ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πήρε ρεβάνς ο Διομήδης, επικράτησε 23-20 επί της ΑΕΚ

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΑΕΚ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ / Eurokinissi Sports)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΑΕΚ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Διομήδης πήρε ρεβάνς για την ήττα του κόντρα στην ΑΕΚ στον πρώτο γύρο, επιβλήθηκε με 23-20 και την προσπέρασε στην βαθμολογία.

Την 7η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Διομήδης Άργους που πέρασε και από την έδρα της ΑΕΚ με 23-20, την ξεπέρασε στη βαθμολογία και πλησίασε ακόμα περισσότερο τις πρώτες θέσεις της Handball Premier. Οι «Λύκοι», όχι μόνο κέρδισαν, αλλά κάλυψαν και την διαφορά των δύο τερμάτων (26-28) με την οποία έχασαν στο κλειστό της Νέας Κίου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Από την άλλη η ΑΕΚ έχασε βαθμούς σε ένα ακόμα παιχνίδι στο γήπεδο της μετά τις ήττες από ΙΕΚ ΞΥΝΗ, ΠΑΟΚ και την ισοπαλία με Πανελλήνιο. Η «Ένωση» στερήθηκε των υπηρεσιών των Άντρεγιτς και Συγγάρη, οι οποίοι είναι τραυματίες.

Το ματς: Οι «Λύκοι» έλεγχαν το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ αρχικά με σερί 4-0, χάρις το οποίο μετέτρεψαν το 3-2 (9:20) σε 3-6 (12:36).

Με κορυφαίους τους Ιούλιο Αργυρού και Σωτήρη Γιόσμου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 5-11 (21:15) και λίγο αργότερα στο 7-13 (28:40). Η ΑΕΚ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου μείωσε σε 8-13 και με την εκπνοή ο Βαμβακάς έκανε το 9-13.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ έκανε την αντεπίθεση της και αρχικά μείωσε σε 13-14 με τον Νικολαΐδη στο 36:42, ενώ στην συνέχεια με επιμέρους σκορ 9-2, πέρασε μπροστά 16-15 στο 41:24 πάλι με τέρμα του αρχηγού της.

Η απάντηση του Διομήδη ήταν άμεση με σερί 4-0, που τον έβαλε και πάλι σε θέση ισχύος, προσπερνώντας με 16-19 στο 45:30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μείωσε και πάλι σε 18-19, αλλά ένα νέο σερί (3-0) της ομάδας του Άργους έκανε το σκορ 18-22 στο 57’ με τέρμα του Γιόσμου και ουσιαστικά κάπου εκεί τελείωσε το ματς.

Ο τεχνικός του Διομήδη Δημήτρης Δημητρούλιας είπε: «Ήταν απλά μία νίκη, χαιρόμαστε γιατί κερδίσαμε σημαντικό αντίπαλο, ο όποιος πιστεύω θα κάνει καλή πορεία στην συνέχεια. Δεν είμαστε σίγουρα φαβορί για τετράδα, αλλά όσο κερδίζουμε ελπίζουμε».

Ο προπονητής της ΑΕΚ Κώστας Τούτσης ανέφερε: «Είχαμε αρκετά προβλήματα αυτή την εβδομάδα. Ο Άντρεγιτς ήταν εκτός, ο Χατσίκας είχε τρεις ημέρες ίωση, ενώ ο Συγγάρης έχει θλάση και είναι ανέτοιμος. Δεν τα αναφέρω σαν δικαιολογία. Απλά δεν μας άφησε να δουλέψουμε στο 100%, όπως θα θέλαμε. Δυστυχώς παρασυρθήκαμε από τον χαμηλό ρυθμό του Διομήδη και με δεδομένο ότι μας έλειψε ο αριστερόχειρας, μας δημιούργησε πρόβλημα στην προωθημένη άμυνα των αντιπάλων. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ άστοχοι. Καταφέραμε και ισορροπήσαμε το ματς, ενώ περάσουμε μπροστά με ένα γκολ, αλλά εκεί δεν είχαμε την συνέχεια που έπρεπε. Δυστυχώς χάσαμε και την διαφορά με την οποία κερδίσαμε στο Άργος».

ΑΕΚ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 20-23

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 3-5, 5-10, 6-11, 9-13 (ημχ.), 11-14, 14-15, 16-18, 18-19, 18-21, 20-23

ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Χ. Νικολαΐδης 5, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 3, Γεωργιάδης 1, Μακρυγιάννης, Π. Νικολαΐδης 6, Συγγάρης, Καραστέργιος, Αντωνιάδης, Σταύρου, Βαμβακάς 2, Άντρεγιτς, Χόγκας 3, Αλικάκος.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης 1, Ταουσάνης, Γιόσμου 5, Κρεμαστιώτης 2, Χ. Αργυρού, Ι. Αργυρού 9, Μισαηλίδης 4, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 1, Δάσκαλος 1, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης, Παπαντωνόπουλος, Μπακατσέλος, Χατζηκωνσταντίνου.

Διαιτητές: Τσάμος- Φωκίτης, Δίλεπτα: 7-8, Πέναλτι: 0/0-2/2

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΙΕΚ ΞΥΝΗ (MOTION TEAM)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΙΕΚ ΞΥΝΗ (MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Νίκη για την ομάδα της Νέας Ιωνίας, αλλά ανησυχία για τον Αλέξη Αλβανό

Την 11η νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ, επικρατώντας με 25-19 του Φοίβου στο κλειστό των Συκεών. Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα μετά το 45’, όταν οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 4-5 γκολ, την οποία διατήρησαν ως το φινάλε.

Ωστόσο στην ομάδα της Νέας Ιωνίας υπάρχει στεναχώρια για τον τραυματισμό του Αλέξη Αλβανού που γύρισε το πόδι του στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και η κατάσταση του θα εκτιμηθεί μετά τις εξετάσεις στις οποίες θα υποβληθεί.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ- ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι. 19-25

ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Πελεκίδης): Μπέτζιος, Πίτσιος 1, Βότσης, Μπαλαμός 4, Πόποβιτς, Ναουμίδης, Δεληζάνος 1, Ντουλματζής, Τσιντίδης, Μετσού 5, Καβουσανάκης 2, Λιάπης 4, Μαυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 2, Χατζής.

ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης 6, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης 5, Γκέρτσος, Μελετάκος 1, Κανδύλας, Αλβανός 4, Παπαδιονυσίου 1, Παπακυπριανού 6, Λεωνίδας, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης, Κεδέρης 2.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Κόκκινη: 51:22 Παπαδιονυσίου (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 0/2-3/4.

Ακόμα σκοράρουν Βεσελίνοβιτς και Σανίκης

Στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας παρέμεινε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε εύκολα 31-23 του Άρη στο κλειστό γυμναστήριο Νίκαιας. Ο «δικέφαλος» του Βορρά είχε σε πολύ καλή ημέρα τον Σλόμπονταν Βεσελίνοβιτς (14 γκολ) και τον Γρηγόρη Σανίκη (7), οι οποίοι μαζί πέτυχαν 21 γκολ. Ο τελευταίος μαζί με τον Δημήτρη Μπαντή έκαναν το ντεμπούτο τους με τους φιλοξενούμενους.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΠΑΟΚ 23-31

ΑΡΗΣ (Τάκης Μελετάκος): Κουρής, Κολιούλης 2, Μπελεχρής, Αθανασίου, Τούτσης 2, Γρηγοράκης 1, Μουλιάτος 2, Μελετάκος 6, Μαλανδρένιας 2, Φωτίου, Χρηματόπουλος, Γκουλές 4, Ρασπίτσος, Χαραλάμπους 3, Γραμματικόπουλος 1, Χατζηκωνσταντίνου.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Λοίζος, Ζάγκας, Κοκκώνης, Πέτριδης, Οικονόμου 1, Κυπραίος 2, Παλάσκας 2, Βεσελίνοβιτς 14, Παπαδόπουλος, Μαστορογιάννης, Γρηγοριάδης, Νικολαΐδης 2, Τσίλης 1, Αραμπατζής 2, Μπαντής, Σανίκης 7.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Ψύλλος, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 3/3-5/5.

Νίκη για Δούκα με επιστροφή Ζιβούλοβιτς

Εύκολο μεσημέρι είχε ο Δούκας που επικράτησε 27-19 του Αερωπού Έδεσσας στο Δαϊς. Ακόμα πιο σημαντικό ωστόσο για την ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» είναι η επανεμφάνιση του περιφερειακού Ούρος Ζιβούλοβιτς μετά από 15 μήνες, αλλά και του δεξιού εξτρέμ Δημήτρη Τζηρά για πρώτη φορά την φετινή σεζόν!

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χρήστος Μυλωνάς με 7 γκολ, ενώ για τον Αερωπό 6 γκολ σημείωσε ο Κυριακού.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 27-19

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 7-3, 9-6, 11-7, 12-9, 14-11 (ημχ), 17-13, 19-14, 21-14, 23-14, 25-15, 27-19.

ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Αποστολίδης 4, Μωραϊτης, Τζηράς 2, Ζαμπούνης 4, Μπάγιος 5, Μανουσέλης, Μπάρμπας, Ντούνης 3, Μυλωνάς 7, Αραπακόπουλος 2, Νταρσουλάντ, Μπραουδάκης, Ζιβούλοβιτς, Χουτόπουλος, Πολύζος, Νιντερέγγερ.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας, Κράλλης 2, Τόϊτος 1, Θεοδωρόπουλος 2, Δημάκης, Ρόμπης, Βαφείδης 1, Σεϊρεκίδης 3, Τριανταφύλλου 1, Κυριακού 6, Μπίρνταχιτς 2, Λάππας, Μπαντής 1. Διαιτητές: Τόλιος- Κουτσός, Δίλεπτα: 5/3, Πέναλτι: 0/2-0/1.

Βαθμό με μεγάλη ανατροπή πήρε ο Πανελλήνιος

Νίκη που φάνταζε σίγουρη έχασε μέσα από τα χέρια του ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος προηγήθηκε 22-16 στο 50’, αλλά ο Πανελλήνιος με ψυχή και αποφασιστικότητα κατάφερε να «κλέψει» τον βαθμό, ισοφαρίζοντας στο τελικό 23-23.

Μάλιστα οι Βεροιώτες είχαν προβάδισμα 23-21, περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε με τους «Ολυμπιονίκες» να μειώνουν αρχικά σε 23-22 και να σημειώνουν το τελευταίο γκολ σε κενό τέρμα, καθώς οι γηπεδούχοι έπαιξαν με παίκτη παραπάνω (αντί του τερματοφύλακα) στην επίθεση.

Ο Φίλιππος προσπάθησε με φάουλ του Δομπρή σε νεκρό χρόνο να πάρει τη νίκη αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 23-23

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 6-6, 8-7, 10-8, 11-11 (ημ.) 12-12, 14-14, 17-15, 22-16, 22-19, 23-23

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 1, Δομπρής 7, Δημοσθένους, Κύρτσιος, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Κόντης 3, Τριανταφυλλίδης 1, Μπουκοβίνας, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 4, Μπαλτατζής, Βραζάλιτσα 4, Ζούλφιτς 1.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Παπαπούλιος, Μάτοβιτς 8, Κρητικός 6, Χελιώτης, Ασβεστάς 1, Χειβιδόπουλος, Σαμαράς, Βλαχοθανάσης, Τσακουρίδης 2, Στούμπης 3, Παπαδόπουλος, Μούγιτς 1, Τσάτσας, Ζαχάρης 2.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 4/4-4/4