ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Εντυπωσιακός ο Φίλιππος, πρώτη νίκη για Άρη

Ο Φίλιππος Βέροιας επιβλήθηκε εκτός έδρας επί του Πανοράματος με 26-14, ενώ την πρώτη του νίκη στην Α1 χάντμπολ γυναικών πήρε ο Άρης ο οποίος επιβλήθηκε με 23-19 απέναντι στο Φιλώτα Φλώρινας.

Στον προπομπό του μεγάλου ντέρμπι της Α1 χάντμπολ γυναικών ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον ΟΦΝΙ διεξήχθησαν τρεις αναμετρήσεις με τον Φίλιππο Βέροιας να συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Οι παίκτριες του Γιώργου Τσικινα επιβλήθηκαν εκτός έδρας επί του Πανοράματος με 26-14.

Οι γηπεδούχες άντεξαν μέχρι το 15' αφού από εκεί και μετά η διαφορά ολοένα και μεγάλωνε για τον Φίλιππο Βέροιας μέχρι το τελικό 26-14. Οι φιλοξενούμενες είχαν σε μεγάλη ημέρα τη Δήμητρα Μπατζαρακούδη η οποία πέτυχε δέκα τέρματα και την ακολούθησε η Ανθίτση με πέντε. Στην αντίπερα όχι το Πανόραμα είχε για πρώτη σκόρερ την Σεβδίλη με πέντε τέρματα, ενώ τέσσερα σημείωσε η Αργυροπούλου.

Εύκολα πήρε τη νίκη κόντρα στον Μέφα Αλέξανδρο Γιαννιτσών η Αναγέννηση Άρτας. Οι φιλοξενούμενες έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ να είναι στο 9-5. Στα υπόλοιπα 15 λεπτά η Αναγέννηση Άρτας έτρεξε ένα επί μέρους 8-3 για να πάει στο ημίχρονο 17-8. Στη συνέχεια το μόνο που έκαναν οι γηπεδούχες ήταν να διαχειριστούν το προβάδισμα τους και να φτάσουν εύκολα στη νίκη με 27-21.

Στο τρίτο ματς της ημέρας ο Άρης πανηγύρισε την πρώτη του νίκη σε ένα κλειστό παιχνίδι κόντρα στο Φιλώτα Φλώρινας. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τις γηπεδούχες να καταφέρνουν να ξεφύγουν με τρία γκολ στο 25, αλλά οι φιλοξενούμενες μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά. Κλειδί για την εξέλιξη του παιχνιδιού αποδείχτηκε ο εντυπωσιακός τρόπος με τον οποίο μπήκαν οι παίκτριες του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο.

Από το 11-10 στο 30 έτρεξαν μέσα σε είκοσι λεπτά ένα επί μέρους 10-6 για να προηγηθούν με 20-17 δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και στη συνέχεια έφτασαν στην τελική επικράτηση με 23-19. Πρώτη σκόρερ για τον Άρη ήταν η Γιαννοπούλου με οκτώ τέρματα και την ακολούθησε η Λούρη με επτά.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ- ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 27-21

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-2, 9-5, 14-6, 15-8, 17-8 (ημχ.), 18-10, 20-12, 22-14, 25-17, 26-20, 27-21

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Γιόνκα Δήμου): Σκουτέλα 4, Καλοΐδη 2, Σαγάνη 3, Σμαρδέλη 2, Βέμη 1, Σκάρα 8, Μέγα, Δήμου 1, Κολτούκη, Βράτσεβα 5, Παπανδρέου, Κανάρα, Μπαλάφα 1, Κουρέλη, Καλασνίκοβα

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝ. (Αλέξανδρος Ταρινίδης): Πυριτίδου, Ξηρίδου 3, Τροχίδου Χ. 5, Ζιάκα, Πλιόγκα, Παντζαρτζή, Σπυρίδου, Μαυροπούλου, Ντιμτσούδη 2, Φράγκου 7, Τρελλοπούλου, Αναστασίου 1, Λαζαρίδου, Παύλου 2, Τροχίδου Ε. 1.

Διαιτητές: Χασκής- Ζήσης, Δίλεπτα: 3-1, Πέναλτι: 3/3-2/3

HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 14-26

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-5, 4-9, 5-11, 7-14, 8-17 (ημχ), 9-18, 9-20, 9-20, 12-21, 12-24, 14-26

ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Τριαντ. Χριστοδουλίδης): Σπανού, Νταντίρα, Χαριτάκη, Αναστασιάδου, Καραβέλη 1, Ιωαννίδου, Αμανατίδου 2, Αργυροπούλου 4, Σεβδίλη 5, Σημαιοφορίδου, Μεντεσίδου, Δημητρακοπούλου, Κυρικλίδου 1, Ανδρονικίδου, Μανάβη 1, Χριστοδουλίδου.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάτσο, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 1, Παπαδοπούλου 2, Ανθίτση 5, Καραχαρίση 3, Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου, Καλμουκίδου 3, Μπατζαρακούδη 10, Γεωργιάδου 1, Θεοδοσοπούλου Σ., Νούσια, Στεφανίδου 1, Πιτούλια.

Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 4/6-4/5.

ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ – ΑΡΗΣ Θ. 19-23

ΦΙΛΩΤΑΣ (Τάνια Τσουτσουλάκη): Ρακοπούλου 4, Κωτσοπούλου, Ρόμπε, Κεβρεκίδου 1, Κατσουπάκη, Μήτις, Φυλάκη 3, Παρασκευοπούλου, Βαφειάδου, Φωκά, Τσιτλακίδου 6, Γκάτσιου, Ριστόφσκα 5, Γεωργιάδου, Τριπκόφσκα, Παραστατίδου

ΑΡΗΣ Θ. (Ευθύμης Μελετάκος): Κοπανέλου, Βλάχου, Ταϊρίδου, Αμβροσιάδου 2, Λούρη 7, Κεσοπούλου, Τσομπανίδου 2, Κούπα, Γιώβη, Αθανασοπούλου, Καγγελάρη 2, Γιαννοπούλου 8, Ράπτη 1, Ευμορφίδου 1

ΚΥΡΙΑΚΗ 29 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2017

Σπίτι του Χάντμπολ 16:00, ΠΑΟΚ RED- LED- ΟΦΝ Ιωνίας (Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Μεϊμαρίδης)