ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μεγάλη νίκη για τον Ποσειδώνα

Τη δεύτερη νίκη της ιστορίας του σε ευρωπαϊκό παιχνίδι πέτυχε ο Ποσειδώνας Λουτρακίου επικρατώντας με 26-23 επί της Βιλγιάντι για τον 2ο γύρο του Τσάλεντζ Καπ.

Πρώτο βήμα πρόκρισης για την ομάδα του Λουτρακίου στην επόμενη φάση του Τσάλεντζ Καπ. Ο Ποσειδώνας Λουτρακίου επικράτησε 26-23 της Βιλγιάντι για τον 2ο γύρο του Τσάλεντζ Καπ, σημειώνοντας την δεύτερη ευρωπαϊκή νίκη στην ιστορία του.

Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες όταν βρέθηκαν δύο φορές στο +6 (18-12 στο 37’ και 19-13 στο 40’) να κερδίσουν με μεγάλη διαφορά ασφαλείας, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκαν. Αντίθετα οι Εσθονοί που είναι μια σκληροτράχηλη ομάδα μείωσαν στα τρία γκολ και στο τελευταίο δεκάλεπτο περιόρισαν επιθετικά τον Ποσειδώνα μόλις στα δύο τέρματα.

Η ελληνική ομάδα είναι σίγουρο πως αν παρουσιαστεί σοβαρή και συγκεντρωμένη μπορεί να πάρει την πρόκριση στην Εσθονία στη ρεβάνς του άλλου Σαββάτου. Ο πλέι μέικερ του Ποσειδώνα Γιώργος Πέρρος είπε: «Ήταν μια καλή ομάδα η Βιλγιάντι, είχε καλή τεχνική και καλή κυκλοφορία της μπάλας. Μας δυσκόλεψε αρκετά. Εμείς ήμασταν κουρασμένοι από το ματς της Τετάρτης και αυτό έπαιξε ρόλο στην αναμέτρηση. Πιστεύω η πρόκριση θα κριθεί στις λεπτομέρειες».

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ- ΒΙΛΓΙΑΝΤΙ 26-23

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-4, 6-5, 7-8, 10-10, 13-11 (ημχ.), 16-12, 19-13, 22-18, 24-20, 24-21, 26-23.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Κωστακίδης 5, Πέρρος 5, Τζηράς 5, Δομπρής 2, Τοκατζόγλου, Συγγάρης, Καμπούρης, Οικονόμου 1, Τρουμπέτας 3, Τάσιτς 3, Βασιλειάδης 1, Ρουμελιώτης.

ΒΙΛΓΙΑΝΤΙ (Μάρκο Κοκς): Ούρμπελ, Βάρικ Ο. 7, Κούβιτ 5, Βορόμπιοφ, Πέτερσον, Βόικα 2, Βάρικ Μ. 1, Μαασάλου, Οτς, Αασμ, Ρούσνα 2, Λοπ, Πάρικ Π., Πάρικ Μ. 3, Τουμ 3, Γάρβε.

Διαιτητές: Σέκουλιτς- Γιόβαντιτς, Παρατηρητής: Γκέντσεφ (Βουλγαρία).

Κόκκινη: 44:09 Βόικα (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 3-7, πέναλτι: 4/4-1/1.