ΧΑΝΤΜΠΟΛ

"Καθάρισε" με την πρωτιά ο Ολυμπιακός

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΟΣΦΠ - ΔΟΥΚΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΟΣΦΠ - ΔΟΥΚΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε εύκολα με 31-19 επί του Δούκα και κατέλαβε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Handball Pemier. ΑΣΕΔ - Διομήδης και ΑΕΚ Αερωπός τα ζευγάρια των play offs.

Ντέρμπι για περίπου 25 λεπτά ήταν η αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Δούκα. Ο ΑΣΕΔ μέχρι εκείνο το σημείο ήταν κοντά στο σκορ όμως στη συνέχει οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την απόδοσή τους τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και έφτασαν στη νίκη με 31-19.

Κομβικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το εικοσάλεπτο από το 20' μέχρι το 40'. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ζαραβίνα έτρεξαν ένα επί μέρους 10-3 για να ξεφύγουν με διψήφιο αριθμό τερμάτων (19-9).

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι έπαιξαν και με το χρόνο φτάνοντας εύκολα στη νίκη που τους σφράγισε την πρωτιά στην κανονική περίοδο. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Κρητικός με οκτώ τέρματα, ενώ για τους φιλοξενούμενους έξι είχε ο Μωραΐτης.

Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του δυσκολεύτηκε απέναντι στον Χιλιώτη αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 35-30. Οι Δραμινοί δεν άφησαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν και μάλιστα ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα 7-3 για να φτάσει στη νίκη. Πρω΄τος σκόρερ για ένα ακόμα ματς ήταν ο Παλάσκας με εννιά τέρματα για τον ΠΑΟΚ, ενώ για τη Δράμα ήταν ο Αντάμοβιτς με 11 γκολ.

Τρίτη ολοκλήρωσε την παρουσία της στην κανονική περίοδο η ΑΕΚ. Οι κιτρινόμαυροι πέρασαν ένα εύκολο απόγευμα και πλεόν επικεντρώνονται αποκλειστικά στους αγώνες για την ημιτελική φάση του Challenge Cup ανδρών κόντρα στην Μαδέιρα (21/4 στην Πορτογαλία και 28/4 στο ΟΑΚΑ). Οι παίκτες του Γραμματικού έχτισαν από νωρίς μια σημαντική διαφορά και πρώτο σκόρερ τον Νικολαΐδη (6 γκολ) και πλουραλισμό στο σκοράρισμα έφτασαν στη νίκη. Από τους ηττημένους που θα παλέψουν για την παραμονή τους από τέσσερα τέρματα πέτυχαν Λαδάκης και Μελετάκος.

Μέχρι το 20ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ ο Φοίβος Συκεών κόντρα στον Διομήδη Άργους με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 27-19. Για τους "λύκους" πρώτοι σκόρερ ήταν οι Αργυρού και Γιόσμου με επτά τέρματα έκαστος, ενώ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ισάριθμα γκολ είχε ο Δεληζάνος.

Τέλος εύκολες νίκες πήραν ο Φίλιππος Βέροιας επί της ΧΑΝΘ και ο Αερωπός Έδεσσας κόντρα στον Πανελλήνιο. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτός ήταν ο τελευταίος αγώνας για το σύλλογο των Ολυμπιονικών στη Handball Pemier αφού από του χρόνου θα αγωνίζεται στην Α2.

ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΩΝ PLAY OFFS

ΑΕΚ - Αερωπός

ΑΣΕ Δούκα - Διομήδης Άργους

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 31-19

Τα πεντάλεπτα: 4-0, 6-4, 7-6, 8-6, 9-6, 14-7 (ημχ.), 17-8, 19-9, 21-12, 25-14, 28-16, 31-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 2, Κρητικός 8, Πετρίσεβιτς 4, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 2, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς 3, Κανδύλας 3, Σανίκης 1, Αλβανός 2, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης 1, Στούμπης 1.

ΑΣΕΔ (Κώστας Μπούνας): Μωραΐτης 6, Τόμπρος, Γκέρτσος, Νομικός 3, Παπαπούλιος 2, Μπραουδάκης, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Μπάγιος 2, Ζιβούλοβιτς 1, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ, Ζαφειράκης, Κολλύρης, Κεδέρης 4.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 86 – ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV 30-35

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 8-4, 11-8, 13-10, 14-12, 16-16 (ημχ.) 19-19, 22-22, 25-24, 27-28, 28-31, 30-35

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 86 (Σάκης Βαλαβάνης): Μπέτζιος, Παπάζογλου, Κοτζαμαρίκογλου 1, Χαϊτίδης 3, Κουρτίδης 4, Τουνγκελίδης 5, Αντάμοβιτς 11, Θωμίδης 1, Τσιτσίγκος 2, Κουρουτσίδης 1, Κοβογλανίδης 2, Βουλγαράκης, Δεμερτσίδης, Σίνα, Ανουτσιάς.

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 4, Παλάσκας 9, Κοκώνης 6, Πόουλσεν, Αποστόλου, Πετρίδης, Καλόμοιρος 2, Μαστορογιάννης 1, Κέζιτς, Κυπραίος 4, Δέλιας, Βεσελίνοβιτς 2, Τσίλης 5, Νικολαΐδης 1, Κοτανίδης, Πέγιοβιτς 1.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ – ΑΕΚ 16-38

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-6, 6-10, 6-16, 7-21 (ημχ.), 8-23, 9-26, 10-28, 12-32, 14-35, 16-38

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Παναγιώτης Μεσσήνης): Βαλβής, Λαδάκης 4, Σκορδιάνος, Γκλάβας, Ταουσάνης 1, Καμπουράκης, Μελετάκος 4, Ακάλεστος, Πιτερός 1, Τότο 1, Μιμίκος 2, Μαγκαφουράκης, Βορύλλας 1, Κότσιφας, Κουρέτα 2, Βλαχοθανάσης

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης 3, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 3, Γεωργιάδης 3, Χόγκας 5, Ζαμπούνης 4, Π. Νικολαΐδης 6, Ραντούλοβιτς, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Λόκεν 3, Δομπρής 2, Αργυρού 2, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 3, Μυλωνάς 4

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 27-19

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 7-5, 10-7, 11-9, 14-9, 16-9 (ημ.), 19-10, 20-11, 21-12, 23-14, 25-17, 27-19

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Κωνσταντίνος Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 3, Σούτον, Κρεμαστιώτης 4, Αργυρού 7, Σμυρνιώτης, Αρσιτς, Χειβιδόπουλος, Νικηφόρου 5, Μπεκιάρης, Ρουσσόπουλος, Χαντέλης 1, Ντούρος, Τσάτσας, Γιόσμου 7, Δάσκαλος.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Δημήτρης Πελεκίδης): Πατραμάνης 2, Πίτσιος, Μέτσης, Παπαδόπουλος 2, Λόια 2, Χατζηγιαννίδης, Δεληζάνος 7, Κύρτσιος, Πατσιάς 2, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 4, Αθανασιάδης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΧΑΝΘ 26-21

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-2, 6-3, 8-4, 11-6, 13-7 (ημχ), 14-8, 17-11, 19-14, 21-16, 24-18, 26-21.

Φίλιππος Βέροιας (Παυλίδης): Ζλατάνος, Κότσιφας, Ζευγαρόπουλος 2, Αποστολίδης 6, Τριανταφυλλίδης 1, Κωστακίδης, Γρηγοριάδης 4, Σεϊρεκίδης 4, Γραμματικόπουλος, Χαραλαμπίδης 6, Φιλόσογλου, Καλλιαρίδης, Κουκουτσίδης 1, Τζίμπουλας, Σιαματάς 2

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μουρατίδης, Τσιρογιάννης 4, Σαρηγιαννίδης 2, Ρεμπελάκος, Δέσπος 1, Ιωαννίδης 1, Μπόλας, Μπαϊρλής 6, Στίγγας 4, Τσαμουρίδης 3, Τσαμήτρος, Μηλόπουλος, Δ. Παπαδόπουλος, Τσόγιας.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 33-20

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-2. 10-3, 13-5, 14-5, 16-7 (ημ.), 20-9, 22-12, 25-13, 28-14, 31-17, 33-20

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Π. Τζουβάρας 3, Μαυρόπουλος 1, Ρόμπης-Σάτσκος 1, Θ. Τζουβάρας 1, Κράλλης 4, Λιάνδης 5, Ανγκέλοφ 1, Δημάκης 4, Βαφείδης 3, Μησιρλίδης, Κυριμλίδης 1, Κυριακού 5, Λιόφης 2, Αρβανιτίδης 2, Τριανταφύλλου.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σπύρος Μπαλωμένος): Λιάλος, Ζαφείρης 2, Κολιούλης, Χαρμπής 2, Χρ. Μπαλάσκας 1, Μπαρμπαράκης 2, Νιντερέγγερ, Αντωνιάδης, Κολλύρης 2, Ταουσάνης 3, Φίλης, Κατρής, Ζάτσε 3, Τσακούλης 1, Τσομπανίδης, Ε. Μπαλάσκας 4