ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Έγραψε ιστορία ο Ολυμπιακός

Έγραψε ιστορία ο Ολυμπιακός

Τον πρώτο του τίτλο στο χάντμπολ κατέκτησε η ομάδα του Ολυμπιακού και έβαλε το όνομα του στη λίστα με τους τροπαιούχους συλλόγους.

Από την αρχή της χρονιάς ήταν το φαβορί για τους εγχώριους τίτλους και ήδη ο πρώτος βάφτηκε στα ερυθρόλευκα. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Κύπελλο στο χάντμπολ μετά τη νίκη του με 26-22 επί του Δούκα.

Αναλυτικά η χρυσή βίβλος του χάντμπολ στο Κύπελλο.

ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΔΡΩΝ

36ος (Γλυφάδα, 11/3/2017) Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή  - Δούκας 26-22

35ος (Κοζάνη, 26/3/2017) ΠΑΟΚ- Πανελλήνιος 25-23

34ος (Λουτράκι, 28/2/2016) ΑΣΕ Δούκα- Φίλιππος Βέροιας 19-21

33oς (Πυλαία, 29/3/2015) ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 27-29

32ος (Λιόσια, 19/3/2014) Διομήδης Άργους- ΑΕΚ 16-18

31ος (Κέρκυρα, 3/3/2013) ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 27-23

30ος (Πάτρα, 17/3/2012) ΠΑΟΚ- ΑΕΚ 25-24

29ος (Χανιά, 15/5/2011) Βριλήσσια- ΑΕΚ 19-18

28ος (Βύρωνα, 11/9/2010) Βριλήσσια- ΑΣΕ Δούκα 23-26

27ος (Σέρρες, 31/5/2009) ΑΕΚ- Φίλιππος Βέροιας 33-31 (κ.α. 27-27, α' παράταση 3-3, β' παράταση 3-1)

26ος (Βέροια, 2/3/2008) ΑΣΕ Δούκα- Πανελλήνιος 25-24

25ος (Μετς, 29/4/2007) Πανελλήνιος- Φίλιππος Βέροιας 26-29 (παράταση, κ.α. 23-23)

24ος (Κέρκυρα, 14/5/2006) Πανελλήνιος- Αθηναϊκός 24-26

23ος (Κατερίνη, 22/5/2005) ΓΑΣ Κιλκίς- Αθηναϊκός 19-25

22ος (Πάτρα, 29/2/2004) ΓΑΣ Κιλκίς- ΑΣΕ Δούκα 29-27

21ος (Ηλιούπολη, 25/5/2003) Φίλιππος Βέροιας- Ιωνικός ΝΦ 32-31 (Β΄ Παρ., κ.α.

25-25, Α΄ παρ. 29-29)

20ος (Κέρκυρα, 28/4/2002) Πανελλήνιος- Ιωνικός ΝΦ 20-17

19ος (Λουτράκι, 22/4/2001) Ιωνικός ΝΦ- Πανελλήνιος 16-20

18ος (Αγία Βαρβάρα, 4/6/2000) Πανελλήνιος- Αρχέλαος Κατερίνης 24-18

17ος (Κιλκίς, 25/4/1999) ΑΣΕ Δούκα- ΓΑΣ Κιλκίς 21-18

16ος (Ιλίσια, 20/5/1998) Αθηναϊκός- ΑΣΕ Δούκα 25-29 (παράταση, κ.α. 23-23)

15ος (Μετς, 4/6/1997) Αθηναϊκός- Σχολές Ξυνή 26-24

14ος (Νεάπολη, 22/5/1996) Βριλήσσια- Αρχέλαος Κατερίνης 22-21

13ος (Ιλίσια, 3/6/1995) Σχολές Ξυνή- Φίλιππος Βέροιας 30-29 (Β΄ παρ., κ.α. 22-22, Α΄ παρ. 26-26)

12ος (Μίκρα, 8/6/1994) Αρχέλαος Κατερίνης- Ιωνικός ΝΦ 27-25

11ος (Βύρωνας, 5/4/1993) Αρχέλαος Κατερίνης- Ιωνικός ΝΦ 33-34 (παράταση, κ.α. 30-30)

10ος (Βέροιας, 20/6/1992) Φίλιππος Βέροιας- ΓΕ Βέροιας 28-24

9ος (Μετς, 20/4/1991) Φίλιππος Βέροιας- Βριλήσσια 30-23

8ος (Μετς, 2/6/1990 ΑΣΕ Δούκα- Αρχέλαος Κατερίνης 21-27

7ος (Μετς, 28/5/1989) Ιωνικός ΝΦ- Φίλιππος Βέροιας 22-19

6ος (Ιλίσια, 1/6/1988) Ιωνικός ΝΦ- Αθηναϊκός 23-19

5ος (Ιλίσια, 24/6/1987) Ιωνικός ΝΦ- ΑΣΕ Δούκα 31-20

4ος (Ιλίσια, 20/7/1986) Ιωνικός ΝΦ- ΑΣΕ Δούκα 23-21

3ος (Ιλίσια, 20/7/1985) Φίλιππος Βέροιας- Νέα Ελβετία 20-19

2ος (Νέα Σμύρνη, 23/6/1984) ΒΑΟ- Αρχέλαος Κατερίνης 21-19

1ος (Κυψέλη, 17/6/1983) ΒΑΟ- Αθηναϊκός 19-16

Χρυσή βίβλος

2018: Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή

2017: ΠΑΟΚ

2016: Φίλιππος Βέροιας

2015: ΠΑΟΚ

2014: ΑΕΚ

2013: ΑΕΚ

2012: ΠΑΟΚ

2011: Βριλήσσια

2010: Δούκας

2009: ΑΕΚ

2008: Δούκας

2007: Φίλιππος

2006: Αθηναϊκός

2005: Αθηναϊκός

2004: Κιλκίς

2003: Φίλιππος

2002: Πανελλήνιος

2001: Πανελλήνιος

2000: Πανελλήνιος

1999: Δούκας

1998: Δούκας

1997: Αθηναϊκός

1996: Βριλήσσια

1995: Σχολές Ξυνή

1994: Αρχέλαος

1993: Ιωνικός ΝΦ

1992: Φίλιππος

1991: Φίλιππος

1990: Αρχέλαος

1989: Ιωνικός ΝΦ

1988: Ιωνικός ΝΦ

1987: Ιωνικός ΝΦ

1986: Ιωνικός ΝΦ

1985: Φίλιππος

1984: ΒΑΟ

1983: ΒΑΟ

Οι κάτοχοι (12)

Φίλιππος Βέροιας 6

Ιωνικός ΝΦ 5

ΑΣΕ Δούκα 4

Πανελλήνιος 3

Αθηναϊκός 3

ΑΕΚ 3

ΠΑΟΚ 3

Αρχέλαος Κατερίνης 2

Βριλήσσια 2

ΒΑΟ 2

Σχολές Ξυνή 1

ΓΑΣ Κιλκίς 1

Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή  1

Οι πολυνίκεις προπονητές (18)

Γ. Κρανάκης 7 (Πανελλήνιος 3, Δούκας 2, Αθηναϊκός 2)

Τ. Δανήλος 5 (Ιωνικός 4, Σχολές Ξυνή)

Ν. Μάντζος 3 (Φίλιππος)

Γ. Αρβανίτης 3 (ΑΕΚ)

Ν. Γεωργιάδης 3 (Κιλκίς, ΠΑΟΚ)

Χ. Κοτζαμανίδης 2 (ΒΑΟ)

Τ. Ατανασόφσκι (Φίλιππος)

Δ. Σκούφας (Αρχέλαος)

Σ. Σκούφας (Αρχέλαος)

Κ. Γιοβανόπουλος (Φίλιππος)

Κ. Ντεβετσίεφ (Ιωνικός)

Π. Ιατρούδης (Βριλήσσια)

Γ. Μυλωνάς (Αθηναϊκός)

Α. Ζίφκοβιτς (Δούκας)

Κ. Τσαβδαρίδης (Δούκας)

Ν. Γραμματικός (Βριλήσσια)

Σ. Υετίων (ΠΑΟΚ)

Σ. Σεϊρεκίδης (Φίλιππος Βέροιας)

Γ. Ζαραβίνας (Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή)

Τα Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας:

1ο

24-25 Απριλίου 1999, Κιλκίς

Ημιτελικοί

ΓΑΣ Κιλκίς-Πανελλήνιος 21-17

ΑΣΕ Δούκα-Αρχέλαος Κατερίνης 26-18

Μικρός Τελικός

Πανελλήνιος-Αρχέλαος Κατερίνης 23-21

Τελικός

ΑΣΕ Δούκα-ΓΑΣ Κιλκίς 21-18

2ο

3-4 Ιουνίου 2000, Αγία Βαρβάρα

Ημιτελικοί

Πανελλήνιος-Φίλιππος Β. 26-23

Αρχέλαος Κατερ.-Ιωνικός Ν.Φ. 18-17

Μικρός Τελικός

Ιωνικός Ν.Φ.-Φίλιππος Β. 28-20

Τελικός

Πανελλήνιος-Αρχέλαος Κατερίνης 24-18

3ο

21-22 Απριλίου 2001, Λουτράκι

Ημιτελικοί

Ιωνικός Ν.Φ.-ΓΑΣ Κιλκίς 21-18

Πανελλήνιος-Αρχέλαος Κατερ. 32-12

Τελικός

Πανελλήνιος-Ιωνικός Ν.Φ. 20-16

4ο

27-28 Απριλίου 2002, Κέρκυρα

Ημιτελικοί

Ιωνικός Ν.Φ.-ΑΣΕ Δούκα 26-22

Πανελλήνιος-Φίλιππος Β. 24-18

Τελικός

Πανελλήνιος-Ιωνικός Ν.Φ. 20-17

5ο

24-25 Μαΐου 2003, Ηλιούπολη

Ημιτελικοί

Φίλιππος Β.-ΑΣΕ Δούκα 28-27

Ιωνικός Ν.Φ.-ΣΑΚΑ 19-18

Τελικός

Φίλιππος Β.-Ιωνικός Ν.Φ. 32-31 (Β΄ Παρ., κ.α.: 25-25, α΄ παρ. 29-29)

6ο

28-29 Φεβρουαρίου 2004, Πάτρα

Ημιτελικοί

ΓΑΣ Κιλκίς-Απόλλων Καλαμαριάς 31-26

ΑΣΕ Δούκα-ΠΑΟΚ 26-24

Τελικός

ΓΑΣ Κιλκίς-ΑΣΕ Δούκα 29-27

7ο

21-22 Μαΐου 2005, Κατερίνη

Ημιτελικοί

Αθηναϊκός-ΑΣΕ Δούκα 32-30

ΓΑΣ Κιλκίς-Πανελλήνιος 26-24

Τελικός

Αθηναϊκός-ΓΑΣ Κιλκίς 25-19

8ο

13-14 Μαΐου 2006, Κέρκυρα

Ημιτελικοί

Πανελλήνιος-ΠΑΟΚ 31-20

Αθηναϊκός-ΓΑΣ Κιλκίς 24-22

Τελικός

Αθηναϊκός-Πανελλήνιος 26-24

9ο

28-29 Απριλίου 2007, Μετς

Ημιτελικά

Διομήδης Άργους- Πανελλήνιος 17-21

ΠΑΟΚ- Φίλιππος 24-31

Τελικός

Πανελλήνιος- Φίλιππος 26-29

10ο

1-2 Μαρτίου 2008, Βέροια

Ημιτελικά

Πανελλήνιος- Διομήδης Άργους 26-16

ΓΑΣ Κιλκίς- ΑΣΕ Δούκα 19-23

Τελικός

Πανελλήνιος- ΑΣΕ Δούκα 24-25

11ο

30-31 Μαΐου 2009, Σέρρες

Ημιτελικά

Φίλιππος Βέροιας- ΓΑΣ Κιλκίς 31-25

Διομήδης Άργους- ΑΕΚ 28-30 (κ.α. 24-24, α' παράταση 4-6)

Τελικός

ΑΕΚ- Φίλιππος Βέροιας 33-31 (κ.α. 27-27, α' παράταση 3-3, β' παράταση 3-1)

12ο

29-30 Μαΐου 2010, Λαμία

Ημιτελικά

ΑΕΚ- ΠΑΟΚ

Βριλήσσια- ΑΣΕ Δούκα

*Λόγω επεισοδίων δεν διεξήχθη ο πρώτος ημιτελικός και στον τελικό αγωνίστηκαν τον Σεπτέμβριο Βριλήσσια και Δούκας.

13ο

14-15 Μαΐου 2011, Χανιά

Ημιτελικοί

Φίλιππος Βέροιας- ΑΕΚ 23-27

Βριλήσσια- Διομήδης Άργους 29-19

Τελικός

Βριλήσσια- ΑΕΚ 19-18

14ο

27-28 Φεβρουαρίου 2016, Λουτράκι

Ημιτελικοί

ΙΕΚ ΞΥΝΗ- Φίλιππος Βέροιας 20-25

Διομήδης Άργους- ΑΣΕ Δούκα 27-29 (κ.α.), 22-22, 23-23 (1η παρ.), 25-25, 26-26 (2η παρ.), 27-29 (πεν.)

Τελικός

ΑΣΕ Δούκα- Φίλιππος Βέροιας 19-21

15o

25-26 Μαρτίου 2017, Κοζάνη

Ημιτελικοί

Φίλιππος Βέροιας- ΠΑΟΚ 25-26 (παράταση)

ΧΑΝΘ- Πανελλήνιος 23-27

Τελικός

ΠΑΟΚ- Πανελλήνιος 25-23

16ο

10-11 Μαρτίου 2018, Γλυφάδα

Ημιτελικοί

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 22-21

Δούκας - Αερωπός 28-19

Τελικός

Ολυμπιακός - Δούκας 26-22

Τροπαιούχοι και φιναλίστ

Τίτλοι (σε παρένθεση φιναλίστ)

Φίλιππος Βέροιας 6 (3): 1985, 1991, 1992, 2003, 2007, 2016

Ιωνικός ΝΦ 5 (4): 1986, 1987, 1988, 1989, 1993

ΑΣΕ Δούκα 4 (5): 1998, 1999, 2008, 2010

Αθηναϊκός 3 (3): 1997, 2005, 2006

Πανελλήνιος 3 (3): 2000, 2001, 2002

ΑΕΚ 3 (3): 2009, 2013, 2014

ΠΑΟΚ 3 (1): 2012, 2015, 2017

Αρχέλαος Κατερίνης 2 (4): 1990, 1994

ΕΣΝ Βριλήσσια 2 (2): 1996, 2011

ΒΑΟ 2 (0): 1983, 1984

ΓΑΣ Κιλκίς 1 (2): 2004

Σχολές Ξυνή 1 (1): 1995

Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή 1: 2018

Νέα Ελβετία 0 (1985)

ΓΕ Βέροιας 0 (1992)

Διομήδης Άργους 0 (2014)

Οι προκρίσεις στο Φάιναλ Φορ (σε παρένθεση κατακτήσεις)

Πανελλήνιος 9 (3)

ΑΣΕ Δούκα 9 (2)

Φίλιππος Βέροιας 8 (3)

ΓΑΣ Κιλκίς 7 (1)

Διομήδης Άργους 5

Ιωνικός ΝΦ 4

ΠΑΟΚ 6 (1)

ΑΕΚ 3 (1)

Αρχέλαος Κατερίνης 3

Αθηναϊκός 2 (2)

ΕΣΝ Βριλήσσια 2 (1)

ΙΕΚ ΞΥΝΗ 1

ΣΑΚΑ 1

Απόλλων Καλαμαριάς 1

ΧΑΝΘ 1

Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή 1

Αερωπός Έδεσσας 1

 
SHARE

BEST OF NETWORK

Elaine Gregory: Η Ελληνοαμερικανίδα που κάνει θραύση στο Μαϊάμι

Πρώην χορεύτρια και χορογράφος, νυν μοντέλο αξιώσεων (με 'κάβα' δυο πτυχία) και προσεχώς σχεδιάστρια μαγιό. Μια ταλαντούχα ομογενή που αξίζει να ανακαλύψεις.

Ποδόσφαιρο είναι το γκολ του Παναμά

Το απαραίτητο κειμενικό VAR για τα ματς της χθεσινής ημέρας.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24