ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ο ΙΕΚ Ξυνή πήρε το ντέρμπι, 29-21 τον Δούκα

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΔΟΥΚΑΣ - ΙΕΚ ΞΥΝΗ (ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / Eurokinissi Sports)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΔΟΥΚΑΣ - ΙΕΚ ΞΥΝΗ (ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΙΕΚ Ξυνή πέρασε από την έδρα του Δούκα και με τη νίκη του με 29-21 "τελείωσε" την υπόθεση πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Handball Premier.

Το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στην διαδικασία των πλέι οφ θα έχει ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ μετά και την σπουδαία νίκη του 29-21 επί του Δούκα στο Δαϊς, στην αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Handball Premier.

H ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας 7 τερμάτων (17-24), την οποία και διατήρησε μέχρι το φινάλε, κατακτώντας δίκαια τους δύο βαθμούς.

Ο ΙΕΚ Ξυνή μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε μικρό προβάδισμα δύο τερμάτων (2-4, 4-6). Ο Δούκας με ένα επί μέρους 3-0 κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ στο 15' (7-6), όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 12-11 υπέρ τους. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ιατρούδη άρχισαν σιγά σιγά να χτίζουν μία διαφορά η οποία όσο περνούσε η ώρα μεγάλωνε, για να φτάσουν στην τελική νίκη με 29-21

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε οι Τσιλιμπάρης, Παπακυπριανού (8 γκολ), ενώ μαζί με τους Αλβανό (9 γκολ), Κωστακίδη (8 γκολ) είναι χαρακτηριστικό ότι πέτυχαν τα 25 από τα 29 γκολ της ομάδας.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα των "εκπαιδευτηρίων" έπεσε στην 3η θέση της βαθμολογίας με την «μάχη» για την τετράδα να έχει πλέον μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι. 21-29

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-4, 4-6, 7-6, 9-8, 11-12 (ημχ), 12-15, 13-17, 15-19, 17-22, 19-25, 21-29.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραϊτης, Τόμπρος, Τζηράς 5, Ζαμπούνης 5, Μανουσέλης 1, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 2, Μπάρμπας, Ντούνης 2, Νιντερέγγερ, Μπάγιος, Ζιβούλοβιτς, Νταρσουλάντ, Αραπακόπουλος 3, Μυλωνάς 3.

ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης 8, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης, Γκέρτσος 2, Μελετάκος, Αλβανός 9, Παπαδιονυσίου 1, Παπακυπριανού 8, Λεωνίδας, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Κολοκοτρώνης, Χάλαρης 1, Κεδέρης. Διαιτητές: Τσάκωνας- Τόλιος, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 3/5 - 3/4.