Πρώτος τίτλος Master για Κοτσιλιάνο/Κωστόπουλο

Xylokastron Grand Slam Beach Volleyball 2017

Photo by: Georgia Panagopoulou / Tourette Photography
Xylokastron Grand Slam Beach Volleyball 2017 Photo by: Georgia Panagopoulou / Tourette Photography TOURETTE PHOTOGRAPHY

Οι Γιώργος Κοτσιλιάνος και Βασίλης Κωστόπουλος κατέκτησαν τον τελικό των ανδρών στο Grand Slam του Ξυλοκάστρου. Αγγελλοπούλου και Κωνσταντίνου νικήτριες στις γυναίκες.

Μπροστά στις γεμάτες κερκίδες στο κεντρικό γήπεδο του Ξυλοκάστρου οι Γιώργος Κοτσιλιάνος/Βασίλης Κωστόπουλος πανηγύρισαν τον πρώτο τους τίτλο ως δίδυμο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Beach Volley.

Στον τελικό νίκησαν με ανατροπή με 2-1 (15-21, 21-18, 15-13) τους περσινούς νικητές στο Ξυλόκαστρο και πρωταθλητές Ελλάδας το 2016 Δημήτρη Νιώπα, Θοδωρή Παπαδημητρίου.

Ο αγώνας χρειάστηκε 57 λεπτά για να αναδείξει τον νικητή. Το παιχνίδι ήταν στη κόψη του ξυραφιού καθόλη την διάρκεια του, με την εμπειρία του «Κότσι» και τον ενθουσιασμό του Κωστόπουλου να κρίνουν στο φινάλε την αναμέτρηση.

Ημιτελικοί

Νιώπας Δ./Παπαδημητρίου Θ. - Καντιώτης Γ./Τσαλικιάν Α. 2-1 (21-14, 19-21, 15-13)

Κοτσιλιάνος Γ./Κωστόπουλος Β. - Αριστόπουλος Α./Παπαγγελόπουλος Ν. 2-0 (21-12, 21-11)

Τελικός

Νιώπας Δ./Παπαδημητρίου Θ. - Κοτσιλιάνος Γ./Κωστόπουλος Β. 1-2 (21-15, 18-21, 13-15)

Οι Αγγελοπούλου/Κωνσταντίνου "κατέκτησαν" και το Ξυλόκαστρο

Μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό η Μαριώτα Αγγελοπούλου με την Μανωλίνα Κωνσταντίνου έκαναν το 2χ2 στο φετινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Beach Volley.

Το ελληνοκυπριακό δίδυμο νίκησε πιο δύσκολα απ'ότι στο Masters των Σπετσών τις Δήμητρα Μαναβή, Αλίκη Σπηλιωτοπούλου με 2-1 (21-17, 12-21, 15-10) και πανηγύρισαν το δεύτερο χρυσό τους μετάλλιο στο φετινό σιρκουί.

Ο αγώνας είχε δύο όψεις, καθώς σε κάθε ομάδα άνηκε από ένα σετ και το παιχνίδι κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί οι Αγγελοπούλου, Κωνσταντίνου ήταν πιο ψύχραιμες και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να γνωρίσουν την αποθέωση από τον κόσμο που γέμισε τις κερκίδες στις εγκαταστάσεις του Ξυλοκάστρου.

Μάλιστα αυτή είναι η δεύτερη πρωτιά τους στο Ξυλόκαστρο, καθώς στη πρώτη θέση του βάθρου είχαν ανέβει και το 2016.

Ημιτελικοί

Θεοδωρακέα Μ./Κουμβάκη Α. - Αγγελοπούλου Μ./Κωνσταντίνου Μ. 0-2 (18-21, 17-21)

Μαναβή Δ./Σπηλιωτοπούλου Α. - Ματιάδη Β./Μολδοβανίδης Τ. 2-1 (21-11, 14-21, 15-12)

Τελικός

Αγγελοπούλου Μ./Κωνσταντίνου Μ. - Μαναβή Δ./Σπηλιωτοπούλου 2-1 (21-17, 12-21, 15-10)

Photo Credits: Tourette Photography