ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Νίκη στην Έδεσσα για τον Stoiximan.gr ΠΑΟΚ, εύκολα η ΑΕΚ

Ο Stoiximan.gr ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από το ΔΑΚ Έδεσσας, επικρατώντας του Αερωπού με 28-25 για την 6η αγωνιστική. Η ΑΕΚ επιβλήθηκε εκτός έδρας του Φίλιππου Βέροιας με 33-26.

Ο Stoiximan.gr ΠΑΟΚ πήρε άλλη μία νίκη στο πρωτάθλημα της Handball Premier, νικώντας τον Αερωπό Έδεσσας εκτός έδρας με 28-25 για την 6η αγωνιστική. Μάλιστα, ο Νίκος Γεωργιάδης είχε και άλλο λόγο να χαμογελάει, που δεν είναι άλλος από την επιστροφή των Αλβανού και Κεσίδη από τους τραυματισμούς τους.

Οι παίκτες του Stoiximan.gr ΠΑΟΚ είχαν το πάνω χέρι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο οι γηπεδούχοι διατηρούνταν κοντά στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο. οι "ασπρόμαυροι" μπήκαν καλύτερα και έφτασαν ακόμα και στο +6.

Στα τελευταία λεπτά διατηρούσαν τη διαφορά των έξι γκολ, όμως το 25-19 μετατράπηκε σε 25-23, με την ομάδα της Έδεσσας να μειώνει και να μπαίνει εκ νέου στην διεκδίκηση έστω του βαθμούς της ισοπαλίας. Τελικά ο Stoiximan.gr ΠΑΟΚ κατάφερε και πήρε τη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 5-4, 7-6, 7-8, 10-10 (ημχ.), 11-14, 13-17, 14-20, 18-22, 21-25, 25-28

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 8, Γιόσμου 1, Βλάχος 3, Τζουβάρας Θ., Κράλλης 2, Θεοδωρόπουλος, Δέλιος, Δημάκης 4, Αποστολίδης 3, Κεχαγιάς, Βαφείδης, Μπαγγέας, Πίτος 1, Κυριάκου 3, Πουρδάνης.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 1, Παλάσκας 3, Τσίλης 1, Νάση, Νικολαϊδης 7, Κοκκώνης 1, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 5, Αλβανός 7, Τσαναξίδης 1, Κωστακίδης 2, Καραγκιοζόπουλος, Τριανταφύλλου, Κεσίδης.

"Παρέλαση" στη Βέροια η ΑΕΚ

Τι και αν ο αγώνας είχε τον χαρακτηρισμό του ντέρμπι. Στον αγωνιστικό χώρο η ΑΕΚ φρόντισε να μην φαίνεται ως τέτοιος. Ελέγχοντας το ματς με τον Φίλιππο στη Βέροια στη μεγαλύτερη διάρκειά του, κατάφερε να επικρατήσει με 33-26, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην πρώτη φετινή τους ήττα. Πλέον, δεν υπάρχει καμία αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα της Α1 ανδρών.

Μετά το 10-10 στο 20', η ΑΕΚ του Γιάννη Αρβανιτίδη άρχισε να ξεφεύγει και να χτίζει μια διαφορά. Στο τέλος του πρώτου μέρους, η "Ένωση" ήταν μπροστά με 17-13. Όλα πλέον άρχιζαν να παίρνουν τον δρόμο τους.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν τον έλεγχο σε κανένα σημείο του β' μέρους, διατήρησαν διαφορά ασφαλείας, ο Φίλιππος δεν κατάφερε να μπει στο παιχνίδι και να το διεκδικήσει ή έστω να απειλήσει τους "κιτρινόμαυρους", με τελικό +7 (33-26) για την ΑΕΚ να φαντάζει φυσιολογικό.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Γκατφί που πέτυχε οκτώ γκολ και από επτά είχαν οι Δημοσθένους και Νικολαΐδης. Όσο για την ομάδα της Βέροιας, ξεχώρισε ο Καρυπίδης με επτά τέρματα, αλλά δεν έφτανε η δική του προσπάθεια.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Κώστας Τούτσης): Κότσιφας, Ζλατάνος, Κορωνάς, Ευαγγελόπουλος, Χαραλαμπίδης, Αρβανιτίδης, Αποστολίδης 2, Βεσελίνοβιτς 1, Παπαδόπουλος 3, Δραγκόλας 1, Παντελίδης, Δεληγιάννης, Μιχαηλίδης 3, Μαστορογιάννης 3, Καρυπίδης 7, Μπαντής 4.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 4, Δούγιας, Γεωργιάδης 5, Φάμπατς, Δημοσθένους 7, Νικολαϊδης 7, Αργυράκης, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Γκατφί 8, Γρηγοριάδης, Φίλης, Στούμπης 2, Κολιούλης, Μπαλάσκας, Πλεχ.

Εύκολο διπλό στην Κατερίνη ο Διομήδης Άργους

Εξάλλου, ο Διομήδης Άργους πέρασε... αέρα από την Κατερίνη, επικρατώντας του Αρχέλαου με 41-16. Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 16-10, αλλά στο δεύτερο ήταν καταιγιστικοί και άρχιζαν να ανεβάζουν την διαφορά, αφού σκόραραν "κατά ριπάς" και πίσω δέχονταν γκολ με το σταγονόμετρο. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαδόπουλος με έξι γκολ, ενώ τέσσερις παίκτες σημείωσαν από πέντε για τον Διομήδη.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Σωκράτης Σκούφας): Ξεφτέρης, Ρανγκέλοβιτς 5, Ράπτης 1, Τριανταφύλλου 2, Ξώνης 2, Κοσμίδης, Τσάβες, Ράντος 3, Θυμιόπουλος 1, Εγγλέζος 2, Καραγιάμπας, Δράντζιος, Τερζόπουλος, Τερζής.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Τουνγκελίδης, Μεγαλοοικονόμου 5, Καρκαλάτος 4, Κρεμαστιώτης 5, Πασσιάς 5, Σιαματάς 1, Κοροβέσης 1, Άντρεγιτς 2, Ντάσεβιτς 2, Σαμαράς, Μυλωνάς 3, Σεϊρεκίδης 2, Λοίζος, Παπαδόπουλος 6, Δάσκαλος 5.