ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πήρε το ντέρμπι η ΑΕΚ, 26-23 τον ΠΑΟΚ

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΑΕΚ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΑΕΚ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ πήρε σπουδαία νίκη, επικρατώντας 26-23 του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Handball Premier, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Χόγκας, Λόκεν και Μυλωνά. Καθοριστικός στα τελευταία λεπτά ο γκολκίπερ της Ένωσης, Ραντούλο Ραντούλοβιτς.

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Handball Premier, καθώς επικράτησε 26-23 του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ και σημείωσε την τέταρτη νίκη σε εφτά αγώνες (έχει ένα ματς λιγότερο). Η Ένωση είχε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τον έλεγχο, προηγήθηκε δύο φορές με έξι γκολ (10-4, 16-10), αντέδρασε σωστά στην αντεπίθεση του ΠΑΟΚ και πήρε μία σημαντική νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας, σπάζοντας παράλληλα το αήττητο του "Δικεφάλου του Βορρά".

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Βεσελίνοβιτς, όμως η συνέχεια ανήκε στην ΑΕΚ. Οι "κιτρινόμαυροι" με τους Χόγκας, Βραζάλιτσα και Λόκεν σε εξαιρετική ημέρα, έφτασαν τη διαφορά αρχικά στα πέντε γκολ (7-2) και στη συνέχεια στα έξι (10-4). Οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού "χτύπησαν" τόσο απ' τα έξι μέτρα, όσο και μέσω αιφνιδιασμών και πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα. Η είσοδος του Άγγελου Τσίλη βοήθησε τον ΠΑΟΚ, οποίος κατάφερε να μειώσει τη διαφορά μέχρι και στα τρία γκολ (13-10) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Λόκεν τελικά να στέλνει την ΑΕΚ στα αποδυτήρια προηγούμενη με 14-10.

O Χόγκας, με φόρα απ' το πρώτο 30λεπτο, σημείωσε δύο γρήγορα γκολ και ανέβασε τη διαφορά για δεύτερη φορά στο παιχνίδι στα έξι τέρματα (16-10). Όμως, ο ΠΑΟΚ με το... μπροστάρηδες τους Βεσελίνοβιτς και Τσίλη, έκανε ένα επιμέρους σερί 6-1 και μείωσε στο γκολ (17-16). Ωστόσο, σ' εκείνο το σημείο (40'9") μίλησε η κλάση και η ποιότητα του Λόκεν, ο οποίος με δύο γκολ έδωσε "ανάσα" στην ομάδα του (19-16). Οι παίκτες του Στέλιου Σεϊκερίδη προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η ΑΕΚ διατήρησε μία διαφορά ασφαλείας, την οποία, μάλιστα, αύξησε στα πέντε γκολ (25-20) έξι λεπτά πριν το τέλος. Στα τελευταία λεπτά ο Ραντούλο Ραντούλοβιτς με εξαιρετικές αποκρούσεις κράτησε όρθια την Ένωση, η οποία πήρε τη σπουδαία νίκη με 26-23.

Θυμηθείτε εδώ το live της αναμέτρησης.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 26-23

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 4-2, 5-2, 8-4, 11-7, 14-10 (ημχ.), 16-13, 17-16, 21-18, 23-19, 25-20, 26-23

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 1, Γεωργιάδης 2, Χόγκας 7, Ζαμπούνης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Λόκεν 7, Δομπρής, Βαμβακάς, Βραζάλιτσα 4, Μυλωνάς 5, Αλικάκος

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 2, Παλάσκας 1, Γουργούμης, Τσίλης 6, Ν. Νικολαΐδης, Κοκώνης 2, Αποστόλου, Πετρίδης 2, Καλόμοιρος, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς 1, Κέζιτς 1, Κυπραίος, Κολοβός, Βεσελίνοβιτς 8, Κοτανίδης

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας Δίλεπτα: 11-5 Πέναλτι: 1/2-5/6 Κόκκινες: 55:27 Χατσίκας (3 δίλεπτα), 59:48 Χόγκας (3 δίλεπτα)