ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα, 27-24 τον Δούκα

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΠΑΟΚ - ΔΟΥΚΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΠΑΟΚ - ΔΟΥΚΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 27-24 επί του Δούκα και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης στην Handball Premier.

Τα μεγάλα ματς συνεχίζονται στην Handball Premier. Στο πρώτο μικρό τελικό ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Δούκα οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που κατάφεραν να πανηγυρίσουν στο τέλος επικρατώντας με 27-24.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του και ουσιαστικά κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Ο παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη ήταν εκείνοι που εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι από την αρχή του αγώνα και διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (14-12). Από εκεί και πέρα όμως ξεκίνησε η αντεπίθεση του Δούκα με τους φιλοξενούμενους να περνούν μπροστά στο σκορ στα μισά του δεύτερου ημιχρόνου με 18-19.

Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι στο σκορ μέχρι και πέντε λεπτά πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ έτρεξε επί μερους 5-2 για να φτάσει στην τελική επικράτηση με 27-24 και να κάνει το 1-0 στη σειρά των μικρών τελικών.

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων θα διεξαχθεί στο Δαΐς με το Δούκα να επιθυμεί να στείλει τη σειρά σε τρίτο αγώνα, ενώ ο ΠΑΟΚ με νίκη κατακτά την τρίτη θέση στη Handball Premier.

ΠΑΟΚ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 27-24

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 7-5, 10-8, 12-8, 13-11, 14-12 (ημχ.) 16-13, 18-16, 18-19, 21-20, 22-22, 27-24

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 2, Παλάσκας 4, Τσίλης 1, Νικολαΐδης 4, Κοκώνης 2, Πόουλσεν, Αποστόλου, Πετρίδης 3, Καλόμοιρος, Μαστορογιάννης 1, Πέγιοβιτς, Κέζιτς 2, Κυπραίος 3, Δέλιας, Βεσελίνοβιτς 5, Κοτανίδης.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κώστας Μπούνας): Μωραΐτης 6, Τόμπρος 1, Παπαπούλιος, Γκέρτσος 1, Νομικός, Μπραουδάκης, Μίτροβιτς, Μπάρμπας, Ντούνης 2, Μπάγιος 1, Ζιβούλοβιτς 2, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ 4, Αραπακόπουλος 2, Κολλύρης, Κεδέρης 5.

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/5-4/4

Photo credits: Eurokinissi