ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ξανά μόνος πρώτος ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπακυπριανού 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο ΙΕΚ Ξυνή επιβλήθηκε με 27-26 επί του Δούκα στο ντέρμπι της Handball Premier.

Άλλο ένα ντέρμπι στο κλειστό της Νέας Ιωνίας κέρδισε ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ μετά από αυτό κόντρα στον ΠΑΟΚ. Με κορυφαίους Παπακυπριανού (10 γκολ) και Αλβανό (7 γκολ) η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη επικράτησε 27-26 του Δούκα.

Οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ματς, αφού προηγήθηκαν 14-9 στο ημίχρονο και 18-13 στο 40’ και 21-16 στο 45’, ωστόσο η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» αντέδρασε και ισοφάρισε 26-26 λίγο πριν το τέλος με επιμέρους σκορ 10-5! Η ομάδα της Νέας Ιωνίας χαμογέλασε στο φινάλε, αφού πήρε το ματς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (το κέρδισε ο Λιόλιος) του Παπακυπριανού στο 59:50.

Πλέον ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ φιγουράρει μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας με 12 πόντους.

ΙΕΚ ΞΥΝΗ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 27-26

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 6-3, 7-6, 10-7, 11-9, 14-9 (ημχ.), 16-11, 18-13, 21-16, 23-20, 25-22, 27-26

ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Καραμπουρνιώτης, Αργυράκης, Γκέρτσος 1, Μελετάκος, Μανιουδάκης, Κανδύλας 1, Αλβανός 7, Παπαδιονυσίου 2, Παπακυπριανού 10, Τσιλιμπάρης, Ξαγοράρης, Λιόλιος, Χάλαρης 1, Κεδέρης 5,.

ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραϊτης 1, Πάνου, Ζαμπούνης 5, Μανουσσέλης, Βελαώρας, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 2, Μπάρμπας, Ντούνης 6, Μπάγιος 2, Αντωνόπουλος, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος 3, Κυρκίτσος, Μυλωνάς 5.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Κόκκινες: 45’ Μελετάκος (τρία δίλεπτα), 54’ Κανδύλας (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 12-6, πέναλτι: 5/5-4/4

Ανατροπή και βαθμός για τους "Ολυμπιονίκες"

Συναρπαστική εξέλιξη είχε η αναμέτρηση του Πανελληνίου με τον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και μάλιστα προηγήθηκαν με 5 γκολ διαφορά (10-5) και στο ημίχρονο 10-7. Στο δεύτερο ημίχρονο ο «δικέφαλος» του Βορρά γύρισε το ματς και κρατούσε την νίκη στα χέρια του, όταν προηγήθηκε 21-19, έχοντας και παίκτη παραπάνω!

Ο Πανελλήνιος ωστόσο μείωσε με τον Κρητικό και έκλεψε την μπάλα, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τον Παπαπούλιο να ισοφαρίζει στο τελικό 21-21.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ-ΠΑΟΚ 21-21

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Παπαπούλιος 2, Κρητικός 9, Χελιώτης 3, Μάτοβιτς 2, Χειβιδόπουλος, Σαμαράς, Βλαχοθανάσης, Τσακουρίδης 1, Στούμπης 2, Ασβεστάς, Αργ. Παπαδόπουλος, Χαντέλης 2, Τσάτσας, Ζαχάρης, Μπαρίκος

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 5, Τσίλης 1, Τσεσμετζίδης, Νικολαΐδης 1, Κοκώνης 4, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 4, Οικονόμου, Γρηγοριάδης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης, Κυπραίος 2, Αγγ. Παπαδόπουλος, Βεσελίνοβιτς 4.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Τσάκωνας, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 3/4- 2/2 Κόκκινη: 59:18 Τσακουρίδης (για επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο)

Η "Ένωση" πέρασε και από τις Συκιές

Από ένα ημίχρονο είχε κάθε ομάδα στο κλειστό των Συκεών. Πολύ καλύτερος ο Φοίβος έλεγχε το ματς στο πρώτο μέρος και μάλιστα βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με πέντε γκολ (13-8), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 17-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ανέβασε πολύ την απόδοσή της με τον Συγγάρη να είναι εξαιρετικός με 53% ποσοστό επεμβάσεων. Η «Ένωση» κατάφερε γρήγορα να ψαλιδίσει την διαφορά και μάλιστα στο 40’ να προηγηθεί 21-19 με επιμέρους σκορ 7-2 στο δεύτερο μέρος.

Η ομάδα του Κώστα Τούτση κράτησε την διαφορά στο τελευταίο εικοσάλεπτο, φτάνοντας στην νίκη, η οποία μετά τον συνδυασμό των αποτελεσμάτων την φέρνει στην 2η θέση μαζί με τον ΠΑΟΚ στους 11 πόντους.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ- ΑΕΚ 24-29

ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Πελεκίδης): Κοπαϊδης, Πίτσιος, Μέτσης 2, Μανωλούδης 1, Μπαλαμός 5, Πόποβιτς, Λιάπης 1, Ντουλματζής, Μπέτζιος, Μάτσου 4, Πατσιάς 1, Παπαγεωργίου, Δεληζάνος 1, Τσαμεσίδης 7, Καβουσανάκης, Βότσης 2.

ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 4, Γεωργιάδης 2, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 6, Κολιούλης, Συγγάρης 1, Καραστέργιος, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Βαμβακάς 4, Άντρεγιτς 3, Χόγκας 7, Τσιβρανίδης, Μπαλάσκας, Αλικάκος 2.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, δίλεπτα: 4-3, πέναλτι: 1/1-1/2.

Σπουδαίο διπλό για τον Αερωπό

Τους πρώτους του βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα της Handball Premier πήρε ο Αερωπός Έδεσσας μετά την σημαντική νίκη του με 24-23 επί του Φιλίππου, η οποία ήταν και η πρώτη στην ιστορία του στη Βέροια μετά από 8 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια!

Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο πλέι μέικερ του Αερωπού Λευτέρης Σεϊρεκίδης που πέτυχε 8 γκολ και νίκησε τον πατέρα του και προπονητή του Φιλίππου Στέλιο.

Ο Αερωπός πήρε βαθιά… ανάσα για την συνέχεια, ενώ οι Βεροιώτες βρίσκονται σε δεινή θέση, αφού απομακρύνθηκαν πέντε πόντους από την κορυφή και τρεις από την τετράδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 13-9 στο 35΄και 17-13 στο 43’, ωστόσο η ομάδα της Έδεσσας αντέδρασε και ισοφάρισε 18-18 στο 52’ και πήρε το ματς, έχοντας μεγάλη ψυχραιμία.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 23-24

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Νικολαϊδης 3, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης, Δομπρής 1, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Τριανταφυλλίδης 3, Μπουκοβίνας, Κωστακίδης 9, Αποστολίδης, Κόντης, Μπαλτατζής, Βραζάλιτσα 3, Παπαδόπουλος 1, Ζούλφιτς 3.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 2, Δούγιας 4, Κράλλης 4, Τόιτος, Θεοδωρόπουλος 1, Δημάκης 1, Ρόμπης, Λιούμης, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 8, Χρυσός, Κυριακού 2, Μπαντής 2, Τζουβάρας Θ.

Νικητές οι "Λύκοι" στο ντέρμπι της Πελοποννήσου

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του μετά από αυτή κόντρα στον ΙΕΚ ΞΥΝΗ πέτυχε ο Διομήδης Άργους με 33-30 κόντρα στο Σεριφάτο Αιγίου. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά (0-4), αλλά η ομάδα του Αιγίου αντέδρασε και πέρασε μπροστά (12-11) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 16-16.

Οι «Λύκοι» με την εμπειρία τους στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να ξεφύγουν με 4 γκολ (26-30) και να διατηρήσουν μια διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος, κατακτώντας τη νίκη.

ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ-ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 30-33

ΣΕΡΙΦΑΤΟ (Κώστας Χατζηκωνσταντίνου): Νομικός, Τσεύλικος 4, Φάμπατς, Μούγιτς 5, Στούμπης 4, Ξηρός, Μπεκιάρης, Στόσιτς 4, Μαγκαφουράκης, Μανούσος, Κμπιλασβίλι 4, Χατζηκωνσταντίνου 7, Γιούπης, Βασιλειάδης 2 Αλεξόπουλος, Ζάτσε

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης, Ταουσιάνης 1, Γιόσμου 2, Κρεμαστιώτης 1, Αργυρού Χ. 2, Αργυρού Ι. 11, Μισαηλίδης 2, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 2, Δάσκαλος 4, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης, Πασσιάς 8, Παπαντωνόπουλος, Μπακατσέλος