ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ, 28-27 τον ΟΦΝΙ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΤΕΛΙΚΟΣ / ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΝΤΣΙΔΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 28-27 επί του ΟΦΝΙ στη Μίκρα και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 χάντμπολ των γυναικών.

Εντυπωσιακός ήταν ο πρώτος τελικός ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον ΟΦΝΙ. Οι ασπρόμαυρες ήταν εκείνες που πήραν τελικά τη νίκη με 28-27 και έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 χάντμπολ των γυναικών.

Για να τα καταφέρουν χρειάστηκε να τρέξουν επί μέρους 5-3 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε να αποκτήσει ένα μικρό προβάδισμα το οποίο γρήγορα η Νέα Ιωνία μάζεψε και έφερε το σκορ στα ίσα στο 25' με τη Παπά (11-11). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενες ήταν εκείνες που πήγαν προηγούμενες στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους στο 15-14.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε δραματική εξέλιξη με τον ΟΦΝΙ να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα. Τελικά, όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου η Νίκολιτς πετυχαίνοντας κρίσιμα τέρματα και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προσπεράσει με 27-25. Ούτε κι εκεί όμως η Νέα Ιωνία το παράτησε το ματς αφού τρία λεπτά πριν το τέλος η Ντανίλοβιτς έφερε το ματς στα ίσα 27-27. Τελικά, το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση ήταν αυτό της Μούρνου 1.20' πριν το τέλος (28-27).

Για τον ΠΑΟΚ από έξι γκολ πέτυχαν οι Νίκολιτς και Προκοπίδου, ενώ τόσα πέτυχαν και για τον ΟΦΝΙ η Πάπα και Ντανίλοβιτς. Αξιοσημείωτη ήταν η παρουσία των τερματοφυλακων των δύο ομάδων αφού τόσο η Σεραφίμοβα όσο και η Κεπεσίδου ήταν εξαιρετικές.

Κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 στη σειρά η οποία μεταφέρεται στην Αθήνα την προσεχή Τετάρτη (09/05). Υπενθυμίζουμε ότι το πρωτάθλημα κρίνεται στις τρεις νίκες.

ΠΑΟΚ - Νέα Ιωνία 28-27

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 4-3, 8-5, 10-8, 11-11, 14-15 (ημχ), 17-16, 19-20, 22-23, 23-24, 27-25, 28-27.

ΠΑΟΚ RED LED (Δημήτρης Δημητρούλιας): Σεραφίμοβα, Τσαουσίδου, Τσιομπάνου 2, Νούλα, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου 2, Στοϊκόβσκα 2, Σελεμίδου, Ρόσκα, Μούρνου 4, Τζούρισιτς 1, Προκοπίδου 6, Νίκολιτς 6, Στρατάκη, Χατζηπαρασίδου 3, Μάστακα 2.

Ο.Φ. Νέας Ιωνίας (Σοφία Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Καραμάνου, Φράγκου, Μίλασιτς 3, Παπανικολάου 5, Πάπα 6, Ζύγουρα 3, Μακρή, Ντανίλοβιτς 6, Βαφειάδου 1, Διακογιάννη, Κοντοστεργίου, Σαραντάκου, Μάγκου, Χρονοπούλου 1, Στουγιαννίδου 2.

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας. Δίλεπτα: 3-5. Πέναλτι: 3/5 – 2/2.

Στο φύλλο αγώνα οι διαιτητές έγραψαν τα εξής: «Στο 57:17 του αγώνα φίλαθλοι της γηπεδούχου ομάδος του ΠΑΟΚ φτύσανε το διαιτητή του αγώνα Τσιάνα Βασίλειο. Το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά χωρίς να διακοπεί».