ΧΑΝΤΜΠΟΛ

"Άλμα" παραμονής για την ΑΕΣΧ Πυλαίας

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Τρέχοντας ένα επί μέρους 5-2 στα τελευταία πέντε λεπτά και με τέρμα του Χρήστου Παπαδόπουλου πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος η ΑΕΣΧ Πυλαίας επιβλήθηκε με 29-28 επί του Άρη Νικαίας.

Συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι έγινε στο «Σπίτι του Χάντμπολ» με το οποίο ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική της Ηandball Premier. Η ομάδα της ΑΕΣΧ Πυλαίας επικράτησε 29-28 του Άρη Νίκαιας με τέρμα του Χρήστου Παπαδόπουλου στο 59:55.

Οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ματς από την αρχή και μάλιστα προηγήθηκαν ακόμα και με οχτώ τέρματα (16-8) και με έξι (17-11) στο ημίχρονο. Ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο αντέδρασε και αφού μείωσε αρχικά σε 17-15, στην συνέχεια ισοφάρισε 18-18, ενώ πήρε και... κεφάλι στο σκορ (20-21) με επιμέρους σκορ 10-3 σε 15 λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν στα χέρια τους μια σπουδαία νίκη, αφού προηγήθηκαν με δύο γκολ (24-26) στο 55’, ωστόσο στα πέντε τελευταία λεπτά με επιμέρους σκορ 5-2 η ομάδα της Πυλαίας έκανε την ανατροπή!

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ- ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 29-28

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-4, 6-4, 9-7, 13-8, 17-11 (ημχ.), 17-15, 18-18, 20-21, 22-24, 24-26, 29-28

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Πάνος Γούσιος): Ανανιάδης 7, Τσαβδάρης 1, Σεβαστίδης 5, Σπυρόπουλος 3, Κίτσος, Καλόμοιρος 1, Βραχιολίδης, Αλατσατιάνος, Ανθομελίδης 2, Κουκμίσης 1, Σιαματάς 1, Κατσαρός, Μιχαηλίδης, Ζαφείρης, Παπαδόπουλος Χ. 7, Παπαδόπουλος Π. 1.

ΑΡΗΣ (Τάκης Μελετάκος): Κουρής, Γρηγοράκης Ν., Μπελεχρής, Αθανασίου 2, Τούτσης 6, Γρηγοράκης Ι. 2, Μουλιάτος 1, Μελετάκος 7, Μαλανδρένιας 1, Χρηματόπουλος, Γκουλές 1, Μπουλούμπασης, Χαρμπής, Χαραλάμπους 1, Γραμματικόπουλος 4, Χατζηκωνσταντίνου 3.