ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μεγάλη νίκη ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ επί του Φίλιππου

ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΦΙΛΛΙΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ
ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΦΙΛΛΙΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ EUROKINISSI SPORTS

Παραμένει μόνος πρώτος ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ μετά την νίκη του επί του Φιλίππου. Νίκη στο φινάλε για τον ΠΑΟΚ που παραλίγο να πέσει θύμα έκπληξης από τον μαχητικό Φοίβο. Πέρασε από την Έδεσσα η ΑΕΚ.

Με κορυφαίους επιθετικά τους Παπακυπριανού (7 γκολ), Κεδέρη (6 γκολ) και Παπαδιονυσίου (5 γκολ) ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ νίκησε 32-27 τον Φίλιππο Βέροιας και έφτασε τους 18 πόντους στην κορυφή της βαθμολογίας, μία αγωνιστική πριν το φινάλε του πρώτου γύρου στην Handball Premier. To παιχνίδι ξεχώρισε για τις καλές επιθετικές ενέργειες των ομάδων, αλλά και τις κακές άμυνες.

Στο πρώτο ημίχρονο με την Τσακνή να αγγίζει το 50% στις επεμβάσεις (8/18) οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 7-3 (8:05) και 9-5 (14:44). Ο Φίλιππος αντέδρασε και ισοφάρισε 9-9 με τον Κωστακίδη στο 19:20, αλλά η ομάδα της Νέας Ιωνίας πήρε και πάλι διαφορά 4 γκολ (15-11) με γκολ του Κεδέρη και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 15-12.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ βρήκε τις λύσεις από την θέση πίβοτ με τον Παπαδιονυσίου να σημειώνει αρκετά γκολ και να κερδίζει αρκετές δίλεπτες και πέναλτι. Η διαφορά αυξήθηκε ακόμα και στα 6 γκολ (25-19) στο 45’ με τον Χάλαρη να σημειώνει δύο συνεχόμενα τέρματα.

Ο Φίλιππος μείωσε 27-24 στο 51’, ωστόσο οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ματς και δεν ανησύχησαν, ενώ «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη με τα τέρματα των Κεδέρη και Παπακυπριανού. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κωστακίδης με 9 γκολ.

*Πριν το ματς ο Πρόεδρος του Εκπαιδευτικού Ομίλου Ξυνή και Πρόεδρος του ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι. Σοφοκλής Ξυνής, τίμησε τον Φίλιππο Βέροιας για την προσφορά του στην εξέλιξη του ελληνικού χάντμπολ και για το περσινό νταμπλ.

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 7-3, 9-5, 11-10, 15-12 (ημχ.), 18-14, 21-18, 25-20, 27-23, 29-25, 32-27

ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Π. Κωστακίδης 1, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης, Γκέρτσος 1, Μελετάκος 3, Μανιουδάκης, Κανδύλας 3, Αλβανός 3, Παπαδιονυσίου 5, Παπακυπριανού 7, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης 3, Κεδέρης 6.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης, Δομπρής 2, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Κόντης 1, Τριανταφυλλίδης Τ. 4, Μπουκοβίνας, Θ. Κωστακίδης 9, Αποστολίδης, Μπαλτατζής, Φιλόσογλου, Βραζάλιτσα 5, Παπαδόπουλος 1, Ζούλφιτς 5.

ΠΑΟΚ- ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 28-24

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε η αναμέτρηση στο «Σπίτι του Χάντμπολ» με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει δύσκολα 28-24 τον Φοίβο Συκεών. Ο «δικέφαλος» ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 6-2 και 7-4 μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν.

Αρχικά ισοφάρισαν με τον Βότση (21’) και στην συνέχεια έως τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου κυριάρχησαν, αφού προηγήθηκαν ακόμα και με τέσσερα γκολ (12-15 ημίχρονο, 12-16 στο 31’, 13-17 στο 33’). Η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη με τους Κοκκώνη και Βεσελίνοβιτς, κατάφερε να μειώσει σε 16-17 (36’) και να ισοφαρίσει 18-18 στο 40’ με τον Σέρβο αριστερόχειρα.

Ο μαχητικός Φοίβος πήρε ξανά το προβάδισμα (20-21) με τον Μπαλαμό στο 50’, αλλά ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πιο ψύχραιμος και πήρε σημαντικό προβάδισμα με σερί 4-0 (24-21) στο 54’, ενώ «καθάρισε» το ματς στο τελευταίο δίλεπτο με σημαντικές επεμβάσεις του Λοίζου και τους Νικολαϊδη, Μαστορογιάννη και Κοκκώνη να μετατρέπουν το 25-24 σε 28-24.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-2, 6-4, 8-7, 9-10, 12-15 (ημχ.), 15-17, 17-18, 19-19, 21-21, 24-21, 28-24

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 1, Τσίλης 3, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης 2, Κοκκώνης 8, Αποστόλου, Ορφανουδάκης, Οικονόμου 1, Γρηγοριάδης 1, Λοίζος, Μαστορογιάννης 2, Κυπραίος, Παπαδόπουλος, Βεσελίνοβιτς 10.

ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Πελεκίδης): Πίτσιος 2, Μέτσης 4, Βότσης 2, Μπαλαμός 5, Κεχαγιάς, Αλμπανίδης, Παπαδόπουλος, Πόποβιτς, Ντουλματζής, Ματσού 2, Λιάπης 1, Πατσιάς, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 8, Χατζής.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 25-13

Στο Δαϊς ο Δούκας επικράτησε του Άρη Νίκαιας 25-13 και έφτασε τους 14 πόντους στο πρωτάθλημα. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο η ομάδα του Πειραιά κατάφερε ακόμα και να προηγηθεί (7-8) με τον Τούτση στο 24’, αλλά η προσπάθεια της δεν είχε συνέχεια.

Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» πέρασε μπροστά με 10-8 στο ημίχρονο και στο δεύτερο ήταν καταιγιστική. Με σερί 5-0 έφτασε στο 12-8 (34’) και στην συνέχεια με επιμέρους σκορ 9-1, η διαφορά αυξήθηκε στα 7 γκολ (16-9) στο 41’. Με εξαιρετική άμυνα ο Δούκας κράτησε τους φιλοξενούμενους στα δύο γκολ για 28 λεπτά με το σκορ να γίνεται 22-10 στο 52’ με συνολικό επιμέρους σκορ 15-2!

*Στην αρχή του αγώνα ο Ντούνης χτύπησε στο κεφάλι και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, όπου και του έγιναν ράμματα.

ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραϊτης 2, Ντιντερέγκερ, Ζαμπούνης 3, Μανουσέλης 3, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 1, Μπάρμπας, Ντούνης, Πάνου 2, Μπάγιος 3, Πολύζος, Νταρσουλάντ 1, Αραπακόπουλος 3, Μυλωνάς 7.

ΑΡΗΣ (Τάκης Μελετάκος): Κουρής, Γρηγοράκης Ν., Μπελεχρής, Αθανασίου, Τούτσης 3, Γρηγοράκης Ι., Μουλιάτος, Μελετάκος 3, Χρηματόπουλος, Γκουλές 1, Τσαβδαρίδης, Φίλης, Χαρμπής 1, Χαραλάμπους 1, Γραμματικόπουλος 4, Φωτίου.

ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ- ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 24-28

Με κορυφαίους τους περιφερειακούς Κρητικό και Μάτοβιτς, οι οποίοι σημείωσαν 17 γκολ, ο Πανελλήνιος επικράτησε 28-24 του Σεριφάτου στο Αίγιο και συνεχίζει να βρίσκεται σταθερά μέσα στην πρώτη εξάδα, αλλά και πολύ κοντά στην τετράδα του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι είχαν πολλές απουσίες και εκτός από την μείωση του σκορ σε 20-22 στο 50’ δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο και να διεκδικήσουν κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

ΣΕΡΙΦΑΤΟ: Νομικός 2, Αλεξόπουλος, Τσεύλικος 2, Φάμπατς 9, Μούγιτς 5, Στούμπης 2, Ξηρός, Μανούσος, Μαγκαφουράκης, Κολοκυθάς, Μπεκιάρης, Κμπιλασβίλι 4, Ζάτσε, Γιούπης.

ΠΓΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Παπαπούλιος 2, Κρητικός 10, Κωστούλας, Μάτοβιτς 7, Μπαρίκος, Ασβεστάς, Χειβιδόπουλος, Σαμαράς 1, Βλαχοθανάσης, Τσακουρίδης 3, Στούμπης 2, Παπαδόπουλος, Τσάτσας, Ζαχάρης 2, Χελιώτης 1.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 38-23

Τέλος, μπορεί στο Κύπελλο να αποκλείστηκε, αλλά στο πρωτάθλημα ο Διομήδης συνέχισε απτόητος το νικηφόρο σερί του για 5ο ματς, επικρατώντας και της ΑΕΣΧ Πυλαίας με 38-23. Η ομάδα του Άργους είχε πολλές επιθετικές λύσεις –παρά την απουσία του Μισαηλίδη- με πρώτο σκόρερ τον Αϊβαλιώτη (9 γκολ). Πλέον, με 14 πόντους ο Διομήδης είναι σε καλό δρόμο αναφορικά με την πρώτη τετράδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης 9, Ταουσάνης 1, Γιόσμου 3, Κρεμαστιώτης 4, Χ. Αργυρού 2, Ι. Αργυρού 6, Μισαηλίδης, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 7, Μπλάτσος, Δάσκαλος 2, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης 3, Παπαντωνόπουλος, Μπακατσέλος 1.

ΑΕΣΧΠ (Πάνος Γούσιος): Ζαφείρης, Σπυρόπουλος 1, Τσαχουρίδης 1, Παπαδόπουλος 7, Ανθομελίδης 4, Κατσαρός, Βραχιολίδης 1, Μιχαηλίδης, Αντωνιάδης, Λασκαρούδης, Ανανιάδης 1, Καλόμοιρος 6, Σιαματάς 1, Παπαγεωργίου 1, Αλατσατιάνος, Τερζίδης.