ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Διατήρησε το αήττητο ο Ολυμπιακός

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΟΣΦΠ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΟΣΦΠ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 24-19 επί του Διομήδη και παρέμεινε αήττητος στην Handball Premier. Εύκολα ο ΠΑΟΚ, σημαντική νίκη για το Καματερό.

Μπορεί να δυσκολεύτηκε σημαντικά, όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στο Διομήδη του Άργους. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, όμως οι ερυθρόλευκοι έκαναν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στη νίκη με 24-19.

Ο Διομήδης κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με πέντε γκολ διαφορά στο 14' (10-5), οι ερυθρόλευκοι όμως απάντησαν με ένα επί μέρους 5-0 για το 10-10.

Ο Ολυμπιακός μάλιστα με τέρμα του Σκρόμπιτς πέρασε μπροστά στο σκορ με 13-12, αλλά ο Διομήδης με δύο τέρματα του Σάτον πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με 14-13. Από εκεί και πέρα όμως οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν στροφές, ανέβασε την απόδοσή του στην άμυνα και με ένα επί μέρους 12-6 στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στη νίκη με 24-19.

Εύκολη νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο χρονικά ματς της ημέρας. Ο δικέφαλος του Βορρά επιβλήθηκε με 31-21 επί του Φιλιππου σε ένα ματς το οποίο είχε δύο διαφορετικές εικόνες. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ και δυσκόλεψαν τους παίκτες τους Σεϊρεκίδη. Οι γηπεδούχοι όμως ανέβασαν στροφές στο δεύτερο και με τον Παλάσκα να σταματά στα 10 γκολ έφτασαν στην επικράτηση.

Από τα άλλα ματς ξεχώρισε η νίκη του Καματερού επί της ΧΑΝΘ. Ο ΓΑΣΚ επιβλήθηκε με 24-21 στη Θεσσαλονίκη και έκανε βήμα παραμονής στην Handball Premier έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Λαδάκη με 8 τέρματα.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ ΤV – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 31-21

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 7-7, 11-10, 15-11, 16-12 (ημχ.) 18-13, 21-15, 24-16, 27-17, 27-19, 31-21

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ ΤV (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Παλάσκας 10, Πέγιοβιτς, Ζάγκας, Πόουλσεν, Νικολαΐδης, Κολοβός 2, Κοτανίδης, Βεσελίνοβοτς 2, Καλόμοιρος, Κυπραίος 1, Μαστορογιάννης, Αποστόλου 1, Πετρίδης 3, Κοκώνης 4, Τσίλης 8, Αραμπατζής.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Θόδωρος Παυλίδης): Κότσιφας, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 3, Τριανταφυλλίδης, Μπαλτατζής 1, Τζίμπουλας 2, Χαραλαμπίδης 6, Σεϊρεκίδης 2, Φιλοσόγλου, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 1, Κουκουτσίδης 1, Καλλιαρίδης, Σιαματάς 1, Αρσενασβίλι 2, Γρηγοριάδης.

Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 6/8-3/3

ΧΑΝΘ - ΓΑΣ Καματερού 21-24

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-4, 3-5, 3-7, 5-9, 8-11 (ημχ), 10-13, 13-15, 15-16, 17-19, 19-22, 21-24.

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μουρατίδης, Τσιρογιάννης, Σαρηγιαννίδης 4, Ρεμπελάκος, Δέσπος 3, Βασιάδης 3, Ιωαννίδης, Κουρουμλίδης, Στίγγας 2, Τσαμουρίδης 4, Παπαβασίλης, Βαρδάκας 2, Μπόλας, Τσαγκαράκης, Μπαϊρλής 3, Τσόγιας.

ΓΑΣ Καματερού (Μεσσήνης): Λαδάκης 8, Σκόνδριανος 2, Γκλαβάς, Ταουσάνης 1, Καμπουράκης, Μελετάκος 5, Ακάλεστος 6, Πιτερός, Τότος, Μιμίκος 1, Μαγκαφουράκης, Βορρύλας, Κότσιρας, Κουρέτα, Βλαχοθανάσης.

Διαιτητές: Μπέτμαν – Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα: 3-3. Πέναλτι: 4/7 – 2/3.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 86 36-24

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τοζυβάρας Π. 3, Μαυρόπουλος, Ρόμπης Α., Τζουβάρας Θ. 3, Κράλλης 5, Ανγκέλοφ 2, Δημάκης 6, Ντράκσιτς 1, Βαφείδης 1, Ρόμπης Δ., Κυριμλίδης 2, Κυριακού 13, Λιόφης, Αρβανιτίδης, Τριανταφύλλου.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 86 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Χαϊτίδης 3, Τουνγκελίδης 5, Κοτσαμαρίκογλου 1, Θωμίδης 1, Αντάμοβιτς 6, Κοβογλανίδης 1, Κουρουτζίδης, Γιαννακόπουλος 2, μαλαμίδης, Τσιτσίγκος 2, Κουρτίδης 1, Σίνα, Παγωνίδης 1, Κρανιώτης.

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 6-3, Πέναλτι: 1/2-5/5

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ – ΦΟΙΒΟΣ 24-29

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-6, 5-10, 8-11, 10-14, 11-16 (ημ.), 12-19, 14-21, 16-23, 18-25, 19-26, 24-29