ΣΤΗΛΕΣ

Το γκολ... road runner του Ζίβκοβιτς

Η Ουτρέχτη νίκησε την Τβέντε εκτός έδρας, με τον Ριτσάιρο Ζίβκοβιτς να σημειώνει ένα τέρμα για το οποίο χρειάστηκε να κάνει σπριντ, αψηφώντας το... όριο ταχύτητας.

Ο Ριτσάιρο Ζίβκοβιτς απέδειξε πως πρόκειται για ταχύτατο ποδοσφαιριστή όταν πρόλαβε έναν αμυντικό που είχε αρχίσει κούρσα 15 μέτρα πιο μπροστά και σκόραρε σε κενή εστία για λογαριασμό της Ουτρέχτης στην εκτός έδρας νίκη επί της Τβέντε.

Το σκορ ήταν ήδη 2-1 υπέρ των φιλοξενουμένων με τον Ολλανδό επιθετικό να έχει κάνει το 1-0. Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Νικ Μάρσμαν, άφησε την εστία του και έτρεξε να βοηθήσει την επίθεση.

Η κατοχή της μπάλας πήγε στην Ουτρέχτη, όμως, και ένας παίκτης των φιλοξενουμένων σούταρε από τα 70 μέτρα. Η συρτή προσπάθειά του δεν θα έφτανε στο τέρμα, όμως ο Ζίβκοβιτς είχε αντιληφθεί την κατάσταση και έκανε ένα απίστευτο σπριντ, προσπερνώντας και έναν αμυνόμενο που προσπάθησε να προλάβει και να αποσοβήσει το τρίτο γκολ.