ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Διπλό τίτλου για τη Νέα Ιωνία, 26-24 τον ΠΑΟΚ

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Το πλεονέκτημα έδρας του ΠΑΟΚ έσπασε ο Ο.Φ.Ν.Ι. ο οποίος επιβλήθηκε με 26-24 στη Μίκρα και πλέον είναι μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Α1 χαντμπολ γυναικών.

Με την Παππά σε μεγάλη ημέρα η Νέα Ιωνία έκανε το διπλό στη Μίκρα και έσπασε το πλεονέκτημα έδρας του ΠΑΟΚ. Ο Ο.Φ.Ν.Ι. επιβλήθηκε με 26-24 και κατάφερε να κάνει το πολυπόθητο "μπρέικ".

Οι παίκτριες της Ναϊσίδου ήταν από την αρχή του ματς μπροστά στο σκορ διατηρώντας ένα προβάδισμα 2-3 τερμάτων.

Με το σκορ στο 8-10 στο ημίχρονο οι παίκτριες του ΠΑΟΚ μείωσαν στο 35' σε 12-13, αλλά γρήγορα ο ΟΦΝΙ κατάφερε να ξεφύγει ακόμα και με πέντε τέρματα (15-20). Οι γηπεδούχες δεν τα παράτησαν και στο 56' έφεραν το ματς στα ίσα 23-23.

Από εκεί και πέρα όμως στα επόμενα τέσσερα λεπτά οι φιλοξενούμενες πέτυχαν τρία γκολ, δέχτηκαν μόνο ένα και έτσι έκαναν το διπλό. Πλέον χρειάζονται μόλις μία νίκη για να πάρουν τον τίτλο.

ΠΑΟΚ – Νέα Ιωνία 24-26

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 1-2, 3-6, 5-7, 7-8, 8-10 ημιχ., 12-13, 14-18, 15-20, 17-21, 21-23, 24-26

ΠΑΟΚ (Γκόλια): Νούλα 5, Τσαουσίδου 3, Τζέρη, Μίλοσιτς 6, Μούρνου 3, Ράτσικα, Μπατσακούδη, Κωστοπούλου, Παύλου, Τσοπανίδου, Βαφειάδου 3, Στρατάκη, Παπάζογλου, Μάστακα 4, Κοτσίδου, Ζυγούρα.

Νέα Ιωνία (Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Μπαλάφα, Μπράουερ 5, Παπανικολάου 2, Παππά 12, Σαΐντοβα, Ζυγούρα 3, Κοντοστεργίου, Μανδά, Χρύση 2, Βασιλειάδου, Σαραντάκου, Μασμανίδου 1, Χρονοπούλου 1, Στουγιαννίδου.

Διαιτητές: Τσάκωνας – Χασκής