ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός, 26-22 τον ΠΑΟΚ

ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÐÁÏÊ / HANDBALL PREMIER (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÐÁÏÊ / HANDBALL PREMIER (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Γρηγόρη Σανίκη και τον Αλέξανδρο Αλβανό ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 26-22 επί του ΠΑΟΚ στο "Μελίνα Μερκούρη" για την Handball Premier.

H 13η αγωνιστική της Handball Premier δεν αποδείχτηκε γρουσούζικη για τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Γρηγόρη Σανίκη και τον Αλέξανδρο Αλβανό επιβλήθηκαν με 26-22 επί του ΠΑΟΚ στο "Μελίνα Μερκούρη" στο ντέρμπι της Handball Premier.

Οι παίκτες του Ζαραβίνα ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ εκμεταλλευόμενοι το καλύτερο ξεκίνημα τους στο παιχνίδι αφού κατάφεραν να προηγηθούν με 4-0.

Ο ΠΑΟΚ με τέρματα των Παλάσκα και Κυπραίου μείωσε σε 4-2, όμως ο ασταμάτητος Σανίκης έδωσε εκ νέου προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στους ερυθρόλευκους (6-2). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με επί μέρους 4-1 μείωσαν στο γκολ 7-6, όμως και πάλι ο Ολυμπιακός κατάφερε να χτίσει μια διαφορά η οποία έφτασε και τα επτά τέρματα (15-8) πριν ο Τσίλης διαμορφώσει το τελικό 15-9 του πρώτου ημιχρόνου.

Η άμυνα του ΠΑΟΚ βελτιώθηκε σημαντικά στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και βρήκε τρόπους να περιορίσει τους Σανίκη και Αλβανό, όμως οι γηπεδούχοι και πάλι έβρισκαν λύσεις. Ο δικέφαλος του Βορρά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά στα δύο γκολ (18-16, 19-17), μέχρι οι ερυθρόλευκοι να ξεφύγουν και πάλι με πέντε τέρματα (25-20) τρία λεπτά πριν το τέλος για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με το τελικός 26-22.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Σανίκης με οκτώ τέρματα και τον ακολούθησε ο Αλβανός με πέντε, ενώ για τον ΠΑΟΚ οκτώ είχε ο Βεσελίνοβιτς.