ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Αχώριστο ζευγάρι ΟΦΝΙ και Αναγέννηση Άρτας

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με νίκες συνέχισαν η Νέα Ιωνία και η Αναγέννηση Άρτας στην Α1 χάντμπολ των γυναικών και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Καμία αντίσταση δεν συνάντησαν η Νέα Ιωνία και η Αναγέννηση Άρτας για μία ακόμα αγωνιστική. Ο ΟΦΝΙ επιβλήθηκε με 27-16 επί του Αμύντα Αμυνταίου, ενώ η ομάδα της Άρτας επί του Παναιτωλικού με 39-23.

Ο Αμύντας πάλεψε το ματς για περίπου 25 λεπτά. Τότε ο ΟΦΝΙ έτρεξε ένα επί μέρους 7-3 και έκανε το σκορ 16-9. Η διαφορά μάλιστα, έφτασε και σε διψήφιο νούμερο δέκα λεπτά πριν το τέλος και με τις Πάπα με επτά τέρματα και έξι τις Μπράουερ ο ΟΦΝΙ έφτασε στο 27-16.

Στο ματς του Αγρινίου η Αναγέννηση Άρτας ήταν καταιγιστική από την αρχή. Οι φιλοοξενούμενες ήταν εξαιρετικές έχοντας τις Μπαλάφα και Σκάρα πρώτες σκόρερ με οκτώ τέρματα κατάφεραν να ξεφύγουν και να φτάσουν εύκολα στη νίκη με 39-23.

Εύκολο απόγευμα είχε στην Πτολεμαΐδα ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 54-24 του Αρίωνα και έφτασε τους 4 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η αναμέτρηση του Πανοράματος με τον Φίλιππο Βέροιας. Η γηπεδούχος ομάδα έλεγχε το ματς έως το 55’, όταν και προηγήθηκε 21-18, ωστόσο ο Φίλιππος με σερί 3-0 και τα γκολ των Παπαδοπούλου, Καλμουκίδου, Ματαρώνα, ισοφάρισε και πήρε τον βαθμό. Στο τελευταίο λεπτό χάθηκε από μία επίθεση για κάθε ομάδα.

Αυτή ήταν η 3η ισοπαλία σε ισάριθμα παιχνίδια για το Πανόραμα, ενώ ο Φίλιππος έφτασε τους 5 πόντους με δύο νίκες και μία ισοπαλία. Μετά από μία ισοπαλία και μία ήττα, ήρθε η στιγμή και για την πρώτη νίκη του Μεγάλου Αλεξάνδρου με 33-27 επί του Φιλώτας Φλώρινας. Η γηπεδούχος ομάδα «καθάρισε» το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο με την ομάδα της Φλώρινας να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική.

Μεγάλες πρωταγωνίστριες, σημειώνοντας τα 30 από τα 33 γκολ της ομάδας ήταν η 18χρονη Ολυμπία Ανδρίτσου με 20 γκολ και η 17χρονη Δέσποινα Φράγκου με 10 τέρματα.

Τα φύλλα αγώνα

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ- ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 23-39

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 4-9, 7-12, 7-16, 9-19 (ημχ.), 12-22, 15-26, 16-30, 18-34, 20-36, 23-39

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιώργος Ραμόπουλος): Σιάσιου, Κορομηλά 1, Αποστολοπούλου, Παυλίδου 1, Δήμου 3, Θεοδώρου, Παύλου 4, Καγγελάρη 3, Παπαδοπούλου, Καρέλα 4, Χατζηπαρασίδου 6, Κολοβού, Κοκκώνη 1.

ΑΡΤΑ (Ιόνκα Δήμου): Μπαλάφα 8, Καλοϊδη 6, Μπίζα, Σμαρδέλη 2, Βέμη 4, Σκάρα 8, Μέγα, Παπανδρέου, Βράτσεβα 5, Καναρά, Δημητρίου 6, Χήτα, Καλασνίκοβα, Κουρέλη.

Διαιτητές: Τσάμος- Φωκίτης, δίλεπτα: 6-5, πέναλτι: 2/5-3/4.

ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ- ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ 16-27

ΑΜΥΝΤΑΣ (Νίκος Γιώσκος): Μπάντη 1, Μίτις, Ζντραβέφσκα 7, Ρακοπούλου Ι., Κωτσοπούλου 1, Παπαδάκη, Κυρλιάνη, Σουμελίδου, Τσιομπάνου 4, Ταϊρίδου, Ρακοπούλου Ε., Παρασκευοπούλου, Καλογήρου 2, Νταμπίζα, Χαντζή.

ΟΦΝΙ (Ναϊσίδου- Ζιβούλοβιτς): Κεπεσίδου, Μανιά, Κοντοστεργίου, Αργυροπούλου, Μπράουερ 6, Πάπα 7, Ζυγούρα 4, Μακρή, Μανδά, Τσάκαλου 2, Χρυσή 1, Διακογιάννη, Σαραντάκου 1, Ζηνωνίδου 2, Χρονοπούλου, Στουγιαννίδου 1, Παπανικολάου 3

Διαιτητές: Αναστασίου- Λιακόπουλος, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 3/4-5/6

ΑΡΙΩΝ- ΠΑΟΚ 24-54

ΑΡΙΩΝ (Γιάννης Παπουλίδης): Ζάμκου, Πουμπουλίδου, Γιόβη 1, Κοροσίδου, Τσερέπη Δημ. 6, Αθανασίου, Θεοφυλακτίδου, Μάλγαρη, Νικολάου 1, Τσερέπη Δες. 1, Ευσταθιάδου 2, Πετρίδου 4, Ζώρου 1, Τσανακτσίδου, Νικολαϊδου 3, Παπαδοπούλου 5.

ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Νούλα 8, Τζέριτς, Μάστακα 10, Μίλασιτς 6, Βαφειάδου 9, Μούρνου 8, Τσαουσίδου 3, Ράτσικα, Προκοπίδου 4, Παναγιωτίδου, Μεντεσίδου 5, Κατσικαρώνη, Σελεμίδου, Κυρικλίδου 1, Ανδρονικίδου, Χειμώνα.

Διαιτητές: Μπουγιάκας- Κυριακού, δίλεπτα: 3-6, πέναλτι: 6/8-0/1.

HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 21-21

ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Χριστοδουλίδης- Σκανδάλης): Ζουμπουλίδου, Τσολοζίδου, Παπαβασιλείου 1, Αναστασιάδου, Κοκτσίδου, Καραβέλη, Σημαιοφορίδου, Λούρη 5, Ζυγούρα, Καρσανίδου, Γκάτσιου 4, Κωστοπούλου 3, Αθανασοπούλου, Αμανατίδου 2, Ποιμενίδου 5, Λάμπρου 1.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γιώργος Τσικίνας): Κερλίδη, Νάκο, Ντόβα, Παπαδοπούλου 2, Γεωργιάδου, Θεοδοσοπούλου Β., Καλμουκίδου 9, Ζουμπουλίδου 1, Μαρμαρά 1, Θεοδοσοπούλου Σ., Νούσια 2, Ματαρώνα 3, Στεφανίδου 3, Πιτούλια, Ζαγκλιβέρη.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, δίλεπτα: 3-4, πέναλτι: 4/5-3/3.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ- ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ 33-27

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Αλέξανδρος Ταρινίδης): Παπαδοπούλου Ι., Ξηρίδου, Ζιάκα 1, Τροχίδου 1, Ντιμτσούδη, Ρουσσοπούλου, Φράγκου 10, Ανδρίτσου 20, Αναστασίου 1, Μαυροπούλου, Παντζαρτζή, Παπαδοπούλου Γ., Τροχίδου, Τρελοπούλου, Κεχαγιά, Παρασκευαϊδου.

ΦΙΛΩΤΑΣ (Τάνια Τσουτσουλάκη): Βαφειάδου, Παραστρατίδου, Γεωργιάδου, Στρατάκη, Γκάτσιου 1, Γαλανούδη 2, Τσιτλακίδου 9, Φυλάκη 1, Σιδηροπούλου, Κεβρεκίδου, Χατζή, Τρπόφσκα 6, Γκροζντάνοφσκα 8, Αλεξίου, Φωκά, Κατσουπάκη.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Φωτακίδης, Κόκκινη: 50’ Παπαδοπούλου Ι. (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), 51’ Φυλάκη (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 7-9, πέναλτι: 2/2-3/4.