ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πρόκριση θρίλερ στον τελικό για ΠΑΟΚ

ΚΥΠΕΛΛΟ / FINAL-4 / ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΠΑΟΚ (Eurokinissi Sports)
ΚΥΠΕΛΛΟ / FINAL-4 / ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΠΑΟΚ (Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ένα πέναλτι τρία δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της παράτασης έδωσε τη νίκη πρόκριση για τον τελικό κυπέλλου στον ΠΑΟΚ επί του Φίλιππου Βέροιας.

Ο ΠΑΟΚ έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά από νίκη 26-25 στην παράταση επί του Φίλιππου Βέροιας, χάρη σε πέναλτι του Βεσελίνοβιτς τρία δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να παίζουν καλή άμυνα και το σκορ να κρατιέται σε χαμηλά επίπεδα. Τα τέρματα των Δομπρή και Ζούλφιτς έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους τυπικά γηπεδούχους (3-1), ωστόσο ο "δικέφαλος" ανέτρεψε τα δεδομένα και πήρε κεφάλι με 7-6 και 10-9 στο τέλος του 1ου ημιχρόνου.

Ο Φίλιππος ανέκτησε το προβάδισμα τεσσάρων γκολ 15-11 και στο 46' ο Αποστολίδης έκανε το 18-13. Ωστόσο, οι παίκτες του Νίκου Γεωργιάδη έκαναν την αντεπίθεση σε αυτό το σημείο, ισοφάρισαν 18-18 πέντε λεπτά πριν από το τέλος και εν τέλει ένα γκολ του Δομπρή και ένα του Μαστορογιάννη οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση (21-21).

Στον επιπλέον χρόνο, ο Κοκκώνης έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων με 24-22, ο Δομπρής ισοφάρισε 1,5 λεπτό πριν από το τέλος της παράτασης, το σκορ έγινε 25-25 και ο Πετρίδης κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βεσελίνοβιτς, για το τελικό 26-25.

Στον τελικό, ο ΠΑΟΚ περιμένει τον Πανελλήνιο, που επικράτησε με 27-23 της ΧΑΝΘ στον έτερο ημιτελικό.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-2, 4-5, 6-7, 8-7, 10-9 (ημχ.), 12-11, 14-11, 16-13, 18-14, 18-18, 21-21 (κ.α.), 24-25, 25-26

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αποστολίδης 1, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 3, Δομπρής 8, Δημοσθένους 3, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Τριανταφυλλίδης Αν. 2, Μπουκοβίνας, Κωστακίδης 1, Βραζάλιτσα 2, Μπαλτατζής, Τριανταφυλλίδης Δημ., Παπαδόπουλος, Ζούλφιτς 4, Κόντης 2

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 3, Παλάσκας 5, Τσίλης 1, Νικολαΐδης, Κοκώνης 2, Μπαντής, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 1, Σανίκης 1, Οικονόμου, Γρηγοριάδης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 4, Κυπραίος 3, Βεσελίνοβιτς 6