ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μόνος στην κορυφή ο Διομήδης

Handball Premier (4η αγωνιστική)// Διομήδης Άργους- Χιλιώτης ΓΣ Δράμα 1986.(Eurokinissi Sports-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ) EUROKINISSI SPORTS

Ο Διομήδης βρέθηκε μόνος στην πρώτη θέση της Handball Premier έπειτα από τη νίκη του κόντρα στον Χιλιώτη Δράμας με 29-17. Μεγάλα ματς σε Θεσσαλονίκη και Καματερό.

Μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας της Handball Pemier βρίσκεται ο Διομήδης Άργους μετά τη νίκη του επί του Χιλιώτη Δράμας με 29-17. Η ομάδα τους Άργους δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στους Δραμινούς και μετά το 20λεπτο της αναμέτρησης είχε αποκτήσει σαφέστατο προβάδισμα.

Μεγάλο όπλο για τον Διομήδη ήταν ο μεγάλος πλουραλισμός του στο σκοράρισμα.

Ο Κώστας Δεληγιάννης είδε δώδεκα παίκτες του να γράφουν το όνομα τους στον πίνακα των σκόρερ. Στην αντίπερα όχθη ο Χαϊτίδης και ο Κοτσαμαρίκογλου ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τον Χιλιώτη Δράμας.

ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ΜΑΤΣ ΣΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΜΑΤΕΡΟ

Εντυπωσιακά σε εξέλιξη παιχνίδια διεξήχθησαν στη Θεσσαλονίκη και το Καματερό εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν οι μεγάλοι νικητές. Στη Θεσσαλονίκη ο Φοίβος Συκεών φιλοξένησε τη ΧΑΝΘ σε ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι τα μισά του πρώτου ημιχρόνου όταν και η ΧΑΝΘ με ένα επί μέρους 3-0 κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 11-12 και να πάει μπροστά στο ημίχρονο με 14-12.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ωστόσο ανήκε στους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Δημήτρη Πελεκίδη έτρεξαν ένα επί μέρους 6-0 και από το 13-16 που ήταν πίσω στο σκορ προηγήθηκαν με 19-16! Η αντίδραση της ΧΑΝΘ ήταν άμεση και με ένα δικό της επί μέρους 6-2 βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 22-21 με εννιά λεπτά να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το ισχνό προβάδισμα τους μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Μπαλαμός έφερε τότε το ματς στα ίσα όμως με ένα λεπτό να απομένει ο Ρεμπελάκος διαμόρφωσε το τελικός 26-25 δίνοντας τη νίκη στη ΧΑΝΘ.

Δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι διεξήχθη και στο Καματερό εκεί όπου ο τοπικός ΓΑΣ φιλοξένησε τον Αερωπό Έδεσσας. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο ματς, αλλά από το 15΄και μετά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να είναι μπροστά στο σκορ. Ο ΓΑΣ Καμαρετού κατάφερε όσο περνούσε η ώρα να μένει κοντά στο σκορ και λίγο πριν τελειώσει το ματς να το φέρει στα ίσα. Ο Κυριακού με δικό του γκολ έκανε το 23-22 με δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Ο ΓΑΣΚ έχασε πολλές ευκαιρίες να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας με μεγαλύτερη το χαμένο πέναλτι σε νεκρό χρόνο από τον Τότο. Ο παίκτης του Καματερού νίκη τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι και κατέληξε άουτ με τον Αερωπό να παίρνει μία σημαντική νίκη.

Στο τέταρτο ματς της ημέρας ο Φίλιππος Βέροιας επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση επί του Πανελληνιου με 33-15. Η ομάδα της Βέροιας ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια νούμερα από νωρίς. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Παυλίδη ήταν ο Παπαδόπουλος με 10 γκολ.

ΑΟ ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ-ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986 29-17

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-3, 8-4, 11-5, 13-7, 14-8 (ημίχρονο), 14-1-. 16-11, 20-12, 22-14, 26-15, 19-17

ΑΟ ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Ταουσάνης 3, Κρεμαστιώτη 3, Σμυρνιώτης 1, Αργυρού Χ. 5, Αργυρού Ιουλ. 2, Μούγιτς 2, Χειβιδόπουλος 2, Αϊβαλιώτης, Μάρκοβιτς 3, Μπεκιάρης, Ρουσσόπουλος 1, Χαντέλης 1, Άρσιτς, Γιόσμου 3, Δάσκαλος 3.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986 (Αθανάσιος Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Στρατηγέλης, Σισμανίδης, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης 3, Ιακωβίδης 2, Βουλγαράκης, Κοτσαμαρίκογλου 4, Μαλαμίδης, Κουρουτζίδης 2, Τσαύλος, Γιαννακόπουλος, Κουρτίδης 1, Τσιτσίγκος, Θωνίδης, Μπέτσιος. Διαιτητές: Καραπάνος-Αβράμης. Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 3/5-0-0.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 33-15

Τα πεντάλεπτα: 6-1, 9-2, 12-3, 14-4, 17-4, 21-5 (ημ), 22-6, 22-8, 25-11, 28-12, 30-13, 33-15.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Τεό Παυλίδης): Ζλατάνος, Σεϊρεκίδης, Ευαγγελόπουλος, Ψωμιάδης, Κωστακίδης 4, Γρηγοριάδης 2, Φιλόσογλου, Αποστολίδης 5, Κουκουτσίδης, Τριανταφυλλίδης Δ. 1, Αρσενασβίλι 5, Παπαδόπουλος 10, Χαραλαμπίδης 2, Ζευγαρόπουλος 3, Μπαλτατζής 1, Τζίμπουλας.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σπύρος Μπαλωμένος): Αντωνιάδης, Σιαματάς 5, Ζαφείρης, Νιντερέγγερ, Πανταζής 1, Μπαλάσκας 2, Ζάτσε, Μπαρμπαράκης 1, Κολιούλης, Κατρής, Ταουσάνης 2, Πόποβιτς, Κολλύρης, Τσομπανίδης 1, Τσακούλης 3, Κοροβέσης.

Διαιτητές: Λινάρδος, Καζαντζίδης Δίλεπτα: 3-5 Πέναλτι: 1/2-2/4 Κόκκινη: 60’ Μπαλάσκας (τρίτη δίλεπτη).

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ- ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 22-23

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 4-4, 7-8, 9-12, 12-13, 12-14 (ημχ.), 14-15, 15-17, 17-17, 18-20, 20-21, 22-23

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Παναγιώτης Μεσσήνης): Ακάλεστος 3, Σαμαράς, Λαδάκης 1, Σκοδριάνος, Καμπουράκης, Μελετάκος 2, Κλεώπας, Τότος 8, Μιμίκος, Μαγκαφουράκης, Μπούτος 1, Βορύλλας 1, Κουρέτας, Χριστόπουλος, Χελιώτης 3, Βλαχοθανάσης.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 2, Ρόμπης Α., Τζουβάρας Θ. 2, Κράλλης 4, Ανγκέλοφ 4, Δημάκης 2, Ντράσκιτς, Βαφείδης 2, Κυριακού 7, Λιόφης, Λαζαρίδης, Τριανταφύλλου, Ρόμπης Δ.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Τόλιος, Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 1/2-2/2

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ – ΧΑΝΘ 25-26

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 7-6, 9-7, 11-12, 12-14 (ημχ), 14-16, 18-16, 20-18, 21-21, 23-24, 25-26.

ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Πελεκίδης): Χατζηγιαννίδης, Πίτσιος, Μέτσης 3, Χρ. Παπαδόπουλος 8, Μπαλαμός 1, Π. Παπαδόπουλος, Δεληζάνος 4, Μπόσκος, Καβουσανάκης 3, Μαρκατάτος, Μιχαηλίδης, Μανωλούδης, Πάτσιας 1, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 5, Χατζηβακαλέλης.

ΧΑΝΘ (Αντώνης Τσολάκος): Μουρατίδης, Τσιρογιάννης, Καφαντάρης, Σαρηγιαννίδης 5, Ν. Παπαδόπουλος 1, Ρεμπελάκος 3, Δέσπος 7, Βασιάδης 6, Ιωαννίδης, Κουρουμλίδης 2, Στίγγας, Βαρδάκας, Παπαβασίλης, Τσαγκαράκης, Μπαϊρλής 2, Τσόγιας.

Διαιτητές: Δελόγλου – Θεοδοσίου. Δίλεπτα: 6-1. Κόκκινη: Τσαγκαράκης (38:06 – επικίνδυνο παιχνίδι). Πέναλτι: 2/3 – 3/4.