Πρεμιέρα με νίκες για ΠΑΟΚ και ΟΦΝΙ

ΧΑΝΤΜΠΟΛ(Γ) ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΠΑΟΚ
ΧΑΝΤΜΠΟΛ(Γ) ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΠΑΟΚ EUROKINISSI SPORTS

Με νίκες ξεκίνησαν στην πρεμιέρα της Α1 χάντμπολ των γυναικών τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και ο ΟΦΝΙ οι οποίοι επιβλήθηκαν επί του Καματερού και της Αναγέννησης Άρτας αντίστοιχα.

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα στην Α1 χάντμπολ των γυναικών τόσο για τον ΠΑΟΚ όσο και για τη Νέα Ιωνία. Ο "δικέφαλος του Βορρά" επιβλήθηκε με 30-21 επί του Καματερού δίχως να δυσκολευτεί στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Οι γηπεδούχες άντεξαν μέχρι το 25ο λεπτό και από εκεί και πέρα οι παίκτριες του Τζουβάρα κατάφεραν να ξεφύγουν και να φτάσουν στη νίκη.

Στην Άρτα η τοπική Αναγέννηση υποδέχτηκε τον ΟΦ Νέας Ιωνίας με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν τη νίκη με 30-24. Οι παίκτριες του Σάσα Ζιβούλοβιτς έχτισαν σταδιακά μία διαφορά στο σκορ η οποία έφτασε ακόμα και σε διψήφια νούμερα στα μισά του δεύτερου ημιχρόνου. Μίλασιτς και Πάπα πέτυχαν από επτά τέρματα για τον ΟΦΝΙ, ενώ τα 13 γκολ της Βάσως Σκάρα δεν έφτασαν στην Αναγέννηση για να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι.

Τέλος, στο ματς της Θεσσαλονίκη το Πανόραμα ήταν εκείνο που πήρε τη νίκη στην αναμέτρηση κόντρα στο Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών. Οι φιλοξενούμενες ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά το Πανόραμα κατάφερε να πάει προηγούμενο στα αποδυτήρια με 14-12. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο όπου και πάλι ο Μέγας Αλέξανδρος κατάφερε να ξεφύγει ακόμα και με τρία τέρματα (16-19), όμως στη συνέχεια το Πανόραμα βρήκε τις λύσεις και έφτασε στην τελική επικράτηση με 25-23.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ- ΠΑΟΚ RED-LED 21-30

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 5-6, 7-10, 8-11, 9-15 (ημχ.), 11-17, 12-20, 15-23, 20-25, 20-29, 21-30

ΓΑΣΚ (Μενέλαος Δανήλος): Τσικνάκη, Ζιώγα, Καζάκη 7, Βασιλειάδου 3, Ζενέλι 2, Ράτσικα, Στασινού, Χριστοπούλου, Αλιφιέρη, Ανδρίτσου 7, Συζίνου, Νικολάου 1, Α. Βασιλείου, Σπυροπούλου, Καρέλα, Καραχάλιου 1.

ΠΑΟΚ (Χρήστος Τζουβάρας): Σεραφίμοβα, Τσαουσίδου 2, Τσιομπάνου 8, Νούλα 2, Γκάτζιου 2, Κρίτζαλη, Σελεμίδου, Σαμολαδά, Μούρνου 5, Καβαζοπούλου, Γιούρισιτς 2, Προκοπίδου 4, Νίκολιτς 1, Στοϊκόφσκα 2, Χατζηπαρασίδου, Μάστακα 2.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Μπράμου, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 2/3-5/5.

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣ ΑΡΤΑΣ – ΟΝΦ ΙΩΝΙΑΣ 24-30

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Γιόνκα Δήμου): Σκουτέλα 1, Καλοΐδη 2, Σαγάνη, Σμαρδέλη 2, Βέμη, Σκάρα 13, Μέγα, Δήμου, Κολτούκη, Βράτσεβα 3, Παπανδρέου, Κανάρα, Μπαλάφα 3, Κουρέλη, Καλασνίκοβα

ΟΝΦ ΙΩΝΙΑΣ (Σάσα Ζιβούλοβιτς): Κεπεσίδου, Κερλίδη, Στεφάνοβιτς, Μίλασιτς 7, Παπανικολάου 4, Πάπα 7, Ζυγούρα 3, Μακρή, Βαφειάδου 2, Πανούση, Διακογιάννη 1, Κοντοστεργίου, Σαραντάκου, Ζηνωνίδου, Χρονοπούλου 4, Στουγιαννίδου 2

Διαιτητές: Στεφανίδης – Γράψας Δίλεπτα: 2-3 Πέναλτι: 6/7-4/5

ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ-ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 25-23

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 3-7, 7-9, 10-10, 13-11, 14-12 (ημχ), 15-16, 16-19, 18-19, 22-20, 23-23, 25-23

ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Τριαντάφυλλος Χριστοδουλίδης): Μπενέζοβα, Σπανού, Νταντίρα, Αναστασιάδου, Καραβελή 5, Ιωαννίδου, Αμανατίδου 6, Αργυγοπούλου 7, Σεβδίλη 7, Σημαιοφορίφου, Νεντεσίδου, Δημητρακοπούλου, Κυριακίδου, Ανδρονικίδου, Μανάβη, Χριστοδουλίδου.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Αλέξανδρος Ταρινίδης): Αναστασίου 5, Παρασκευαϊδου, Μαυροπουλου, Πυρσίδου, Τρελοπούλου, Φράγκου 2, Σιάκα 3, Λαζαρίδου 3, Παύλου 1, Τροχίδου Χ., Ξηρίδου 1, Ντιμτσούδη 6, Πλιόγκα, Παντζαρτζή, Χατζησαββίδου, Τροχίδου Ελ. 2. Διαιτητές: Ηλιάδης-Σαπανίδης. Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 6/9-2-4.

Μετά το τέλος του αγώνα η παίκτρια του Μέγα Αλέξανδρου, Δέσποινα Φράγκου μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις, καθώς κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου τραυματίστηκε στο αριστερό της χέρι.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2017

ΓΑΣ Καματερού - ΠΑΟΚ 21-30

HONDA Πανόραμα - Μ. Αλέξανδρος 25-23

Φέτα Ήπειρος Αναγέννηση Άρτας- ΟΦΝ Ιωνίας 24-30

Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2017

Σπίτι του Χάντμπολ 16:00, Άρης Θ.- Φίλιππος Βέροιας (Γράψας- Κυριακού, Θεοδοσάκης)