BEACH VOLLEY

Πρεμιέρα με ήττα για τις Αρβανίτη, Τσιαρτσιάνη

Η Εθνική ομάδα αν και προηγήθηκε γνώρισε τελικά την ήττα στην πρεμιέρα της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Παρά την πολύ καλή τους εμφάνιση μέχρι τα μισά του δεύτερου σετ, η Βίκυ Αρβανίτη και η Μαρία Τσιαρτσιάνη ξεκίνησαν με ήττα τις υποχρεώσεις τους στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος καθώς ηττήθηκαν με 2-1 από τις κατόχους του τίτλου Ολλανδέζες Μέπελινκ / Βαν Ίερσελ.

Η εθνική ομάδα ξεκίνησε τον αγώνα εξαιρετικά και προηγήθηκε με 1-0, ενώ στο β’ σετ φάνηκε η πλάστιγγα να γέρνει υπέρ της καθώς προηγήθηκε με 14-11. Σε εκείνο το σημείο όμως το χαμένο σερβίς της Αρβανίτη ήταν η αρχή ενός σερί 0-6 για την Ολλανδική ομάδα που προηγήθηκε με 14-17 και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τάι μπρέικ η φάση του αγώνα έγινε στο 6-8, όταν ο επόπτης έδωσε άουτ το σερβίς της Ολλανδικής ομάδας με τον πρώτο διαιτητή να δίνει μέσα κι έτσι αντί για 7-8 το σκορ έγινε 6-9 με τις Ολλανδέζες να φτάνουν στη νίκη.

Την Τετάρτη η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει στις 12:00 τις Λεχτόνεν, Λάχτι από την Φινλανδία, οι οποίες στο άλλο σημερινό ματς ηττήθηκαν με 2-0 από τις Αυστριακές Σούτσενχόφερ / Πλεσιουτσνιγκ.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα του ομίλου της Εθνικής:

Τρίτη 28 Ιουλίου
16:00, Μέπελινκ / Βαν Ίερσελ (Ολλανδία) - Αρβανίτη / Τσιαρτσιάνη 2-1 (17-21, 21-18, 15-9_
16:00, Λεχτόνεν / Λάχτι (Φινλανδία) - Σούτσενχόφερ / Πλεσιουτσνιγκ (Αυστρία) 0-2 (14-21, 21-13).