ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πέρασε και από το Βύρωνα ο Φίλιππος

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Φίλιππος Βέροιας επιβλήθηκε με 29-25 επί της ΑΕΚ στο παιχνίδι που άνοιξε το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Με όπλο την καλύτερη αξιοποίηση των φάσεων με παίκτη παραπάνω ο Φίλιππος Βέροιας επιβλήθηκε με 29-25 επί της ΑΕΚ στο κλειστό του Βύρωνα στο ματς που άνοιξε το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του με την ΑΕΚ μάλιστα να είναι εκείνη που διατηρούσε στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου το προβάδισμα.

Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με τρία τέρματα (9-6), αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τη δίλεπτη του Αργυράκη και με ένα επί μέρους 4-0 κατάφεραν να προσπεράσουν. Τελικά, ο Φίλιππος πήγε προηγούμενος στο ημίχρονο με το σκορ στο 16-14.

Η ΑΕΚ με τέρματα των Νικολαΐδη και Μπακαούκα ισοφάρισε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου (16-16). Αυτή όμως ήταν και η τελευταία ισοπαλία στο παιχνίδι. Έκτοτε ο Φίλιππος παίρνοντας λύσεις από τους Σανίκη και Βεσελίνοβιτς έχτισε μια διαφορά που έφτασε μέχρι τα πέντε τέρματα και τελικά έφτασε στη νίκη με 29-25.

ΑΕΚ - Φίλιππος Βέροιας 25-29

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 8-6, 9-10, 13-13, 14-16 (ημχ.), 16-18, 18-21, 20-23, 22-26, 24-26, 25-29

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης, Φάμπατς 4, Δημοσθένους 1, Νικολαίδης 6, Αργυράκης 4, Χατσίκας 2, Αντωνιάδης, Γρηγοριάδης 1, Φίλης, Γιαννόπουλος, Πλέχ, Μπαλάσκας, Κολιούλης, Κουμαραδέλης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Τσιλιμπάρης, Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Μιλόσεβιτς, Μιχαηλίδης, Χαραλαμπίδης, Αποστολίδης 1, Ανανιάδης, Δεληγιάννης, Τριανταφυλλίδης 2, Δραγκόλας 6, Βεσελίνοβιτς 8, Καρυπίδης 4, Βουτσάς, Σανίκης 5, Μπαντής 3.

Διαιτητές: Τόλιος- Ανταλής, Κόκκινη: 46:13 Αποστολίδης (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 6-7, πέναλτι: 2/3-3/4.