ΧΑΝΤΜΠΟΛ

"2 στα 2" για ΠΑΟΚ, ΙΕΚ Ξυνή και Δούκα

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

"Δύο στα δύο" για τον ΠΑΟΚ που πέρασε από την δύσκολη έδρα του Αερωπού. Σπουδαία νίκη σημείωσε ο Δούκας με 21-20 επί του Φιλίππου. Πήρε το ντέρμπι η ομάδα της Νέας Ιωνίας με 9 γκολ του Αλβανού

Με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ νίκησε 28-24 τον Αερωπό Έδεσσας και έφτασε τους τέσσερις πόντους στην Handball Premier. H ομάδα του Νίκου Γεωργίαδη ανέβασε στροφές μετά το 25’ και μετέτρεψε το 10-11 σε 12-19 στο 35’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 50’ μείωσαν σε 23-25, αλλά ο «δικέφαλος» διατήρησε το προβάδισμα και πήρε την νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-5, 8-7, 10-8, 10-11, 12-16 (ημχ), 12-19, 14-20, 20-23, 20-24, 23-25, 24-28.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 5, Δούγιας, Τζουβάρας Θ., Κράλλης 1, Τόιτος, Θεοδωρακόπουλος 1, Δημάκης 3, Κουρουμλίδης 2, Λιούμης, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 8, Αμπράμοβιτς, Χρυσός, Κυριακού, Μπαντής 4.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 5, Παλάσκας 8, Τσίλης 1, Τσεσμετζίδης, Νικολαΐδης 1, Κοκώνης 7, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 2, Οικονόμου, Γρηγοριάδης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης, Κυπραίος, Παπαδόπουλος, Βεσελίνοβιτς 4.

Νίκη σε νεκρό χρόνο για τον Δούκα

Σπουδαία νίκη σημείωσε ο Δούκας με 21-20 επί του Φιλίππου στο Δαΐς σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στο πρώτο ημίχρονο ο Δούκας έλεγξε το ματς, αφού κατάφερε να μετατρέψει το 3-4 (Βραζάλιτσα στο 4:39) σε 9-4 με τέρμα του Μπάγιου στο 21:36 και συνολικό σερί 6-0. Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» εκμεταλλεύτηκε την καλή της άμυνα και την αφλογιστία των Βεροιωτών που έμειναν για 18 λεπτά χωρίς γκολ!

Ο Δομπρής στο 22’ βρήκε δίκτυα (9-5) μετά από ώρα για τον Φίλιππο με τον Μανουσέλλη να απαντάει άμεσα (10-5). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και κατάφεραν με σερί 3-0 να μειώσουν σε 8-5 στο 28:30, ωστόσο ο Δούκας με ένα φανταστικό εναέριο του Ζαμπούνη λίγο πριν το τέλος μπήκε στα αποδυτήρια με το +3 (12-9).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια αρνητική εξέλιξη για τον Δούκα, αφού έχασε τον Μωραϊτη με τρία δίλεπτα (31:42). Παρόλα αυτά κατάφερε να ξεφύγει με +4 (14-10) με τέρμα του Μανουσέλλη. Η ομάδα του Δούκα κράτησε την διαφορά και μάλιστα την διεύρυνε στα πέντε γκολ (18-13) με δύο συνεχόμενα γκολ του εκπληκτικού Ζαμπούνη στο 41:21, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά συντηρήθηκε (19-14) με τον Μπάγιο στο 44:27.

Από εκείνο το σημείο ο Φίλιππος έκανε την αντεπίθεση του και ταυτόχρονα με την είσοδο του Μπουκοβίνα (αντί του Ζλατάνου) ανέβασε την απόδοση. Μείωσε αρχικά σε 19-17 (50:24), έχασε πέναλτι με τον Μπάρμπα να σταματάει τον Δομπρή, ενώ στην συνέχεια ισοφάρισε 19-19 με τέρμα του Κωστακίδη στο 52:50 με σερί 5-0!

Ο Δούκας εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα (δίλεπτο Τριανταφυλλίδης) και πέρασε μπροστά 20-19, σκοράροντας μετά από 10 λεπτά με τον Αποστολίδη στο 54’. Οι Βεροιώτες ισοφάρισαν στην επόμενη φάση με τον Κόντη στο 55:42 και το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, αφού οι δύο ομάδες έχασαν από δύο επιθέσεις με τον Μπουκοβίνα να σταματάει τον Ζαμπούνη από εξτρέμ στο 59:00.

Ο Αποστολίδης σούταρε άουτ και ο Μπουκοβίνας έκανε λάθος πάσα στον αιφνιδιασμό με τους παίκτες του Δούκα να κερδίζουν την μπάλα και να παίρνουν το πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ντούνη από τον Παπαδόπουλο στο 59:58. Σε νεκρό χρόνο ο Μυλωνάς ευστόχησε και έδωσε τους δύο βαθμούς στην ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» με 21-20.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-4, 6-4, 7-4, 10-6, 12-9 (ημχ.) 15-11, 17-13, 19-14, 19-16, 20-19, 21-20

ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραϊτης 2, Ζαμπούνης 5, Μανουσέλλης 3, Αποστολίδης 1, Αραπακόπουλος 1, Μπάρμπας, Μπάγιος 5, Αντωνόπουλος, Μυλωνάς 2, Μπραουδάκης, Ντούνης 2, Βελαώρας, Κυρκίτσος, Νταρσουλάντ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Νικολαϊδης 1, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 1, Χαραλαμπίδης, Δομπρής 4, Ψωμιάδης, Κόντης 5, Τριανταφυλλίδης 2, Μπουκοβίνας, Αποστολίδης, Μπαλτατζής, Κωστακίδης 3, Βραζάλιτσα 2, Παπαδόπουλος 2, Κίρτσιος

Μεγάλο "διπλό" του Σεριφάτου

Την παρθενική νίκη του στην Handball Premier σημείωσε το Σεριφάτο Αιγίου με 27-20 επί του Φοίβου Συκεών. Η ομάδα του Αιγίου είχε την πρωτοπορία σε όλο τον αγώνα με πρώτους σκόρερ τους Στόσιτς (8 γκολ) και Κβιλασνίλι (6 γκολ).

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 15-17 (45’), αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο με τους Αιγιώτες να ξεφεύγουν με 18-24 στο 55’ και να «καθαρίζουν» το ματς. Ουσιαστικά με την νίκη αυτή το Σεριφάτο ρέφαρε την ήττα από την ΑΕΣΧ Πυλαίας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και έδειξε ότι θα διεκδικήσει με αξιώσεις την παραμονή.

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 2-4, 3-7, 5-9, 7-10, 9-11 (ημχ.), 12-12, 13-16, 15-17, 16-21, 18-24, 20-27

ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Πελεκίδης): Μπέτζιος, Ράντος 1, Μέτσης 4, Μπαλαμός 1, Πόποβιτς, Βότσης 1, Ναουμίδης, Τσιντίδης Π. 3, Καβουσανάκης 1, Πάτσιας 1, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 5, Μαυρόπουλος, Τσιντίδης Αλ., Ματσού 1, Λιάπης 2

ΣΕΡΙΦΑΤΟ (Κώστας Χατζηκωνσταντίνου): Νομικός, Φάμπατς 2, Μούγιτς 5, Στούμπης 2, Ξηρός 1, Μανούσος, Αναγνώστου, Μαγκαφουράκης, Κολοκυθάς, Στόσιτς 8, Μπεκιάρης, Ζάτσε, Χατζηκωνσταντίνου 2, Γιούπης, Βασιλειάδης 1, Κβιλασβίλι 6

Πρώτη νίκη για τον Διομήδη

Με κορυφαίο τον Ιούλιο Αργυρού που πέτυχε 10 γκολ ο Διομήδης πέρασε από την Νίκαια, επικρατώντας 29-17 του Άρη. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους «Λύκους» στο πρωτάθλημα και μάλιστα με μεγάλη διαφορά την οποία άρχιζαν να χτίζουν από το 25’ και έπειτα.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-3, 4-6, 5-8, 6-12, 7-14 (ημ.), 8-16, 8-19, 10-21, 15-23, 16-25, 17-29

ΑΡΗΣ Ν. (Τάκης Μελετάκος): Φωτίου, Αθανασίου, Τούτσης 1, Γρηγοράκης Ι. 1, Μελετάκος 4, Γρηγοράκης Ν., Μπίλος, Δημητρόπουλος 4, Χρηματόπουλος, Γκουλέ 1, Μπουλούμπασης 2, Φίλης, Χαρμπής, Χαραλάμπους, Γραμματικόπουλος 3, Χατζηκωνσταντίνου 1.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης, Ταουσιάνης 2, Γιόσμου 2, Κρεμαστιώτης, Αργυρού Χ. 1, Αργυρού Ι. 10, Σαμαράς 2, Μισαηλίδης 2, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 4, Δάσκαλος, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης 2, Πασσιάς 4, Κοροβέσης

Πήρε το ντέρμπι η ομάδα της Νέας Ιωνίας

Τέλος, ανταγωνιστικό ματς μέχρι το φινάλε πραγματοποιήθηκε στο Καματερό με τον ΙΕΚ ΞΥΝΗ να κερδίζει 25-22 την ΑΕΚ, έχοντας κορυφαίο τον Αλέξη Αλβανό με 9 γκολ. Για δεύτερο ματς η «Ένωση» έδειξε πολύ καλά στοιχεία και διεκδίκησε μέχρι το φινάλε ένα θετικό αποτέλεσμα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Νέας Ιωνίας ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 3 γκολ (3-6) στο 15:20, ενώ στην συνέχεια η διαφορά έφτασε το +5 (5-10) με τέρμα του Αλέξη Αλβανού. Η ΑΕΚ αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει αρχικά σε 8-10 (27:30) με τον Πέρρο. Η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη έκανε το 8-11 με τον Παπαδιονυσίου, αλλά η «Ένωση» πήγε στα αποδυτήρια με -1 (10-11) εξαιτίας των Άντρεγιτς και Χόγκας, οι οποίοι πέτυχαν δύο γκολ, το τελευταίο μάλιστα του Γάλλου δευτερόλεπτα πριν χτυπήσει η κόρνα.

Στο δεύτερο μέρος ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ πήρε… κεφάλι με τρία γκολ (11-14) με τον Κανδύλα στο 36:00 με την ΑΕΚ να απαντάει με σερί 3-0 στο 38’ ισοφαρίζοντας σε 14-14 με τον Χατσίκα. Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» ξέφυγε και πάλι με δύο γκολ (15-17) στο 44’, διαφορά που κράτησε έως το 47’ (17-19). Στην συνέχεια ο Βαμβακάς μείωσε σε 18-19, αλλά ο Αλικάκος έχασε την ευκαιρία σε ανεπανάληπτο τετ α τετ να ισοφαρίσει με τον Τσακνή να τον σταματάει.

Στην συνέχεια ο Κεδέρης με δύο συνεχόμενα γκολ έκανε το 18-21 στο 55’, ενώ με γκολ από το ένα τέρμα στο άλλο του τερματοφύλακα Τάσου Τσακνή για το 19-23 στο 57’, ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ έγινε το φαβορί για την επικράτηση.

Ωστόσο η ΑΕΚ δεν τα παράτησε. Αρχικά μείωσε με τον Άντρεγιτς, ενώ στην συνέχεια έκανε το 21-23 με τον Νικολαϊδη στο 58:14. Με παίκτη λιγότερο Παπακυπριανού «κλείδωσε» την νίκη για τους φιλοξενούμενους στο 59:20 για το 21-24, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με ένα γκολ για κάθε ομάδα.

ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 6, Γεωργιάδης 3, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 3, Συγγάρης, Καραστέργιος 1, Χατσίκας 3, Αντωνιάδης, Σταύρου, Βαμβακάς 1, Άντρεγιτς 3, Χόγκας 2, Τσιβρανίδης, Μπαλάσκας, Αλικάκος.

ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής 1, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης, Γκέρτσος 1, Μελετάκος, Παπαδάκης, Κανδύλας 2, Αλβανός 9, Παπαδιονυσίου 2, Παπακυπριανού 4, Τσιλιμπάρης, Ξαγοράρης, Λιόλιος, Χάλαρης 1, Κεδέρης 5

Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2016

Σπίτι του Χάντμπολ 16:00, ΑΕΣΧ Πυλαίας- Πανελλήνιος (Πατιός- Τσιάνας, Αγγελίδης)