ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πήρε το ντέρμπι η ΑΕΚ, 24-17 τον Διομήδη

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΑΕΚ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

H AEK ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Handball Premier αφού επιβλήθηκε με 24-17 επί του Διομήδη και επανήλθε στην τρίτη θέση.

Το πρώτο ντέρμπι για το 2018 στη Handball Premier βρήκε νικήτρια την ΑΕΚ. Οι κιτρινόμαυροι επιβλήθηκαν με 24-17 επί του Διομήδη και επανήλθαν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας παράλληλα και το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία.

Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Ο Διομήδης μάλιστα, ήταν εκείνος που συντηρούσε ένα μικρό προβάδισμα με την ΑΕΚ να μην τον αφήνει να ξεφύγει.

Χαρακτηριστικό του κλειστού χαρακτήρα του αγώνα ήταν ότι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 8-8. Στη συνέχεια όμως οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα (18-15) το οποίο διεύρυναν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης όταν και ξέφυγαν με 20-15.

Από εκεί και πέρα ο Διομήδης δεν είχε άλλη δύναμη για να αντιδράσει και έτσι η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με 24-17. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Νίκου Γραμματικού ήταν ο Λόκεν με 6 τέρματα.

ΑΕΚ – ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 24-17

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 3-5, 5-5, 6-6, 8-8 (ημχ.), 10-11, 12-12, 14-14, 16-15, 18-15, 24-17

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαΐδης Χρ., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 3, Γεωργιάδης, Χόγκας 5, Ζαμπούνης 3, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 6, Δομπρής, Βαμβακάς 1, Ι. Αργυρού, Βραζάλιτσα 1, Μυλωνάς 5, Αλικάκος

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης, Κρεμαστιώτης, Χρ. Αργυρού, Μούγιτς, Σμυρνιώτης, Χειβιδόπουλος, Μάρκοβιτς, Ρουσσόπουλος, Τσατσάς, Χαντέλης, Νικηφόρου, Ντούρος, Άρσιτς, Γιόσμου, Δάσκαλος

Διαιτητές: Τσάκωνας – Μερτινιάν Δίλεπτα: 9-1 Πέναλτι: 3/3-2/3