ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ στο Κύπελλο!

Απίστευτη εξέλιξη είχε ο ημιτελικός του Κυπέλλου χάντμπολ ΑΕΚ-Διομήδης Άργους. Με "χρυσό" σκόρερ τον Χριστόφορο Μπακαούκα (28-27) η Ένωση ανεβαίνει στη Θεσσαλονίκη στις 27 Μαρτίου.

Ένα μήνα περιμέναμε για τη διεξαγωγή του ημιτελικού του Κυπέλλου χάντμπολ των ανδρών ανάμεσα στην ΑΕΚ και στον Διομήδη Άργους. Τελικά άξιζε η αναμονή, κρίμα που δεν είχε τηλεοπτική μετάδοση ο αγώνας.

Η ΑΕΚ, απροπόνητη την τελευταία εβδομάδα καθώς δεν είχε γήπεδο για να προπονηθεί, επικράτησε 28-27 των αήττητων φέτος "Λύκων" χάρη στο "χρυσό" όπως αποδείχθηκε γκολ του Χριστόφορου Μπακαούκα στο 59:48 με εκτέλεση πέναλτι. Ο Διονύσης Γεωργιάδης κέρδισε το πέναλτι.

Για έκτη φορά τα τελευταία επτά χρόνια η ΑΕΚ βρίσκεται στον τελικό του Κυπέλλου. Ο αντίπαλος της ήδη την περιμένει, είναι ο ΠΑΟΚ με το παιχνίδι να έχει προγραμματιστεί στις 27 Μαρτίου στην Πυλαία παρουσία των οπαδών των δύο ομάδων.

Κι αν οι... αναμνήσεις οδηγούνται στη Λαμία το 2010 σε μια "μαύρη" σελίδα του ελληνικού αθλητισμού, οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στον τελικό το 2012 στην Πάτρα (με νικητή τον ΠΑΟΚ) και το 2013 στην Κέρκυρα (με νικήτρια την ΑΕΚ) δίχως να γίνουν επεισόδια.

Στη Νέα Ιωνία λοιπόν και στο ίδιο γήπεδο που ο Διομήδης Άργους είχε στεφθεί πρωταθλητής στον τρίτο τελικό την περασμένη χρονιά με αντίπαλο την ΑΕΚ, κατέληξαν οι δύο ομάδες μετά την... περιπλάνηση στη Χαλκίδα, στην Καλλιθέα και στην Αγία Βαρβάρα. Ο Διομήδης που έχει εξασφαλίσει ουσιαστικά το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, προηγούνταν με διαφορά τριών γκολ (4-7) στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η ΑΕΚ ισοφάρισε (8-8) με τον Μπακαούκα στο 15:17 και προηγήθηκε με τον Μπάλας (9-8) στο 16:24. Σκληρό παιχνίδι με αρκετές δίλεπτες αποβολές στο πρώτο ημίχρονο που βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 16-14 με γκολ του Παπαδόπουλου σε νεκρό χρόνο.

Ο Διομήδης μπήκε δυνατά στον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και με τον τερματοφύλακα του, τον Νούγκοβιτς ισοφάρισε με πέναλτι (18-18) στο 36:47. Στη συνέχεια ο Κύπριος τερματοφύλακας είδε τον Νίκο Τσιλιμπάρη (τον αδερφό του Κώστα Τσιλιμπάρη) να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε, αλά ο Κατσίκης με ένα τρομερό γκολ στο 44:37 ισοφάρισε (20-20) και επανέφερε τον ενθουσιασμό στον πάγκο των φιλοξενούμενων.

Οι "Λύκοι" προηγήθηκαν με 22-20 στο 46:26, είχαν τον έλεγχο με τους φίλους της ΑΕΚ να απογοητεύονται όταν ο Νούγκοβιτς απέκρουσε πέναλτι του Μπακαούκα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο ηγέτης της ΑΕΚ ωστόσο πήρε το αίμα του πίσω και με γκολ στην κόντρα μείωσε σε 25-24 στο 55:10. Ο Μπακαούκας ισοφάρισε σε 26-26 στο 57:01 και ο Παπαδόπουλος επανάφερε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 27-26 στο 58:28.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Μαστορογιάννης ισοφάρισε για τον Διομήδη (27-27 στο 58:47) προτού οι διαιτητές δώσουν πέναλτι στην ΑΕΚ στο 59:45 σε σκληρό μαρκάρισμα του Μεγαλοοικονόμου στον Παπαδόπουλο. Ο Μπακαούκας ευστόχησε, παίκτες και οπαδοί έγιναν ένα κουβάρι με τον Γιάννη Αρβανίτη να μην καταφέρνει να κρατήσει τη συγκίνηση του.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-7, 7-8, 10-11, 12-13, 16-14 (ημχ.), 17-16, 19-19, 20-20, 22-23, 24-25, 28-27

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Γ. Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 8, Γεωργιάδης 7, Δημοσθένους 1, Νικολαϊδης 5, Κολιούλης, Μπαλάς 1, Τσαούσης 2, Κατσίκης 2, Παπαδόπουλος, Ξηρός, Πλέχ, Παπαδόπουλος 2, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Δ.Δημητρούλιας): Κυπραίος 3, Μεγαλοοικονόμου 2, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς 3, Σιαματάς, Μούγιτς, Νούγκοβιτς 3, Ντάσεβιτς, Σαμαράς 4, Σπέντζος, Ανανιάδης, Χαντέλης, Λοίζος, Μαστορογιάννης 9, Σιμιτσής 3, Νικολίτσας.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Κόκκινη: 59:45 Μεγαλοοικονόμου (για επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), δίλεπτα: 9-7, πέναλτι: 5/6-4/6.