ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Διπλασίασε τις νίκες το ΙΕΚ Ξυνή, 27-26 τον Δούκα

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΤΕΛΙΚΟΣ / ΙΕΚ ΞΥΝΗ - ΔΟΥΚΑΣ (ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / Eurokinissi Sports)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΤΕΛΙΚΟΣ / ΙΕΚ ΞΥΝΗ - ΔΟΥΚΑΣ (ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Η ομάδα της Νέας Ιωνίας έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών σε ένα ματς διαφήμιση για το χάντμπολ. Το ΙΕΚ Ξυνή επικράτησε 27-26 του Δούκα και απέχει μια νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος ανδρών.

Μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκεται ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ, που νίκησε 27-26 τον Δούκα στον χθεσινό (22/5) δεύτερο τελικό της Handball Premier, ίσως στο κορυφαίο αγωνιστικά παιχνίδι της σεζόν με ταχύτητα, φοβερά γκολ και σασπένς.

Από την άλλη πλευρά ο Δούκας ήταν σαφέστατα πολύ καλύτερος από τον πρώτο τελικό, έχοντας κορυφαίους τους Νταρσουλάντ και Τζηρά (από 7 γκολ), αλλά στο φινάλε του έλειψε το καθαρό μυαλό.Ο τρίτος τελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο 27/5 στις 14:00 στο Δαϊς.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ ήταν κυρίαρχος, καταφέρνοντας τέσσερις φορές να προηγηθεί με τέσσερα γκολ διαφορά, 12-8 (23:34), 13-9 (24:16), 15-11 (27:20), 16-12 (28:10), με τον Αλέξη Αλβανό να είναι ασταμάτητος επιθετικά και τους Παπακυπριανού, Παπαδιονυσίου να δίνουν πολύτιμες βοήθειες στο σκοράρισμα.

Ο Δούκας με δύο γκολ σε ένα λεπτό από τους Μυλωνά και Ντούνη μείωσε σε 16-14 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου και με το ξεκίνημα του δευτέρου έφτασε σε απόσταση αναπνοής (16-15) με τον Νταρσουλάντ.

Ο Γάλλος που ήταν εξαιρετικός επιθετικά με δύο γκολ ισοφάρισε σε 19-19 για τον Δούκα στο 39:32, ενώ ο Ζαμπούνης έβαλε μπροστά τον Δούκα (19-20) στο 40:07 με επιμέρους σκορ 8-3.

Στην συνέχεια το παιχνίδι πήγαινε γκολ- γκολ με την ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» να έχει προβάδισμα ενός τέρματος.

Στο 52:56 ο Ζαμπούνης έκανε το 24-25 και στην επόμενη φάση ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ παρά το αριθμητικό μειονέκτημα κατάφερε να σκοράρει (25-25) με καταπληκτική ενέργεια του Παπακυπριανού, ο οποίος στο 55:09 έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (26-25) με νέο δικό του τέρμα. Στο 56:34 ο Κωστακίδης με πέναλτι έγραψε το 27-25 και έτσι με σερί 3-0 οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το ματς με τον Δούκα να σκοράρει μετά από επτά λεπτά (59:02) στο τελικό 27-26 με τον Τζηρά.

Στην τελευταία επίθεση ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ κέρδισε πέναλτι με τον Κεδέρη να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Δηλώσεις

Τάσος Παπαδιονυσίου (πίβοτ ΙΕΚ ΞΥΝΗ): «Πήραμε μία τεράστια νίκη. Ξέραμε ότι θα ήταν δυσκολότερο από το πρώτο παιχνίδι, ο Δούκας ήταν πιο διαβασμένος. Η σειρά δεν έχει τελειώσει, χρειαζόμαστε μία ακόμα νίκη για να πάρουμε το πρωτάθλημα που τόσο αξίζουμε όλη την χρονιά».

Γιώργος Τόμπρος (πίβοτ Δούκα): «Ήμασταν καλύτεροι σε σχέση με το πρώτο ματς. Το παιχνίδι κρίθηκε σε δύο κρίσιμες άμυνες που δεν βγήκαν και σε 2-3 επιθέσεις που είχαμε λάθος επιλογές. Κρατάμε την μεγάλη προσπάθεια που κάναμε για 60 λεπτά. Τώρα πάμε να πάρουμε δύο νίκες στο σπίτι μας για να οδηγήσουμε την σειρά σε 5ο παιχνίδι».

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 7-6, 9-8, 13-10, 16-14 (ημχ.), 18-17, 19-19, 21-21, 23-23, 25-25, 27-26

ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης 1, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης, Γκέρτσος 1, Μελετάκος, Μανιουδάκης, Αλβανός 11, Παπαδιονυσίου 5, Παπακυπριανού 6, Λεωνίδας, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης 1, Κεδέρης 2.

ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραΐτης, Τόμπρος 1, Τζηράς 7, Ζαμπούνης 5, Μανουσέλης, Ντιντερέγγερ, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 2, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Μπάγιος, Ζιβούλοβιτς, Νταρσουλάντ 7, Αραπακόπουλος 1, Μυλωνάς 2.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 4/5-4/5