ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Κόπηκαν εισιτήρια για την 8άδα

Η εθνική ομάδα χάντμπολ του Κατάρ βρίσκεται στα προημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Μαζί της η κάτοχος του τίτλου, Ισπανία, η Σλοβενία και η Κροατία.

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του 24ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος χάντμπολ πανηγυρίζει από το βράδυ της Κυριακής (25/1) το Κατάρ. Η διοργανώτρια χώρα σε ένα κατάμεστο από 15.000 κόσμο «Lusail» νίκησε με 29-27 την Αυστρία για την φάση των «16».

Το παιχνίδι ήταν θεαματικό με έντονο ρυθμό και από τις δύο ομάδες, με το Κατάρ στο τελευταίο δεκάλεπτο να αποκτά ένα μικρό προβάδισμα που του έδωσε και τη νίκη-πρόκριση. Πρώτος σκόρερ για τους διοργανωτές ήταν ο Ζάρκο Μάρκοβιτς με οκτώ τέρματα.

Σλοβενία – ΠΓΔΜ 30-28

Η Σλοβενία επικράτησε με 30-28 της ΠΓΔΜ και πήρε το «εισιτήριο» για την προημιτελική φάση του Παγκοσμίου πρωταθλήματος του Καρτάρ. Η ομάδα της Σλοβενίας από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου και μετά άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή της και έστω και δύσκολα κατάφερε να πάρει την πρόκριση. Πρώτος σκόρερ για τους Σλοβένους ήταν ο Γκάγιτς με εννέα γκολ, ενώ ο Λαζάροφ πέτυχε επτά για την ΠΓΔΜ.

Ισπανία – Τυνησία 28-20

Η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ισπανία ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Τυνησίας επικρατώντας 28-20 και προκρίθηκε στους «8» της διοργάνωσης. Από την αρχή της αναμέτρησης οι Ισπανοί πήραν το πάνω χέρι και νίκησαν πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα.

Κροατία – Βραζιλία 26-25

Μια θέση στην προημιτελική φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος εξασφάλισε η Κροατία η οποία νίκησε τη Βραζιλία με 26-25. Οι Βραζιλιάνοι αποδείχθηκαν πολύ σκληρό καρύδι για τους Κροάτες οι οποίοι ωστόσο στο τέλος βρήκαν την λύση και πήραν μια μεγάλη πρόκριση.