ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Εξασφάλισε την 1η θέση και το πλεονέκτημα έδρας ο ΠΑΟΚ

EUROKINISSI

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 26-25 στη Νέα Ιωνία της πρωταθλήτριας Ελλάδας και πήρε το πλεονέκτημα έδρας για τα νοκ άουτ της Α1 χάντμπολ γυναικών.

Σε ένα ντέρμπι κορυφής με φινάλε θρίλερ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 26-25 της Νέας Ιωνίας εκτός έδρας και πήρε το πλεονέκτημα έδρας για τα νοκ άουτ στην Α1 χάντμπολ γυναικών. Ο "δικέφαλος του βορρά" εξασφάλισε στην 1η θέση στην κανονική περίοδο έναντι των πρωταθλητών Ελλάδας, λίγο πριν από τη διεξαγωγή του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας στην Κοζάνη (23-24 Φεβρουαρίου).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο και πήραν προβάδισμα από την πρώτη στιγμή, με συνέπεια στο ημίχρονο να είναι μπροστά με 14-12. Στο 41' οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 17-17 και με σερί 3-0 πήραν κεφάλι για πρώτη φορά στο 45' (20-19). Τριάντα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, η Κριστίνα Τσιομπάνου σημείωσε το γκολ της νίκης για τον ΠΑΟΚ, που του χάρισε και την πρωτιά στη βαθμολογία.

Ο Φίλιππος δεν αντιμετώπισε δυσκολίες απέναντι στο Πανόραμα, φτάνοντας σε νίκη με 31-19 στη Βέροια. Η Μπατζαρακούδη με 9 γκολ έκανε τη διαφορά, ενώ για τις φιλοξενούμενες η Καραβέλη ξεχώρισε με 5 τέρματα.

Η Αναγέννηση Άρτας "σκόνταψε" στα Γιαννιτσά, αφού γνώρισε την ήττα με 25-26 από τον Μέγα Αλέξανδρο. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, οι φιλοξενούμενες είχαν ελαφρύ προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, ωστόσο οι γηπεδούχοι έκλεισαν με 12-11 στο ημίχρονο και στη συνέχεια δεν κοίταξαν ποτέ πίσω.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ – ΠΑΟΚ 25-26

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-6, 5-9, 8-13, 11-13, 12-14 (ημχ.), 15-16, 16-17, 20-19, 21-22, 23-24, 25-26

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Σοφία Ναϊσίδου): Μ. Κεπεσίδου, Φράγκου, Μίλατσιτς 1, Παπανικολάου 5, Πάπα 3, Ζυγούρα 3, Μακρή, Ντανίλοβιτς 5, Βαφειάδου 4, Χρυσή, Διακογιάννη, Κοντοστεργίου, Σαραντάκου, Χρονοπούλου 1, Νικ. Κεπεσίδου, Στουγιαννίδου 3

ΠΑΟΚ (Χρήστος Τζουβάρας): Σεραφίμοβα, Τσαουσίδου, Τσιομπάνου 3, Νούλα, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου 3, Σελεμίδου, Μούρνου 1, Τζούριτσιτς, Προκοπίδου 4, Νίκολιτς 5, Στοϊκόφσκα 4, Στρατάκη, Χατζηπαρασίδου 6, Μάστακα

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος, Τσάκωνας. Δίλεπτα: 2-4 Πέναλτι: 2/2-5/6

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ-HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ 31-19

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάτσο 2, Κατσικαρώνη, Ντόβα, Εμμανουηλιδου 3, Παπαδοπούλου 6, Καραχαρίση 5, Β. Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου 5, Μπατζαρακούδη 9, Γεωργιάδη 1, Μ. Θεοδοσοπούλου, Βασιλειάδου, Σαμαρά, Νοχουσίδου

HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Τριαντάφυλλος Χριστοδουλίδης): Σπανού, Νταντίρα, Χαριτάκη, Αναστασιάδου, Καραβέλη 5, Ιωαννίδου 1, Αμανατίδου 4, Σεβδίλη 3, Μεντεσίδου 1, Κυρικλίδου 2, Μανάβη, Χριστοδουλίδου 3, Παπαδοπούλου, Λιόντα, Καρτσίμ, Αργυροπούλου

Διαιτητές: Στεφανίδης-Μαυρίδης. Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 3/3-3/5 Κόκκινη: 53:52: Σπυριδοπούλου (Φίλιππος Βέροιας)

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ – ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 26-25

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 1-4, 4-6, 5-7, 8-8, 12-11 (ημχ.) 14-14, 17-15, 18-17, 20-19, 24-22, 26-25

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Αλέξανδρος Ταρινίδης): Παρασκευαΐδου, Τροχίδου 8, Πλιόγκα, Πυριτίδου, Ντιμτσούδη 4, Ξηρίδου 3, Τρελοπούλου, Αναστασίου 4, Παύλου 1, Λαζαρίδου 1, Παπαδοπούλου, Μαντζίρη, Ζιάγκα 5, Τομίδου, Σπυρίδου

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Ιόνκα Δήμου): Μάμαλη, Μπαλάφα 6, Σκούτελα 1, Καλοΐδη 2, Σμαρδέλη 3, Βέμη 2, Σκάρα 6, Βράτσεβα 5, Παπανδρέου, Κουρέλη, Καλατσνίκοβα

Διαιτητές: Θεοδοσίου-Μπουγιάκας, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 2/3-2/2