ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ήττα από τη Λιθουανία για την Εθνική γυναικών

Η Εθνική χάντμπολ γυναικών μπήκε με το... αριστερό στα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2017, καθώς ηττήθηκε 31-25 από τη Λιθουανία.

Με ήττα 31-25 από την Λιθουανία ξεκίνησε χθες (25/11) τις υποχρεώσεις στον 1ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2017 η Εθνική Γυναικών, που διεξάγεται στη Σάλα της Σλοβακίας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 13 (8-7), αλλά στην συνέχεια η Λιθουανία πέρασε μπροστά με 11-7 (18’) με σερί 3-0 και ξέφυγε ακόμα περισσότερο στο 24’, όταν προηγήθηκε 15-9 με ένα νέο σερί 3-0 (από 12-9). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 18-13, αλλά με το ξεκίνημα του δευτέρου η «γαλανόλευκη» έμεινε πίσω με 7 γκολ (20-13 στο 33’) και δεν μπόρεσε να επιστρέψει ξανά στην διεκδίκηση κάποιου θετικού αποτελέσματος.

Η διαφορά μειώθηκε στα πέντε γκολ (24-19) στο 48’ με τέρμα της Τσαουσίδου, αλλά η αντίπαλος της Εθνικής «καθάρισε» την υπόθεση νίκη δύο λεπτά αργότερα, όταν έφτασε στο 27-19. Σήμερα (26/11), η Εθνική ομάδα θα παίξει με την Σλοβακία στις 18:45

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Μενέλαος Δανήλος δήλωσε: "Είχαμε προβλήματα στην άμυνα, χάσαμε πολλές προσωπικές μονομαχίες. Αλλάξαμε την άμυνα σε 5-1 για να βελτιώσουμε την εικόνα μας, αλλά δεν μπορέσαμε να αλλάξουμε πολλά. Μας έλειψαν οι δύο αριστερόχειρες, η Γκάτσιου που τραυματίστηκε στην πρωινή προπόνηση και η Παπανικολάου που είναι άρρωστη και είχαμε θέματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού μας. Συνεχίζουμε. Έχουμε δύο ακόμα παιχνίδια και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε δύο καλές εμφανίσεις".

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 31-25 (18-13)

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Λαρς Σούνε Πέντερσεν): Γιουργούτιτε 5, Ιβαναουσκάιτε, Γκεντρουά 8, Ιλτσιουκάιτε 2, Σατκαουσκάιτε 9, Γιατουλέβιτσε, Κνιουμπάιτε 1, Βερμπόβικ, Μπερναταβιτσίουτε, Σβιντερσκιένε 3, Ρινκεβικιούτε, Κβενταριένε, Αλεξανδραβικίουτε 1, Σανταουσκάιτε, Βαρεκιένε, Ζιλινσκάιτε 2.

ΕΛΛΑΔΑ (Δανήλος- Ταρινίδης): Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου, Παπανικολάου 1, Τσαουσίδου 4, Χρυσή, Στουγιαννίδου, Μούρνου 1, Μάστακα 2, Καρέλα, Γκάτσιου, Βασιλειάδου, Ράτσικα, Τσάκαλου 7, Ζυγούρα 1, Βαφειάδου 9, Μανιά.

Διαιτητές: Πραστάλο- Τοντόροβιτς (Βοσνία), Παρατηρητής: Βούγισιτς (Μαυροβούνιο)

Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 1/1-3/3