ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ισοπαλία στο Καματερό, διπλό για Σεριφάτο

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ισοπαλία στο Καματερό ανάμεσα σε ΑΕΚ και Πανελλήνιο, σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι που κρίθηκε στο φινάλε. Διπλό παραμονής το Σεριφάτο στη Νίκαια. Τα αποτελέσματα στην Α1 γυναικών.

Με την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Πανελλήνιο ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική της Handball Premier. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 19-19 σε ένα παιχνίδι που ήταν για γερά νεύρα. Πρόσωπα του αγώνα ήταν οι Νικολαϊδης και Κρητικός που σημείωσαν από 8 τέρματα και είχαν εξαιρετική απόδοση.

Η "Ένωση" παρατάχθηκε χωρίς τον Μάλικ Χόγκας – ο οποίος για προσωπικούς λόγους βρίσκεται στη Γαλλία- ωστόσο είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, προηγούμενη 7-4 (18:00) με σερί 5-0 και στην συνέχεια 9-5 (21:00), 10-6 (22:00).

Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Τσακουρίδης μείωσε σε 12-11 και με το ξεκίνημα του δευτέρου οι «Ολυμπιονίκες» έκαναν την αντεπίθεση τους καταφέρνοντας να προσπεράσουν (12-13) στο 33’. Μέχρι το τέλος το παιχνίδι πήγε γκολ- γκολ με τις δύο ομάδες να χάνουν στο τελευταίο λεπτό από μία επίθεση.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-3, 6-4, 8-5, 10-7, 12-11 (ημχ.), 14-14, 15-16, 16-17, 17-18, 18-18, 19-19

ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος 1, Πέρρος 5, Γεωργιάδης 3, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 8, Κολιούλης, Συγγάρης, Καραστέργιος, Χατσίκας 2, Αντωνιάδης, Πανταζής, Σταύρου, Βαμβακάς, Άντρεγιτς, Μπαλάσκας, Αλικάκος

ΠΓΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Παπαπούλιος, Κρητικός 8, Χελιώτης 1, Κωστούλας, Μάτοβιτς 3, Χαντέλης 1, Χειβιδόπουλος, Σαμαράς 1, Βλαχοθανάσης, Τσακουρίδης 1, Στούμπης 4, Τζάνος, Τσάτσας, Ζαχάρης, Ασβεστάς.

Διπλό παραμονής το Σεριφάτο στη Νίκαια

Σπουδαία νίκη με 30-24 επί του Άρη Νίκαιας σημείωσε το Σεριφάτο Αιγίου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Handball Premier. H ομάδα του Αιγίου με τέσσερις βαθμούς σε τέσσερα παιχνίδια έχει ξεκινήσει εξαιρετικά την σεζόν, βάζοντας γερές βάσεις για την παραμονή, ενώ αντίθετα ο Άρης θα πρέπει να ψάξει αλλού τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα. Κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο, στο πρώτο οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι και προηγήθηκαν 13-9 με πολύ καλή αμυντική λειτουργία.

Στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, κάλυψαν γρήγορα την διαφορά (15-15 στο 40’) και πέρασαν μπροστά (17-18 στο 45’). Ο Άρης πήρε και πάλι… κεφάλι με 20-19, αλλά στην συνέχεια η ομάδα του Αιγίου ανέβασε στροφές. Με κρίσιμη επέμβαση του Μαγκαφουράκη σε πέναλτι και καλές επιθετικές επιλογές έφτασε στην νίκη.

ΑΡΗΣ (Τάκης Μελετάκος): Κουρής, Γρηγοράκης Ν., Αθανασίου, Τούτσης 7, Γρηγοράκης Ι. 1, Μελετάκος 9, Μαλανδρένιας, Μπίλος, Δημητρόπουλος, Χρηματόπουλος, Γκουλές 5, Μπουλούμπασης 1, Φίλης, Χαραλάμπους, Γραμματικόπουλος 1, Χατζηκωνσταντίνου.

ΣΕΡΙΦΑΤΟ (Κώστας Χατζηκωνσταντίνου): Νομικός, Τσεύλικος 3, Φάμπατς, Μούγιτς 9, Στούμπης 1, Ξηρός, Μανούσος, Στόσιτς 7, Μαγκαφουράκης, Κολοκυθάς, Μπεκιάρης, Κμπιλασβίλι 5, Ζάτσε, Χατζηκωνσταντίνου 3, Γιούπης, Βασιλειάδης 2.