM

Ο ΠΑΟΚ επιβεβαίωσε την αγωνιστική του ανωτερότητα απέναντι στον Αρίωνα Πτολεμαΐδας και έφτασε με άνεση στο τελικό 52-17 στο ματς που ολοκλήρωσε την 12η αγωνιστική της Α1 χαντμπολ γυναικών.

Με την νίκη του ΠΑΟΚ επί του Αρίωνα Πτολεμαΐδας με 52-17 ολοκληρώθηκε 12η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Το παιχνίδι δεν χρίζει ιδιαίτερης κριτικής αφού η ανωτερότητα του "δικεφάλου του Βορρά" ήταν δεδομένη πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

Το σημαντικότερο για τη Γρηγορία Γκόλια ήταν ότι αυτή επιβεβαιώθηκε και εντός του αγωνιστικού χώρου.

Από τα πρώτα λεπτά ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς και μετά από 20 λεπτά αγώνα η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί με το σκορ στο 27-5. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι φτάσαμε στο τελικό 52-17.

Πρώτη σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν η Προκοπίδου με 12 τέρματα και την ακολούθησαν Βαφειάδου και Νούλα με 11 και 10 αντίστοιχα. Για τον Αρίωνα Τσανακτσίδου και Δήμητρα Τσερέπη είχαν από πέντε γκολ.

ΠΑΟΚ- ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ 52-17

Τα πεντάλεπτα: 6-2, 11-2, 14-5, 20-5, 24-5, 27-5 (ημχ.), 31-7, 36-9, 40-13, 43-16, 48-16, 52-17.

ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Τσαουσίδου 5, Νούλα 10, Μεντεσίδου 1, Τζέριτς, Μπατζαρακούδη 1, Μούρνου 6, Ράτσικα, Παναγιωτίδου 2, Μάστακα, Βαφειάδου 11, Κολοτζιέφσκα 3, Προκοπίδου 12, Χειμωνά, Σελεμίδου 1, Μπάδη, Ηλιάδου.

ΑΡΙΩΝ (Γιάννης Παπουλίδης): Ζάμκου, Πουμπουλίδου, Κοροσίδου, Τσερέπη Δημ. 5, Αθανασίου, Θεοφυλακτίδου, Μάλγαρη, Νικολάου 1, Τσερέπη Δες. 1, Ευσταθιάδου, Πετρίδου 1, Ζώρου 1, Τσανακτσίδου 5, Νικολαϊδου 1, Παπαδοπούλου 2

Διαιτητές: Κυριακού- Γράψας, Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 1/2-5/5.